Odpowiedzi na 101 pytań o Torę

Wydawnictwo: WAM
Responses to 101 questions on the biblical Torah. Reflections on the Pentateuch
8373181903
historyczna

Pięcioksiąg, określany w tradycji żydowskiej jako Tora, obejmuje pierwsze pięć ksiąg Pisma świętego i stanowi wspólne dziedzictwo Żydów i chrześcijan. To podstawa wiary w zasadnicze Boże Objawienie w Starym Testamencie. Jako taki Pięcioksiąg budzi żywe zainteresowanie i rodzi u współczesnego Czytelnika szereg pytań. Czy Tora jest ważniejsza od pozostałych części Biblii Hebrajskiej? Czy Abraham i inni patriarchowie rzeczywiście istnieli? Jak należy rozumieć plagi egipskie? Ile przymierzy zawarto na Synaju? Dlaczego Mojżesz nie wszedł do Ziemi Obiecanej? Jaka relacja zachodzi między Starym a Nowym Testamentem? Roland E. Murphy, karmelita jeden z największych amerykańskich biblistów odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące poszczególnych ksiąg Tory. W jasny, zrozumiały dla każdego sposób, wyjaśnia wątpliwości i ukazuje Czytelnikowi ich genezę, treść i znaczenie.