Strach w Zameczku. Posąg i salamandra

Seria: Klasyka Mniej Znana
Wydawnictwo: Universitas
8324201076
gotycyzm, powieść grozy

Powieści przedstawione w tym tomie reprezentują gotycyzm zracjonalizowany, w obu zjawiska nadprzyrodzone, wokół których toczy się akcja, znajdują na koniec rozumowe wyjaśnienie.

Fantastyczna proza gotycka na rodzimym przykładzie. Zmyślne intrygi prowadzone są w takiż oto sposób, aby czytelnik do końca myślał, że owe zjawiska naprawdę się wydarzyły! Na ciekawy koncept zasługuje miłość jednego z bohaterów "Posągu i Salamandry" do... posągu. Dla miłośników i fanatyków - smakowitość.

Lenkaite | 2013-01-26
Przeczytana: kwiecień 2009

Hmmm...:D jedynie dla miłośników gatunku, czyli bardzo wąskiej grupy entuzjastów:) nie można tego oceniać według dzisiejszych standardów.

Yumeka | 2016-01-07
Przeczytana: 15 października 2015

Zabawne jest to, że kobieta prawdopodobnie szczerze wierząca w zjawiska nadprzyrodzone pisała o nich, jako o kuglarstwie techniki i sztuki. I to w romantyzmie, który łaknął prawdziwych duchów, a nie maszyn i przebierańców. Mostowska na swój sposób wyprzedziła epokę, nawet jeśli technicznie teksty są bardzo podobne, oparte na tym samym schemacie i do złudzenia stylistycznie przypominają te opowiadanka blogowe, których autor umie używać języka, ale jeszcze nie za dobrze umie opowiedzieć historię, bo nie bardzo wie, o czym chce opowiadać.
Szkoda, że pani dała się zgnębić szydercom. Myślę, że był w tym jakiś potencjał.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Na półkach: Przeczytane, XVIII wiek
Przeczytana: grudzień 2010

No za klimat, za klimat, bo sam język zabija, reszta wobec tego an dalszy plan schodzi :D

Camilla P | 2013-04-03

Gotycyzm w polskim wydaniu...

Pio | 2015-03-17
Na półkach: 2015, Przeczytane