Ziemia Boga w 20 tajemnicach

reportaż
Niecałe
2013-11-21
2013-11-21

Okładka książki Chodzi mi tylko o prawdę Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Tomasz P. Terlikowski
Chodzi mi tylk... Tadeusz Isakowicz-Z...
Okładka książki Łzy Racheli Beth Nimmo, Steve Rabey, Darrell Scott
Łzy Racheli Beth Nimmo, Steve R...
Okładka książki Kobieta nie jest grzechem. Z siostrą Anną Bałchan o problemie prostytucji i nie tylko rozmawia Katarzyna Wiśniewska Anna Bałchan, Katarzyna Wiśniewska
Kobieta nie je... Anna Bałchan, Katar...

Opowieść o Różańcu, jego 20 tajemnicach, na tle miejsc Ziemii Świętej bezpośrednio powiązanych z autentycznymi wydarzeniami z życia Jezusa Chrystusa. Wstrząsnęła mną część bolesna, opisana niezwykle realistycznie, a przez to wywarła trwały wpływ na psychikę, pozostawiła niezniszczalny ślad we mnie. Dla wierzących, jak i niedowiarków (jest szansa, że spłynie na nich Boska Łaska i uwierzą).

Pozycja z którą warto się zapoznać przed wyjazdem / pielgrzymką do Ziemi Świętej.

Jedna z najbardziej fascynujących książek jakie w swoim życiu przeczytałem. To lektura obowiązkowa dla wszystkich szukających odpowiedzi na temat korzeni wiary chrześcijańskiej.
Niemiecki dziennikarz Paul Badde posługując się dwudziestoma tajemnicami różańca próbuje dowiedzieć się jak w rzeczywistości mogły wyglądać miejsca i wydarzenia w czasie, gdy Bóg posłał swego Syna Jezusa na świat, aby przez Jego ofiarę zbawić ludzkość. Paul Badde dowodzi, że bez poznania tradycji żydowskiej i historii Ziemi Świętej trudno nam zrozumieć na czym polega tajemnica Wcielonego Boga. To doskonały przewodnik po miejscach świętych, tych znanych mniej i bardziej. To też przewodnik duchowy w którym możemy dotknąć nasze mniej lub bardziej wybrzmiałe przemyślenia i wątpliwości.

„Ja się za tę książkę nie zabrałem. To ona zabrała się za mnie.” Te słowa autora mogłabym potraktować jak swoje. Od początku do końca się za mnie zabrała. Najpierw przyciągnęła jakimś cytatem w jakiejś gazecie. Nie pamiętam jakim, nie pamiętam w jakiej. Pamiętam tylko jedną myśl: „Muszę ją mieć”. No i mam. Myślałam, że połknę ją w jedną noc, skoro tak przyciągała. Niespodzianka. Nie dało się. Pozwoliła czytać tylko jeden rozdział dziennie, a jest ich dwadzieścia osiem. Każdy wymagał wysiłku umysłowego, kazał się zastanowić nad poruszanymi tam kwestiami, nad historiami ludzi żyjącymi na tej ziemi obecnie lub w przeszłości… Każdy poruszał pięknem opisów miejsc, sprawiał, że z łatwością przenosiłam się w tamte strony, zarówno w teraźniejszość jak i w przeszłość odległą o 2000 lat. Czytając czułam atmosferę
odwiedzanych miejsc, ich zapachy, zgiełk… Byłam tam. I wrócę. Jak Paul Badde ciągle wraca do swojej ukochanej Jerozolimy. Miłość tę czuć na każdej karcie książki. Może dlatego jest tak wyjątkowa.

„Każdy różaniec jest pielgrzymką po Ziemi Świętej”

Paul Badde należy do czołówki najpopularniejszych dziennikarzy niemieckich. Obecnie - korespondent zagraniczny „Die Welt”, najpierw w Jerozolimie, a od 2002 w Rzymie i Watykanie. Autor bestsellerów „Boskie Oblicze” oraz „Twarzą w Twarz”. Od najmłodszych lat Ziemia Święta jest jego największą pasją i miłością. Od kiedy pierwszy raz odwiedził miasto trzech religii, mówi: „Jest życie przed Jerozolimą i życie po Jerozolimie”.

Książka „Ziemia Boga w 20 Tajemnicach” nie jest typowym przewodnikiem po Ziemi Świętej. Z jednej strony jest to najwyższej klasy literatura faktu: autor z wielką pasją opisuje sytuację historyczną i polityczną krainy, na której obszarze od lat trwają liczne konflikty zbrojne, jak również prezentuje sylwetki zwykłych ludzi - żydowskich i palestyńskich mieszkańców "najbardziej wystrzałowego" miejscu na ziemi. Z drugiej strony książka ma charakter pielgrzymiego pamiętnika: autor wędruje śladami miejsc biblijnych szlakiem 20 tajemnic Różańca. Jego przewodnikiem jest Bargil Pixner, benedyktyński mnich, który w swoim dorobku archeologicznym ma wiele biblijnych odkryć. W książce nie brakuje również licznych wątków autobiograficznych.

"Każdy Różaniec przybliża chrześcijańską egzystencję do Ziemi Świętej. Każda koronka Różańca jest małą pielgrzymką. Modlitwa na różańcu oznacza pielgrzymkę na palcach rąk. (…) Ponad to jest też najprostszą i najmilszą ze wszystkich modlitw. Jest z nim tak jak z mąką, którą żuje się w ustach. Im dłużej się żuje, tym bardziej skrobia zamienia się w cukier. Dlatego Różaniec w pełni rozkwita dopiero wtedy, kiedy się go powtarza często, mimowolnie, najlepiej codziennie”

Jak dla mnie najbardziej wzruszającym wątkiem w całej księżyce są liczne spotkania autora – zarówno zawodowe, jaki i osobiste z Janem Pawłem II, podczas Jego pielgrzymki do Ziemi Świętej w roku 2000. Paul Badde również w przepiękny sposób pisze o Różańcu świętym, a Jerozolimę nazywa miastem różańcowym – to w niej rozgrywają się wydarzenia 12 z 20 tajemnic różańcowych. Autor w przekonujący sposób udowadnia także, że regularne odmawianie Różańca ma moc przemienić całe nasze życie. A na poparcie swoich słów przywołuje dwa niezwykle poruszające przykłady. Pierwszy z nich dotyczy włoskiego adwokata – Bartolo Longo, byłego satanisty, a po nawróceniu oddanego sługi Królowej Różańca Świętego. Drugi wiąże się z rodzonym bratem autora – Karlem Josephem, który na kilka miesięcy przed śmiercią po raz pierwszy od lat wziął różaniec do ręki i już go nie puścił. Umar pogodzony z Bogiem, bratem i samym sobą z różańcem w dłoni.

Książkę „Ziemia Boga w 20 Tajemnicach” szczególnie polecam tym, którzy chcą lepiej poznać kolebkę chrześcijaństwa. Autor w innowacyjny sposób odkrywa w niej kulisy historii Jezusa z Nazaretu, a także rzuca nowe światło na dobrze nam znane tajemnice zbawienia. Równocześnie ukazuje ogromną moc i wartość, tak często niedocenianej, modlitwy różańcowej. Warto też dodać, iż książka oczarowała nawet sceptycznie nastawionego do wiary recenzent „Der Spiegel”: „To książka tyleż mądra, co trzymająca w napięciu. W samym środku tak boleśnie dotkniętej ziemi Badde wydobywa rzeczywistość wznoszącą go ponad brutalna codzienność tego miejsca”.

[Opinia pochodzi z bloga: http://bierziczytaj.blogspot.com]

„Każdy różaniec jest pielgrzymką po Ziemi Świętej”

Książka znanego niemieckiego historyka i dziennikarza, korespondenta Die Welt w Jerozolimie, Rzymie i Watykanie nie jest powieścią lecz opowieścią, a dokładniej mówiąc, pątniczym dziennikiem. Z pielgrzymki po Ziemi Świetej śladami licznych miejsc biblijnych na fundamencie tajemnic Różańca.
Dla Autora Ziemia Święta- ikona Boga- od wielu dziesięcioleci jest jego pasją i miłością. Nie tylko pielgrzymuje po niej, ale nawet śni o niej, kiedy jest poza nią. Od dawna studiował jej historię, a szczególnie zbliżył się do niej dzięki Różańcowi.

Pięknie o Różańcu pisze, o mocy tej modlitwy, poetycznie określa czym jest w życiu człówieka i Kościoła. Umiłowaną Jerozolimę nazywa miastem różańcowym. Dowodzi, że regularne odmawianie przemienia nasze życie, a nawet naszą śmierć, uwalnia od różnych lęków i utrapień. Paradoksalnie, nie zabiera czasu, ale nim obdarza - jest spokojem i pokojem.
Przywołuje dwa poruszające przykłady błogosławionych skutków i natchnień Różańca. Pierwszy dotyczy włoskiego adwokata, Bartolo Longo, który zanim stał się gorliwym apostołem Różańca, był spirytystą i satanistą. Drugi przkład dotyczy rodzonego, starszego brata Autora, Karla Josepha. Na pół roku przed śmiercią prosił o objaśnienia, jak go się odmawia.
-" Przez dziesiątki poprzednich lat brat nawet mi ręki nie podał, a podczas choroby: " Pocałuj mnie w usta - powiedział ze śmiechem- Zrób to jak prawdziwy Rosjanin!" Umarł spokojnie pogodzony z Bogiem i bratem.

Paradoksem Autora jest także to, że pomimo niebezpieczeństwa trwających walk intifady, on, tam( z żoną Ellen) w biblijnej Krainie Ziemi Świętej czuł się bezpiecznie. I szczęśliwie:
-" Modliliśmy się Różańcem, kiedy kamienie fruwały jak roje ptaków i w gradzie pocisków. Nie ma nic lepszego. Każde słowo Ewangelii ma tu swoje miejsce, a myśmy się na tym poznali i dlatego właśnie Różaniec".

Przewodnikiem pisarza na szlaku pielgrzymim był Bargil Pixner, benedyktyński mnich, który znał Ziemię Świętą jak nikt inny, a w Jerozolimie się odnalazł. Ma w swoim archeologicznym dorobku wiele biblijnych odkryć. Osobiście, nie zgadzam się z jego tezą, że święty Józef był wdowcem z synami. Moje przeczenie opieram na wizjach św.Katarzyny Emmerich.

Paul Badde pragnie, aby ta Ziemia Boga z przepięknymi obrazami natury, stała się rajem, tymczasem, Betlejem otacza monstrualny mur.
Książka ma duże, zdumiewające wartości poznawcze, literackie i religijne( wzruszający wątek z JP2).
Słowami pisarz maluje topografię Jerozolimy, jak i miejsc, w których rozgrywała się Ewangelia. Dobrze by było, gdyby jednak załączył mapkę turystyczną. Plusem jest dołączone archiwum licznych, szarych zdjęć Baddego.
W manifeście tej książki, wykrzyknikami Autor wzmacnia wołanie:
" Przybywajcie! Zalejcie ten kraj!". Dlaczego?! Po to..."aby ruch pielgrzymkowy całego chrześcijaństwa zahamował straszliwy bieg wydarzeń w Ziemi Świętej", która pustoszeje turystami i pielgrzymkami. I jest permanentnie zagrożona!

• Religia
  • L. obca