Historia Iraku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
Bliski Wschód, Irak, historia Azji
historyczna

Historia Iraku obejmuje dzieje obszaru dzisiejszego państwa irackiego od czasów najdawniejszych po współczesność. Założeniem pracy jest jednak przede wszystkim ukazanie historycznego tła, koniecznego do zrozumienie problemów Iraku XX wieku, dlatego też dzieje starożytne potraktowane są raczej pobieżnie.Z drugiej strony, ze względów poznawczych, szeroko omówione zostały problemy Iraku w czasach osmańskich, co do tej pory bywało albo pomijane, albo zbywane kilkoma zdaniami. Szczególnie istotny jest tu wiek XIX, który w znacznej ukształtował dzisiejszy kształt państwa irackiego. Ważne miejsce obok historii politycznej i społecznej zajmują problemy rozwoju kultury irackiej oraz dzieje konfliktu kurdyjskiego, określającego w znacznym stopniu recepcję współczesnego Iraku w świecie i w Polsce.

źródło opisu: Wydawnictwo Dialog, 2002

Morrigan | 2016-08-24