Okładka książki Socjoterapia

Socjoterapia

Autor:
wydawnictwo
Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Ministerstwa Edukacji Narodowej
typ
papier
Ania
6 (1 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Książka Socjoterapia podejmuje takie problemy jak - metoda i proces socjoterapii - socjoterapia dzieci w młodszym wieku szkolnym - programy socjoterapeutyczne wokół określonego problemu - Socjoterapia w całodobowych placówkach wychowawczo - resocjalizacyjnych - nietypowe zastosowanie socjoterapii. Publikacja zainteresuje pedagogów, nauczycieli, pedagogów specjalnych i terapeutów. Pojęcie socjotera...

Pojęcie socjoterapii coraz częściej pojawia się w naszej praktyce wychowawczej, zwłaszcza w pracy z dziećmi i młodzieżą z zachowaniami problemowymi. Popularność tej metody wynika między innymi stąd, iż zapełnia ona lukę w sposobach udzielania pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży z objawami nieprzystosowania społecznego, dzieciom wychowującym się w rodzinach problemowych czy dzieciom zachowującym się kłopotliwie.
Dotychczas pozostawały one poza wszelkimi formami pomocy; zazwyczaj nauczyciele i rodzice musieli sobie radzić sami dopóty, dopóki ich dzieci nie znalazły się na drodze wykolejenia przestępczego i obyczajowego. Wówczas najczęściej interweniował w trybie karnym lub opiekuńczym sąd, który był w stanie reagować tylko w ramach dostępnych mu środków.
Idea socjoterapii rozprzestrzeniła się dzięki działalności Ośrodka Rozwoju Umiejętności Wychowawczych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i dzięki aktywności Specjalistycznej Poradni Profilaktyczno-Terapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży ze Środowisk Zagrożonych Alkoholizmem OPTA. Początkowo stosowano ją w pracy z dziećmi wywodzącymi się z rodzin z problemem alkoholowym, obecnie coraz częściej socjoterapia wykorzystywana jest w pracy świetlic socjoterapeutycznych, a także w niektórych szkołach podstawowych, w ramach działań profilaktycznych w naturalnym środowisku wychowawczym; z trudem, niestety, przebija się socjoterapia do placówek opiekuńczo - wychowawczych i resocjalizacyjnych dla młodzieży.
Pojęcie socjoterapii wypracowane przez Ośrodek Rozwoju Umiejętności Wychowawczych i Poradnię OPTA jest jednak niedookreślone, choć praktyka socjoterapii ma już dość obiecujące rezultaty. Napotykamy niekiedy trudności terminologiczne, ujawniające się zwłaszcza w analizie różnic i podobieństw między psychoterapią i socjoterapia.
Przyjmujemy, iż socjoterapia jest bezpośrednią formą pomocy między psychoterapią a treningiem interpersonalnym, adresowaną zwykle do dzieci z kłopotliwymi zachowaniami i przyjmującą postać ustrukturalizowanych spotkań grupowych, które służą realizacji celów terapeutycznych, edukacyjnych i rozwojowych.

źródło opisu: Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogic...(?)

źródło okładki: Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogic...»

Gdzie kupić?

56. rocznica
  • Irvine Welsh
    56. rocznica
    urodzin
    Dlaczego odrzucam świat i widzę siebie jako coś lepszego? No bo tak, to wszystko. Bo jestem kurwa lepszy i taka jest prawda.
  • Jerzy Płażewski
    90. rocznica
  • Anna Janko
    57. rocznica
    urodzin
    Książki to nie są czyjeś rzeczy, to są świadectwa rozumu. Książki, które czytasz, pozwalają zajrzeć ci do głowy i zobaczyć myśli, uczucia, intencje, potrzeby emocjonalne. jeśli czytasz namiętnie to znaczy, że tym właśnie jesteś. Jesteś autorem swoich lektur i one zawsze cię zdradzą!!!
  • Ira Levin
    85. rocznica
    urodzin
    Przyznaję, że niedo­puszczenie kobiet do życia publicznego to problem przestarzały.
  • Lolita Pille
    32. rocznica
    urodzin
    Przedwcześnie pozbawiona złudzeń, rzygam na sztuczność uczuć.
  • Jeanette Winterson
    55. rocznica
    urodzin
    Dziura w moim sercu ma twój kształt i nikt inny do niej nie pasuje.
  • Kerstin Ekman
    81. rocznica
    urodzin
    Nie mogę znaleźć innego porównania między czytaniem i jedzeniem słodyczy jak nienasycenie. Od tego, co się czyta, nie można się przecież uwolnić.
  • Cecil Scott Forester
    115. rocznica
    urodzin
    (...)był już teraz na tyle doświadczonym małżonkiem, żeby wiedzieć, że warto pozwolić żonie mówić, co tylko chce, byle sam mógł robić, na co ma ochotę
  • Jaś Kapela
    30. rocznica
    urodzin
    Wyciągnąć wnioski i umrzeć. Zawiesić rozumowanie i żyć.
  • Lloyd C. Douglas
    137. rocznica
    urodzin
    Nie trzeba wypijać trucizny anie wbijać sobie sztylet w serce, by popełnić samobójstwo. Można zabić się i chodzić dalej po świecie.
  • Theodore Dreiser
    82. rocznica
  • Cesar Millan
    45. rocznica
    urodzin
    ...zwierzęta w naszym życiu nie zjawiają się bez powodu: udzielają nam nauk o tym, jak zostać lepszym człowiekiem.
  • Kazimierz Wierzyński
    120. rocznica