Małgosia contra Małgosia

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
przyjaźń, miłość, dorastanie,
SP1

Za sprawą czarodziejskiej mocy współczesna nastolatka Małgosia zostaje przeniesiona w czasy króla Sobieskiego, a jej imienniczka z przeszłości zajmuje jej miejsce. Która z nich lepiej sobie poradzi w krańcowo różnych okolicznościach?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2003

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Opinie czytelników (2082)
ardnaskela | 2017-02-13

Absolutnie rewelacyjna książka o nastolatce z drugiej połowy XX wieku która przenosi się do siedemnastowiecznej Polski.

Polecam bardzo bardzo gorąco. Nie tylko dla młodzieży.

MAGnezja | 2015-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2015

„Małgosia contra Małgosia” jest to dosyć oryginalna książka młodzieżowa. Z tym, że należy doprecyzować docelowych czytelników. Ponieważ książka została napisana w latach 70-tych, dlatego też głównym odbiorcą jest młodzież z tego okresu. A dlaczego? Zaczynając od początku- tytułowa Małgosia a raczej dwie Małgosie, to nastolatki z których jedna z nich żyje w „czasach współczesnych”, a druga z nich 300 lat wcześniej. I to za sprawą tej drugiej następuje zamiana czasowa miejsc przebywania dziewczyn. Główną bohaterką jest jednak „współczesna” wersja Małgosi, która pewnego dnia budzi się okresie opisywanym w trylogii Sienkiewiczowskiej. Na dzień dobry okazuje się, że 15 letnie dziewczyny mają wiele codziennych obowiązków z którymi jej rówieśnice nigdy nie miały do czynienia. Natomiast za każde z najdrobniejszych przewinień może spotkać sroga kara. Dodatkowo Małgosia dowiaduje się , iż w najbliższym czasie ma dojść do jej zaręczyn z wiekowym i szpetnym dziadkiem. Oczywiście bohaterka jak...

Książka, która zachwyciła mnie i przeczytałam jednym tchem postać Małgosi pozytywna, urocza przeżyłam niezwykłe przygody bardzo mnie się spodobała
Przyjemna, lekka książka uwielbiam ją!!!

Magda | 2014-09-08

Książkę czytałam w podstawówce wtedy byłam nią zachwycona. Pochłonęłam ją w jeden dzień. Perypetie tytułowej Małgosi , która przenosi się w czasy swojej prababki po prostu mnie zafascynowały. Uwielbiam książki historyczne, więc z ciekawością czytałam o życiu w czasach kiedy wszystko było , jak byśmy dzisiaj powiedzieli, zacofane. Polecam młodzieży i nie tylko. Może sama do niej wrócę.

CzytamNaOkrągło | 2016-05-05
Przeczytana: 02 czerwca 2015

Małgosia, współczesna nastolatka, zostaje przeniesiona za sprawą magii w czasy króla Sobieskiego, a jej imienniczka z przeszłości zajmuje jej miejsce. Zamiana ta uruchamia lawinę śmiesznych pomyłek i dramatycznych nieporozumień.
Fantastyczna książka, z elementem magicznym, przenosinami w czasie, przemianą - lektura dla każdego. Polecam! Mi bardzo się podobała, przeczytałam ją jednym tchem, zarywając noc. Warto było ;)

mbutterfly | 2014-09-08

Książka mojego dzieciństwa:) A raczej wczesnych czasów nastoletnich. Jedna z pierwszych w której się zaczytywałam. Mam z nią związane przyjemne wspomnienia:)

Małgosia, tytułowa bohaterka książki Ewy Nowickiej, jest siedemnastoletnią dziewczyną żyjącą w dwudziestym wieku. Nieoczekiwanie, przypinając do swej piersi rubinową broszkę, staje się jej mościanką Małgorzatą, przenosząc się do Polski szlacheckiej, pełnej konwenansów i starych dworków.
Co gorsza, nagła zamiana ról wymaga od Małgosi znacznej zmiany charakteru. O ile Małgosia współczesna jest osóbką wyszczekaną i pyskatą, twardą i nieustępliwą, o tyle już od waćpanny Małgorzaty oczekuje się cech, które powinny cechować każdą młodą szlachciankę: pokory, pracowitości, spokoju i wstydliwości.
Świat się zmienia wraz z mentalnością ludzi, toteż bywa ciężko. Nagle zostaje obdarowana dwiema siostrami, których nie znosi, a które są wzorami panieńskich cnót, zaprzęgana zostaje do rozmaitych robót domowych, o których do tej pory czytała tylko w książkach, a na dodatek jej starodawna imienniczka najwyraźniej kręci z waćpanem Joachimem. I jeszcze to przebrzydłe dydko - postać na wpół przez...

Goszarda | 2015-03-01
Przeczytana: 01 marca 1980

Oj, pamiętam jak z wypiekami na twarzy czytałam tę książkę... Bardzo mi się podobała. Jestem ciekawa czy dzisiejszym dzieciakom przypada do gustu, bo moim dzieciom chyba nie... niestety...

Eudaimonia | 2014-04-08

"Małgosia contra Małgosia" należy do książek, które zawsze czyta się z przyjemnością i z przyjemnością odkrywa nowe sensy, nowe rozpoznania, nowe odcienie zdarzeń.

Małgosia irytuje. Dziecięco naiwna. Kapryśna i egotyczna. Wychuchana nastolatka o błyskotliwej inteligencji i mizernej wiedzy. Megalomanka o wybujałych aspiracjach.

Małgosia zdumiewa. Hartem ducha i brakiem pokory, która naraża na niebezpieczeństwa, ale może także ocalić życie. Własne i cudze. Na pewno może ocalić biografię.

Małgosia zachwyca. Otwartością i trudnym dla nastoletniej dziewczynki krytycyzmem wobec własnych poczynań. Zdolnością weryfikacji odbicia w lustrze i odbicia w ludzkich oczach.

Rzucona przez czas do odległej epoki, umieszczona w niej bez ostrzeżenia, boleśnie zderza się z klimatem doby, o której posiada nader skąpą - i wypaczoną - wiedzę. Walczy ze sobą, walczy z obyczajowością epoki, walczy z tradycją. O godność. O prawo stanowienia o sobie. Walczy nie dla siebie, bo okazuje się, że potrafi...

Karla | 2012-07-11

Rzadko się zdarza, by spodobała mi się książka polskiej autorki, ale to jest jeden z nielicznych wyjątków.
Świetna!- polecam.

zobacz kolejne z 2072