znaki Polskiej Walczącej - Welker Lesław J.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
historyczna

Oddaję do rąk czytelników katalog odznaczeń, orłów, odznak, oznak i medali Armii Krajowej oraz organizacji z nią związanych. Całość pomyślana jako praca popularyzatorska przeznaczona dla szerokiego kręgu odbiorców głównie kolekcjonerów, kombatantów i ich rodzin, ukazuje w sposób dotąd niespotykany walkę żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Na ok. 260 stronach, w sześciu rozdziałach prezentowane są odznaczenia, orły, oznaki, odznaki i medale pamiątkowe związane tematycznie z całym niepodległościowym Ruchem Oporu, powstałe JUż w czasie okupacji, jak i powojenne, ale wykonywane na zamówienie, odnośnych środowisk Kombatanckich. Możliwe, że w niektórych przypadkach umieściłem nieświadomie odznaki wykonane z własnej inicjatywy przez różne zakłady grawerskie (głównie w Warszawie). Niejednokrotnie różnią się one znacznie od oryginałów, tak że trudno nawet nazwać je kopiami. Projektantami ich są zarówno żołnierze Polski Podziemnej, ich rodziny, jak i znani, i uznani medalierzy np. Edward Gorol, Stanisława Wątróbska, Bohdan Borowski.