Ayla und das Tal der Pferde

Wydawnictwo: Heyne Verlag
The Valley of Horses
niemiecki
Bafka

Der packende zweite Band des Zyklus «Die Kinder der Erde». Aylas Geschichte geht weiter. Sie trifft Jondalar, einen Mann aus dem Volk der «Anderen», und aus anfänglicher Abneigung entsteht Freundschaft und eine tiefe Liebe. Zusammen begeben sich die beiden auf eine lange und gefährliche Reise durch das spätere Europa.

źródło opisu: http://www.randomhouse.de/heyne/

źródło okładki: http://www.randomhouse.de/heyne/

denudatio_pulpae | 2017-08-06
Przeczytana: 2010 rok

Wygnana przez klan Ayla wędruje samotnie, a nie jest to wycieczka łatwa, bo i otaczający świat nie jest przyjazny. Mimo to kobieta nie poddaje się, każdego dnia stawia czoła nowym wyzwaniom, nadal mając nadzieję, że spotka Innych, ludzi podobnych do niej. W trakcie swojej wędrówki dociera do doliny zamieszkanej przez dzikie konie, w której postanawia pozostać na jakiś czas.

Część opowieści opowiadającą o budowaniu własnego domu i urządzaniu się lubię najbardziej. Zawsze miałam słabość do historii o osadnictwie, kolonizacji czy samowystarczalnym życiu na wsi. Fragmenty o Jondalarze i jego bracie Thonolanie podobały mi się już mniej. Podobnie jak cały cielesny aspekt kultu Wielkiej Matki i wielki szum wokół RPP - nie żebym była specjalnie wstydliwa, ale zgrzytało mi to z resztą tej książki i to do samego końca, który zmienia się dość ckliwie romansidło. Podobnie wiarygodność obniżyły pewne drobne szczegóły, jak chociażby sprawa Maluszka, bo ja w takie bajki to nie wierzę.

Mimo to...

Bardzo piękna i ciekawa książka o koniach pochłonęłam tom 2 skorzystam chętnie z następnych tomów i przeczytam są interesujące do czytania!!!!!

Pablos | 2015-01-28
Na półkach: Przeczytane, [2015]
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Drugi tom cyklu zatytułowanego Dzieci Ziemi okazuje się być czymś zupełnie innym, niż przypuszczałem. Spodziewałem się, że bohaterka - Ayla, teraz samotna, pozbawiona towarzystwa klanu, odseparowana także od swojego syna - spotka ludzi takich, jak ona sama. I jasne, że spotyka, ale nie ludzi - a człowieka, i nie od razu, a dopiero głęboko po przekroczeniu połowy powieści. Za to mamy tu zupełnie nowe rzeczy - obok historii o tym, jak Ayla daje sobie radę sama, jak cierpi bez towarzystwa klanu, jak musi przeżyć nie mając nikogo, jak w końcu oswaja zwierzęta do pomocy - obok tych wszystkich elementów mamy zupełnie nową opowieść z nowymi bohaterami.

Tym razem autorka przedstawia nam ludzi, różne plemiona zamieszkujące okolice dzisiejszej rzeki Dunaj. Robi to z rozmachem, ma gest, potrafi się rozpisać na temat tego jak funkcjonują nasi dalecy przodkowie. Niestety jednak dla mnie, jej prezentacja pozbawiona jest “tego czegoś”, co przykuwa uwagę. Opowieść o ludziach oparta jest na...

Zuela | 2017-11-10

Ayla po wypędzeniu z Klanu szuka ludzi podobnych do niej.Zamieszkuje w małej dolinie,gdzie znajduje grotę i adoptuje małe lwiątko i konie.Ratuje Jolandara z rąk Maluszka,jednak brat Jolandara umiera.Oboje młodzi zaczynają wędrówkę razem prza stepy i lodowiec bu dotrzeć do grupy Jolandara.Jest to trodna droga,ale ukazuje piękno ówczesnego świata

Piękna, piękna i bardzo interesująca seria książek. Uwielbiam ją od wielu lat:)

ira | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Przydałaby się półka "Przekartkowane".
Dzielna Ayla w swojej samotnej jaskini odkrywa kolejno krzesanie ognia, fryzjerstwo i jazdę konną. Jednocześnie nieuchronnie zbliża się ku niej błękitnooki heros, zaliczając wraz z bratem po drodze wszystkie atrakcyjne laski.
Ckliwe romanse to nie moja bajka, obojętnie, w jakiej się dzieją epoce. Skoro kolejne części cyklu są coraz gorsze (jak słyszałam), tę porzucam bez żalu w połowie, i więcej na powieści pani Auel nie spojrzę.

Książkowe_Wyliczanki | 2011-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Długo czekałam na wydanie drugiego tomu "Dzieci Ziemi". W ogóle bardzo późno trafiłam na tą serię. Dzięki poleceniu przyjaciółki zabrałam się za "Klan..." kiedy pojawiło się drugie wydanie. Niestety pozostałe tomy były w bibliotekach bardzo ciężko dostępne. Czytanie ebooka to dla mnie katorga, także czekałam, czekałam... i się doczekałam.

Pochłonęłam "Dolinę Koni" właściwie na raz. Książeczka ma w końcu ponad 700 stron. I już zabieram się za następny tom.
Ayla po wygnaniu z Klanu podróżowała żeby znaleźć "Innych". Jednak w międzyczasie znalazła miejsce do osiedlenia i poniechała poszukiwań, przynajmniej na jakiś czas. W tym samym czasie Jondalar wraz z bratem wyruszył w wielką Podróż na wschód. Po długim czasie oraz wielu przygodach losy tej dwójki się stykają. Ayla wreszcie spotyka mężczyznę ze swojego gatunku, a Jondalar znajduję to czego tak długo nie mógł znaleźć.

Bardzo podoba mi się fantazja autorki na temat sposobu życia tych ludzi. Wiem że częściowo korzystała z odkryć...

Aleksandra | 2013-11-04

Oceniając tę książkę będę pisać z dwóch punktów widzenia: pierwszy to spostrzeżenia miłośniczki fantasy, drugi zaś to przemyślenia studentki antropologii.

Książka ta wpadła mi w ręce w czasie, gdy mój ojciec czytał już kolejne tomy, więc całą serię połknęłam za jednym zamachem. Byłam pod wielkim wrażeniem natchnienia, jakie musiała mieć autorka by napisać aż tyle tak obszernych tomów.

Opisy przyrody, postaci i uczuć są świetne, głębokie i realistyczne. Zaś przedstawiony w książce świat i wyobrażenie ludzi i ich przodków z epoki neolitu bardzo przekonujące. Niewiele było nieścisłości, do których mogłabym się przyczepić z punktu widzenia antropologa.

Ayla - główna bohaterka jest odzwierciedleniem typowego Homo sapiens tamtych czasów - swego rodzaju odkrywcą i badaczem. Czytelnik w pełnym przejęcia bezdechu śledzi jej losy i kibicuje z całego serca.

Uważam też za genialne przedstawienie życia codziennego, które prowadziła Ayla. Postanowiłam wykorzystać kilka jej odkryć i sama...

Miya | 2013-02-21
Przeczytana: 18 lutego 2013

Bardzo polecam tę książkę. Z początku wydawała mi się gorsza od I tomu- nie mogłam przebić się przez rozdziały o Jondalarze. Ponadto, jest to książka dla dojrzałej młodzieży. Czytałam ją pół roku temu i opis intymnych przeżyć zniechęcił mnie. Teraz jednak nie mam zastrzeżeń- łyknęłam lekturę w kilka dni. Polecam, polecam i jeszcze raz polecam. Ciągle coś się dzieje, poznajemy zwyczaje Innych, towarzyszymy rozterkom Ayli... Oby następne tomy utrzymały poziom! :)

Emilia | 2016-02-21

Druga z cyklu „Dzieci ziemi”. Ayla wygnana z klanu, w którym się wychowała wędruje po pustkowiach i poszukuje „Innych”. Historia Ayli przerywana jest przygodami wędrujących braci Jondalara i Tholona. Tę część książki „przekartkowałm”… W końcu (dosłownie w końcówce książki ) Ayla i Jondalar spotykają się, ona ratuje mu życie i nawiązuje się między nimi uczucie. Opisy przyrody,codziennych zajęć, prac, uczuć i postaci bardzo realistyczne, głębokie, opisywane w mistrzowski sposób. Książka dobra, aczkolwiek wolałabym jeszcze trochę poczytać o „płaskogłowych”, ich zwyczajach, obrzędach, poszukiwaniach lepszego życia, zresztą zakończonych całkowitym fiaskiem (o ile wyginięcie gatunku można nazwać fiaskiem...). Być może w następnych tomach…