Książka Roku 2018

7 (9 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
History's Greatest Heist: The Looting of Russia by the Bolsheviks
historia
Felis

Dzięki ogromnej pracy badawczej McMeekina odkrywa to, co można by nazwać historią finansową rewolucji bolszewickiej. Książka naprawdę niezwykła. Richard Pipes Sean McMeekin bierze na warsztat zagadnienia będące dotychczas przedmiotem domysłów, nigdy wcześniej niedokumentowane (...),. Niesamowita historia, praca na najwyższym poziomie. Norman Stone Dotychczas historykom nie...

Richard Pipes

Norman Stone

Dotychczas historykom nie udało się rozwiązać jednej z najdonioślejszych tajemnic rewolucji październikowej w Rosji: jak to możliwe, że bolszewicy, mając przeciw sobie rzeszę wrogów i pozostawiając za sobą zrujnowaną gospodarkę, zdołali mimo to utrzymać się przy władzy przez pięć długich lat wojny domowej?

Śledząc nielegalne sowieckie transakcje finansowe na obszarze całej Europy, McMeekin ukazuje największą w dziejach grabież, jakiej dokonał w latach 1917-1922 reżim Lenina, spieniężając gromadzone przez stulecia bogactwo dla sfinansowania oręża walki klasowej. Badacz wymienia konkretne nazwiska, po raz pierwszy rzucając światło reflektorów na usłużnych bankierów, prawników i pośredników, którzy za określoną cenę pomagali bolszewikom upłynniać łupy, pustoszyć Rosję i narzucać milionom ludzi okrutne rządy.

Sean McMeekin wykłada stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Bilkent w Ankarze. Jest autorem takich książek jak Ekspres Berlin-Bagdad. Kajzer, islam i imperium osmańskie, wydana w polskim przekładzie przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

źródło opisu: www.wuj.pl

źródło okładki: www.wuj.pl

Pierogi_i_Pączki | 2015-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2015

W sferze tzw. "public relations" komunizm ma się znacznie lepiej niż faszyzm. O ile faszyzm ma zdecydowane negatywne konotacje, o tyle komunizm często się wybiela. Holokaust jest uznawany za największą i unikalną zbrodnię (faszystowską), a głód na Ukrainie i Gułag są tłumaczone na wiele sposobów, relatywizowane albo ich skala jest poddawana w wątpliwość. Podobnie jest z historią rabowania złota i prania łupów za pomocą systemów bankowych. Każdy słyszał o żydowskim złocie w szwajcarskich bankach. Ale kto wie co zrobili komuniści ze złotem zrabowanym własnemu narodowi i ile było tego złota?
Sean McMeekin wyciąga na światło dzienne proces łupienia włąsnego kraju przez Lenina i jego bandę. Tytuł nie pozostawia wątpliwości - to komuniści dzierżą niechlubną palmę pierwszeństwa. Autor nie skupia się na porównaniu liczbowym (choć je podaje). Istotne jest, że dla faszystów zrabowane złoto było co najwyżej dodatkowym źródłem wspomagającym gospodarkę. Dla bolszewików natomiast "zrabowane...

Bartlomiej Postek | 2015-12-29
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Książka zawiera fascynujące historie chaosu, zbrodni rodzącego się Związku Radzieckiego oraz pokazuje hipokryzję państw zachodniej Europy. Niestety autor wielokrotnie zbytnio zapędza się w podawanie niezwykle szczegółowych statystyk rabunków poświęcając równocześnie mniej uwagi tle historycznemu, społecznemu oraz gospodarczemu spustoszeń radzieckich rabunków.

rotmistrz | 2017-10-19
Przeczytana: 19 października 2016