Czarna bandera

Okładka książki Czarna bandera Janusz Meissner
Okładka książki Czarna bandera
Janusz Meissner Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Cykl: Opowieść o korsarzu Janie Martenie (tom 1) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Opowieść o korsarzu Janie Martenie (tom 1)
Wydawnictwo Iskry
1957-01-01
1957-01-01

Prawdę pisząc, pierwszą część przygód Jana Martensa przeczytałem jako ostatnią. Ale nie żałuję - bardzo fajne miał przygody i nawet czytając w tej kolejności człowiekowi nie zostaje odebrana frajda ze śledzenia jego przygód na "Zephyrze", trójmasztowym żaglowcu, który opanował jego mechanizm i stery po prostu do perfekcji i ruszał walczyć ze swoimi przyjaciółmi na bitwy morskie po Anglii, Portugalii, Hiszpanii oraz Francji. W dzisiejszych czasach napisanie tak przygodowej książki u niektórych o cud zakrawa. Fascynują mnie pojedynki artyleryjskie, abordaże i szturmy - wszystko to znalazłem u Janusza Meissnera. Literatura to jedna z miłości mojego życia oprócz muzyki i kinematografii. Niby rzecz dzieje się w II połowie XVI wieku, a ten pamiętnik jakimś cudem przetrwa wieki i ktoś go odkrywa będąc w Zakopanem w dwudziestoleciu międzywojennym. Nie będziecie zawiedzeni, czytając tą trylogię.

Doskonała,rewelacyjna książka,porywa do reszty,z zainteresowaniem przeczytałam tą ciekawą lekturę.

Ależ ta książka jest pełna przygód, nieustraszonych korsarzy i zuchwałych czynów! Książka, mimo iż jest fikcją literacką, jest osadzona w kontekście faktów historycznych i prawdziwych postaci (takich jak królowie) a przez to pokazuje panujące wówczas zwyczaje i relacje między poszczególnymi stanami społecznymi.

Uwielbiam książki Janusza Meissnera!!!! Czytałam je w młodości i postanowiłam przypomnieć sobie teraz, szczególnie Trylogię o korsarzu Janie Martenie: Czarna Bandera, Czerwone krzyże i Zielona Brama..
Przygody tego człowieka są tak porywające, że trudno się od nich oderwać...Polecam szczególnie młodym ludziom....

Rewelacyjna książka!! To pierwsza część Meissnerowej trylogii. Jan Kuna zwany Martenem. Nieustraszony żeglarz-wojownik i jego niezwyciężony Zephyr. Koniecznie!!!

Janusza Meissnera cenię przede wszystkim za książki autobiograficzne, nawet jeśli nieco podkolorowane. Tam pokazywał mistrzostwo warsztatu. Beletrystyka wychodziła mu nieco słabiej.
Tu mamy do czynienia z fikcją literacką. „Czarna Bandera” to pierwszy tom „Opowieści o korsarzu Janie Martenie” – gdańskim żeglarzu, który zostaje angielskim kaprem. Oceniam ją dość wysoko, bowiem bardzo lubię takie klimaty. Powieści z czasów, gdy na morzach królowały drewniane żaglowce, mają dla mnie nieodparty urok.
Treść jest spójna i ciekawa, akcja żywa, choć miejscami zwalnia. Ciekawa i wciągająca lektura.

Świetna książka. Wciągająca, dynamiczna, bardzo dobrze napisana- jeśli chodzi o techniczne i batalistyczne aspekty. Opisy bitew morskich- palce lizać :),do tego piękne opisy Gdańska z XVI wieku, a na zakończenie tyle otwartych wątków, że w kolejnych tomach na pewno nie będzie nudy ;). POLECAM.

Jan Kuna, Jan Marten, Jan de Marten - pirat, kaper JKM, wolnomyśliciel, bohater, kapitan. To tylko niektóre słowa, które przychodzą mi do głowy kiedy wspominam Czarna banderę.

Sam nie wiem ile razy w swoim życiu przeczytałem pasjonujące dzieje tego człowieka. Kiedy miałem 9 lat (dawno to było) myślałem, że taki człowiek powinien znaleźć się na kartach historii. Teraz wiem, że to była fikcja ale kiedy czytam przygody kapitana Kuny przenoszę się w tamte dni dzieciństwa.

Po przeczytaniu Czarnej Bandery nie wierzyłem że ktoś może stworzyć tak niesamowitą książkę marynistyczna w której akcja praktycznie toczy się od deski do deski. Więc po co oglądać jakieś superprodukcje typy Piraci z Karaibów jak można sięgnąć po książkę J.Meissnera. Polecam

Uuups. Miało być o Czarnoksiężniku Kinga, a pojawiło się przy Czarnej banderze :)

• Marynistyka
  • Historyczne
  • Dziecięce i młodzieżowe
  • Morskie opowieści
  • 2016

Dodaj cytat z książki Czarna bandera