O religii

Okładka książki O religii Benjamin Constant
Okładka książki O religii
Benjamin Constant Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Klasyków Filozofii
De la religion, considérée dans sa source, ses formes et ses développements
Wydawnictwo Naukowe PWN
2013-01-01
2013-01-01
Sabina Kruszyńska
Filolofia religia filozofia religii religie starożytności

Benjamin Constant znany jest przede wszystkim jako teoretyk liberalizmu. Rzadko kiedy łączy się to nazwisko z badaniami odnośnie religii. Jednak myśliciel ten sporo czasu właśnie jej poświęcił i udało mu się nawet popełnić dosyć opasłe dziełko. Niestety, nie można o nim powiedzieć, że dorównuje ono swą jakością pismom wielkich krytyków religii czasów Oświecenia, takich jak Holbach, czy Helwecjusz. Constanta, który próbuje do nich nawiązać, określić raczej wypada jako ich pogrobowca, mniej kontynuatora, a bardziej silącego się na nowatorstwo naśladowcę. Jego język, już bardziej XIX wieczny niż pasujący do "Wieku świateł", nie porywa tak jak ten z "Systemu przyrody" lub "O umyśle", nie jest tak żywy i bezpośredni, przypomina raczej oschły styl uczonego, któremu brakuje jeszcze wielu narzędzi, aby rozkręcić swój warsztat. "O religii", mimo że wydane w serii BKF, nie jest najlepszą z publikacji z jaką zetknąłem się w zakresie tej tematyki. Sądzę, że lepiej będzie, gdy Benjamina Constanta łączyć będziemy z teorią wolności politycznej, niż z dywagacjami w obszarze religii. Studiowanie historii myśli pochodzącej z czasów wielkiej rewolucji przemysłowej, spokojnie może się obyć bez tej pracy Constanta.

• Filozofia
  • Religia
  • 2) Filozofia: Teksty źródłowe
  • Ibuk

Dodaj cytat z książki O religii