Sreberko

Seria: Poczytaj mi, mamo
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Teresa Jaskierny
LubimyCzytać

Historyjka o niegrzecznym i lubiącym psoty lisku, ktory nie słuchając mamy zapuszcza się w ciemny las i budzi śpiącego w nim Stracha. W ucieczce przed groźnym Strachwm pomagają mu księżyc i myszka.

Ilustracje: Teresa Jaskierny

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Basia | 2015-10-10

" - Sreberko, syneczku! - woła z okna chatki-kostropatki mama Lisica. - Pora spać! A Sreberko właśnie w najlepsze wyczynia różne fikołki-koziołki pod dębem."
Tak zaczyna się "Sreberko" polskiej autorki Marii Rosińskiej.
Klimat bajeczki przypomniał mi radzieckie lektury. Poczułam się swojsko, jakbym wracała do mojego dzieciństwa.
Sreberko, tytułowy bohater, to młody, wyjątkowo niesforny lisek. Zamiast iść spać, na co nie ma najmniejszej ochoty, postanawia uciec jak najdalej od domu i przedłużyć swoje wieczorne harce. Wie, że jak wróci do mamy, to definitywnie nastąpi koniec zabawy. Ucieka więc w las, a po drodze na jednej z potrąconych gałęzi budzi leśnego Stracha.
Któż to ten leśny Strach?
Zagadka do końca nie zostaje rozwikłana, bo leśny Strach na ilustracjach autorstwa Teresy Jaskierny wygląda troszkę jak ptak i potrafi udawać puchacza. W złości i chęci zemsty rzuca się on w pogoń za małym liskiem. Nasz...

nohero | 2016-12-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ewunia