rozwińzwiń

Etyka Solidarności oraz Homo Sovieticus

Okładka książki Etyka Solidarności oraz Homo Sovieticus Józef Tischner
Okładka książki Etyka Solidarności oraz Homo Sovieticus
Józef Tischner Wydawnictwo: Znak powieść historyczna
13 str. 13 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
13
Czas czytania
13 min.
Język:
polski
ISBN:
8324005889
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Śmierć? Każdemu polecam! Joachim Badeni OP, Alina Petrowa-Wasilewicz
Ocena 7,3
Śmierć? Każdem... Joachim Badeni OP, ...
Okładka książki Czas ciekawy, czas niespokojny. Z Leszkiem Kołakowskim rozmawia Zbigniew Mentzel. Część II Leszek Kołakowski, Zbigniew Mentzel
Ocena 7,2
Czas ciekawy, ... Leszek Kołakowski,&...
Okładka książki „Innego końca świata nie będzie”. Z Barbarą Skargą rozmawiają Katarzyna Janowska i Piotr Mucharski Katarzyna Janowska, Piotr Mucharski, Barbara Skarga
Ocena 7,5
„Innego końca ... Katarzyna Janowska,...
Okładka książki Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu Grzegorz Strzelczyk, Jerzy Vetulani
Ocena 7,3
Ćwiczenia dusz... Grzegorz Strzelczyk...

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
36 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
385
124

Na półkach:

Warto preczytać, aby więcej rozumieć.

Warto preczytać, aby więcej rozumieć.

Pokaż mimo to

avatar
353
353

Na półkach:

Młodszym czytelnikom warto chyba przypomnieć, że pod koniec lat 80-tych XX wieku ksiądz profesor Tischner stał się jednym z pierwszych księży-celebrytów. Obdarzony dowcipem i talentem oratorskim był dyżurnym duchownym polskich mediów. Dość powiedzieć, że jego rozmówcami byli i Adam Michnik i Jarosław Gowin. Wielostronicowe artykuły w największym dzienniku, programy w TVP.

Oczywiście tylko część tej popularności ksiądz Tischner zawdzięczał swojej erudycji. Dużo wynikało z tego, że jego poglądy pasowały szefom mediów w których się pojawiał. Zdecydowanie pro-rynkowy, przestrzegający przed nacjonalizmem i ciemnym, zsowietyzowanym motłochem, a jednocześnie w koloratce, która w tamtych czasach dodawała mu, w oczach znaczącej części społeczeństwa, wiarygodności i autorytetu.

Odgrzebując przez przypadek jego książeczkę, ucieszyłem się, że będę mógł na spokojnie skonfrontować jego diagnozy i rady, pisane ponad 30 lat temu, z obecną rzeczywistością. Co ciekawe najbardziej eksponowane obawy księdza okazały się zupełnie płonne. Strach przed homo sovieticus, jako największą przeszkodą w tworzeniu nowoczesnego społeczeństwa nie znajduje potwierdzenia w historii ostatnich 30 lat. Polacy chętnie przyswoili kapitalistyczną etykę pracy i nieskrępowaną wymianę poglądów. Jeszcze raz swoją rację udowodniła szkoła austriacka, która za największą wadę socjalizmu uznaje brak rynku, a tym samym brak niezakłóconego przepływu informacji pomiędzy jego uczestnikami, a nie sposób organizacji pracy. Duża część diagnoz dotyczących totalitaryzmu i przeszkód w budowaniu prawdziwie wolnego społeczeństwa pozostaje aktualnych. Choćby te o monologicznej koncepcji prawdy w systemach totalitarnych, a więc i kluczowej roli cenzury czy o władzy nad człowiekiem jaką osiąga tyran ograniczając prawo do posiadania. En masse jednak są to dość oczywiste i wtórne konstatacje.

Niestety te pozycje, uznawane za fundamentalne w czasach powstawania dzieła, okazują się w z dzisiejszej perspektywy dość jednorazową, interwencyjną pozycją quasi-filozoficzną, bardziej świadectwem czasu niż dziełem mającym i dziś znaczenie.

Młodszym czytelnikom warto chyba przypomnieć, że pod koniec lat 80-tych XX wieku ksiądz profesor Tischner stał się jednym z pierwszych księży-celebrytów. Obdarzony dowcipem i talentem oratorskim był dyżurnym duchownym polskich mediów. Dość powiedzieć, że jego rozmówcami byli i Adam Michnik i Jarosław Gowin. Wielostronicowe artykuły w największym dzienniku, programy w TVP....

więcej Pokaż mimo to

avatar
545
462

Na półkach: ,

Czytałem kilka razy i jeszcze nie raz przeczytam, dzisiaj niestety to już zapomniana lektura ale ciągle obowiązkowa...

Czytałem kilka razy i jeszcze nie raz przeczytam, dzisiaj niestety to już zapomniana lektura ale ciągle obowiązkowa...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    98
  • Przeczytane
    84
  • Posiadam
    19
  • Teraz czytam
    5
  • Filozofia
    3
  • Filozofia
    2
  • Filozofia Religia
    1
  • Filozofia i Polityka
    1
  • Przeczytane w 2018
    1
  • 52/2017
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Etyka Solidarności oraz Homo Sovieticus


Podobne książki

Przeczytaj także