Federacja Słowian południowych w polityce Bułgarii po II Wojnie światowej. Korzenie - próby realizacji - upadek

Wydawnictwo: Neriton
historyczna

Geneza omawianego problemu sięga XIX w., a kierunek polityki bułgarskiej ukształtował się po wojnach bałkańskich w latach 1912-1913, kiedy Bułgaria utraciła część spornych terenów Macedonii na rzecz Serbii i Grecji. Komunistyczny pomysł federacji skłóconych państw miał zakończyć ten spór. Zainteresowane sprawą były także mocarstwa światowe: Wielka Brytania i ZSRR. Przedstawiono też inne koncepcje pogodzenia zwaśnionych stron. Koedycja z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk