Powojenni cz.1

Okładka książki Powojenni cz.1 Helena Mniszkówna
Okładka książki Powojenni cz.1
Helena Mniszkówna Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Literatura polskiego romansu: Helena Mniszkówna (tom 9) literatura obyczajowa, romans
Literatura polskiego romansu: Helena Mniszkówna (tom 9)
Edipresse
2013-01-01
2013-01-01
miłość romans uczucia

Luźna kontynuacja Dziedzictwa. Podoba mi się kontrast między tamtą sielską opowieścią z nutką gotyku a tą intensywną, pełną napięcia historią. Miałam zawsze bohaterów Mniszkówny za idealnych, a tu jednak Roman pokazuje nam się od szarej strony, za co ten duży plus. Myślę, że to zdecydowanie jedna z lepszych powieści autorki. lecę dalej!

Warto przed rozpoczęciem tej lektury przeczytać "Dziedzictwo". 😊

Warto przed rozpoczęciem tej lektury przeczytać "Dziedzictwo". 😊

Przeczytałam książkę z przyjemnością. Jest nacechowana pozytywnym patriotyzmem. Ma w sobie przesłanie. Pokazuje co jest dobre, a co złe. Naprawdę, świetny odpoczynek od współczesnej literatury.

Czytałam z zapartym tchem. Może odezwały się we mnie jakieś ckliwo-babskie struny, nie mam pojęcia, ale naprawdę mnie zaciekawiło, w jakich ostatecznie konfiguracjach zakończy się ta powieść.
Dodatkowo delektowałam się wspaniałymi opisami charakterów, typowymi, czarno-białymi, ale opisanymi z szalonym wdziękiem.
Taka powieść-myszka, taka urocza. :)

Taka powieść-myszka, taka urocza. :)

Akcja jest niezwykle wciągająca. Poznajemy losy bohaterów tuż po wojnie polsko-bolszewickiej. Zmagają się z nową rzeczywistością. Cały ich dotychczasowy świat ulega zmianie. Zostają rozrzuceni po świecie. Skazani na łaskę i niełaskę przypadkowych ludzi. Tracą poczucie bezpieczeństwa, które zapewniało im miejsce wśród magnatów.
Poznajemy Magdę, która boi się wyjawić teściowi o śmierci syna. Romana - przykładnego męża i ojca, który jednak wdaje się romans z księżniczką Gruzji - Olgą. Jego żonę Teresę, do której wzdycha Edward, ale tracąc majątek gotowy jest ożenić się z córką milionera pochodzenia żydowskiego. Ciekawie zarysowane postaci wzbudzające niekiedy sprzeczne emocje.

Poznajemy Magdę, która boi się wyjawić...

• Helena Mniszkówna
  • Moje :)