Praktyczne żywienie koni i kuców

Okładka książki Praktyczne żywienie koni i kuców Sarah Pilliner
Okładka książki Praktyczne żywienie koni i kuców
Sarah Pilliner Wydawnictwo: Sima WLW hobby
hobby
Practical feeding of horses and ponies
Sima WLW
2008-01-01
2008-01-01
Jacek Sikora
jeździectwo karmienie konie kuce weterynaria zootechnika

Na sam początek w dziedzinie żywienia koni książka się sprawdzi, niemniej jeżeli ktoś chciałby rozwinąć mocniej temat ta pozycja nie będzie wyczerpująca.

Książka może zachęcać tytułem i ładną okładką. Po zamówieniu książki nieco zaskoczenie - teoretycznie liczba stron jest podana jednak książeczka cienka. Zakupiłam ją do pracy inżynierskiej w zestawie z żywieniem koni Meyera. Porównanie jakości a cena? Nie ma porównania.
Bez wahania opłaca się wydać te 20 zł więcej na trzy razy grubszą porządną lekturę poruszającą wszystkie aspekty ważne dla hodowcy i żywieniowca.

Co można znaleźć w książce?
-Dużo ogólników - próba poruszenia wszystkich tematów, które mogą przyjść do głowy w związku z żywieniem koni. W związku z tym możemy tam odnaleźć wiele porad rodem z blogów hobbystów - zimna woda nie dla spoconego konia. Za dużo węglowodanów to źle. Bo koń będzie tłusty. A jak będzie tłusty to będzie źle.
-Przykładowe dawki - które nie mają szczególnego zastosowania w Polsce, przy stosowaniu tradycyjnego żywienia (siano, pastwisko, owiec, marchew).
-Obrazki - podpisy pod zdjęciami są... niestety mało profesjonalne.

I co najgorsze - tłumaczenie i język. Ciężko mi oceniać na ile jest to wierny przekład z oryginału jednak sformułowania zastosowanie w tej pozycji nie są wysokich lotów. Czasami ma się wrażenie, że czyta się poradnik napisany przez nastoletniego entuzjastę prowadzącego blog. Zdania zaczynające się od "Poważnie, musicie na to zwrócić uwagę..." w książce, która próbuje udawać przynajmniej popularno naukowy podręcznik...? Oprócz tego tłumaczenie. Niektóre ze słów używanych w książce nie znajdują zastosowania w polskiej nomenklaturze, tłumacz nie postarał się dobrze rozpoznać charakterystycznego dla tej dziedziny języka.

Ogólnie - książka pełna ogólników. Nie zabije się konia próbując się stosować do rad w niej zawartych lecz o świadomym żywieniu na podstawie tej książki raczej nie może być mowy.

Dla kogo ten poradnik? Dla początkujących właścicieli lub opiekunów koni. Pomagający zrozumieć absolutne podstawy lub informujący o istnieniu dalszych zagadnień, o których należy poszerzyć wiedzę za pomocą innych źródeł. Dla osób doświadczonych, zootechników itp. raczej nie wniesie niczego nowego, raczej pozostawi rozdrażnienie ze względu na poruszanie zagadnień i minimalną ilość konkretnych danych w temacie.

• Konie
  • Wiedza okołokońska
  • Sport + Jazda Konno
  • Biblioteczka koniarza
  • Jeździectwo

Dodaj cytat z książki Praktyczne żywienie koni i kuców