Podziemie zbrojne na Lubelszczyźnie wobec dwóch totalitaryzmów 1936-1956

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historyczna

W serii Konferencje IPN publikowane sa materiały będące plonem spotkań naukowych organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Przedstawiają wymierzoną przeciwko obywatelom polskim działalność okupantów w okresie drugiej wojny światowej oraz władz Polski Ludowej, opisują różne formy oporu społecznego. Pierwszy tom serii poświęcony jest losom pokolenia konspirotorów na Lubelszczyźnie. Autorzy tekstów analizują metody działania i szanse podziemia zbrojnego lat 1939-1956 oraz sposoby jego zwalczania. Stawiają tezę, że konspiracja antykomunistyczna była kontynuacją konspiracji antyhitlerowskiej. Celem jednej i drugiej była niepodległa i demokratyczna Polska.

Mateusz | 2015-12-29
ademar | 2014-04-04