Symbolika roślin, cz. 2

Seria: Heraldyka i symbolika chrześcijańska
Wydawnictwo: WAM
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

ks. dr Artur Kardaś CR: Rośliny i ich symbolika w polskich obrzędach i obyczajach religijno-ludowych; mgr lic. Joanna Małocha: Rośliny w ikonografii chrześcijańskiej pierwszych wieków. Symbolika chrześcijańska jest jedną z bardziej rozległych dziedzin nauki dotykającą wiele różnych dyscyplin. Łączy w sobie treści teologiczne z kultem ludowym, biblijne z antycznymi, historyczne z...

Symbolika chrześcijańska jest jedną z bardziej rozległych dziedzin nauki dotykającą wiele różnych dyscyplin. Łączy w sobie treści teologiczne z kultem ludowym, biblijne z antycznymi, historyczne z legendarnymi.
Posiadając olbrzymie spektrum znaczeniowe, symbolika posługuje się jednak językiem bardzo konkretnym i posiadającym precyzyjnie określone zasady. Barwa, forma, układ, przedmiot, tekst, gest - wszystko to w odniesieniu do określonej cywilizacji, kultury i wierzeń religijnych staje się przekazem, w którym autor w mniej lub bardziej ukryty i zakamuflowany sposób podaje treści etyczne, moralne, religijne lub społeczne.
Jak każdy język, również ten symboliczny posiada określoną "gramatykę" i zasady, których poznane pozwalają na zrozumienie przekazu. I nagle gesty, nabożeństwa liturgiczne, przedstawienia osób, przedmioty lub zwyczaje a nawet budowle architektoniczne zaczynają do nas przemawiać, a my ten język zaczynamy rozumieć.

źródło opisu: WAM, 2008

źródło okładki: http://e.wydawnictwowam.pl

Lilia Światła | 2017-02-15
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Wydaje mi się, że kiedyś uczestniczyłam w wykładach, które są tu nagrane. Dla osób interesujących się symboliką lub kulturą chrześcijańską powinna to być ciekawa pozycja.

srutututuu | 2014-10-31
Joanna Cysdorf | 2014-07-12