Między Wschodem a Zachodem: Europa Mickiewicza i innych

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
historyczna

Książka poświęcona jest problemowi wielokulturowości Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej, a także nowej odsłonie tego zjawiska w literaturze po 1945 r. Teresa Kostkiewiczowa w artykule dotyczącym piśmiennictwa oświeceniowego postuluje weryfikację stereotypu opozycji między sarmackością a europejskością, Maria Janion interesująco przedstawia pobyt Adama Mickiewicza w Odessie, Stanisław Makowski pisze o polskich pisarzach Kresów Wschodnich, Andrzej Fabianowski o Michale Czajkowskim Sadyku Paszy i jego zafascynowaniu kozaczyzną i zaangażowaniu w Turcji, Hana Voisine-Jechova o recepcji Mickiewicza w Czechach, a Józef Bachórz o przyjmowaniu kultury czeskiej przez dziewiętnastowiecznych Polaków, Andrzej Zawada zwraca uwagę na nowy, występujący po 1945 r. proces w literaturze polskiej asymilacji pozostałości kultury niemieckiej na Dolnym śląsku.

Grzechoteczka | 2015-02-27
Na półkach