Tajemniczy ogród

3 271
6 662
2 974
1 903

Mary Lennox po stracie rodziców zostaje oddana pod opiekę wuja. Okazuje się on dziwnym, nieprzystępnym człowiekiem. Jeszcze dziwniejszy jest jego dom, w którym często rozlega się czyjś płacz, i znajdujący się w pobliżu domu ogród, do którego nikomu nie wolno wchodzić. Mary postanawia jednak odkryć przyczynę płaczu i dostać się do wnętrza tajemniczego ogrodu. Czy jej się to udało i jakie były tego skutki, przekonacie się, czytając tę przepiękną, mądrą książkę, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Stała się ona podstawą wielu adaptacji teatralnych i filmowych.

źródło opisu: Ibis Wydawnictwo Książkowe

źródło okładki: Ibis Wydawnictwo Książkowe

Ledarg1916 | 2019-07-17

Klasyka… A ja dopiero przeczytałem… I co? Na pewno jest tu dużo ważnych problemów, bohaterowie dynamiczni itp. Wszystko ok., ale te opisy ogrodu mnie najnormalniej w świecie nudziły… Wiem, tytuł to „Tajemniczy ogród”, ale nic nie poradzę, że takie opisy do mnie nie trafiają… Z drugiej strony ten aspekt nie zdecyduje o tym, że odrzucam tę książkę, nic z tych rzeczy. To pozycja warta polecenia, zwłaszcza dla młodych czytelników, którzy mogą dostrzec, że takie wartości jak przyjaźń, miłość itp., są jeszcze coś warte. Poza tym każdy ma szansę zmienić się i pomagać innych zrobić to samo. To siła tej książki.

Piękna... magiczna... niesamowita... chyba nie ma drugiej tak znakomitej powieści dla dzieci i młodzieży, dlatego daję maksymalną ocenę! A gwiazdkami to ja nie szafuję ;)
"Tajemniczy ogród" to książka mojego dzieciństwa... uwielbiałam ją. A teraz, po latach, wróciłam do niej, i to nawet nie czytając dzieciom (dzieciom czytała babcia), tylko sobie... SOBIE, z pragnienia przeczytania czegoś ładnego i mądrego.
"Tajemniczy ogród" emanuje dobrą energią i magią. Dzieje Mary, pozostawionej samej sobie i zaniedbanej emocjonalnie dziewczynki, oraz losy Colina, nieznośnego i przykrego chłopca, są wciągające, poruszają. To dorośli zgotowali im ten los. Dick wzbudza dużo sympatii... chciałoby się być przyjacielem tego chłopca, który rozmawia z ptakami, oswaja wiewiórki, gawrony i małe lisy. Historia przemiany Mary i Colina jest piękna i optymistyczna. Śmiałam się razem z dziećmi, kiedy "grały komedię" przed panią Medlock, doktorem i pielęgniarką. A na koniec, przy spotkaniu Colina z ojcem,...

ania | 2019-06-24
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 11 czerwca 2019

Laura | 2019-06-05
Przeczytana: 28 maja 2019

Świetna książka, fajnie się czyta, bardzo polecam

julqa13 | 2019-05-30
Przeczytana: 2015 rok

Dawno już ją czytałam ale nie przypadła mi do gustu. Okropnie ją męczyłam.

Diana23 | 2019-05-29
Przeczytana: 15 marca 2011

Książka mojego dzieciństwa,jedna z pierwszych czytanych przez mnie i które przyczyniły się ,że kocham czytać.To powieść o sile przyjaźni,natury,o tym jak zbawienne jest znaleźć osobę,która Cię zaakceptuje,pokaże świat,ofiaruje ci miłość .To także ucieczka w to jedno miejsce ,które czyni nas szczęśliwymi z najbliższymi osobami ,które Cię odmienią i uratują.Znalezienie bezpiecznej przystani jest ważne tak samo swojej bratniej duszy,wiernego przyjaciela do końca życia,kogoś kto kształtuje to kim jesteś.Dick,Mary,Colin znaleźli się nawzajem i ogród swoje miejsce. Pamiętam zachwyt nad ich przyjaźnią,przygodami ,spędzaniem czasu w ogrodzie.Podoba mi sie,że dzięki tej przyjaźni i platonicznej miłości do siebie Mary i Collin stali się lepsi,milsi ,Dick to wogóle był wspaniały ,nie musiał pracować nad swoim charakterem.

Radek | 2019-05-01
Przeczytana: 26 kwietnia 2019

Dla mnie tytułowy Tajemniczy Ogród to alegoria wnętrza człowieka. Mary, Collin czy ojciec Collina to przykłady ludzi zagubionych, cierpiących, wyobcowanych egocentryków.
Co w takim razie musiało się stać, aby doszło do zmian?
Światło, piękno, ruch, kontakt z przyjaciółmi, cel, przyroda, zadowolenie efektami pracy nad sobą.
To takie proste ... ale niektórzy takich rzeczy nie widzą i nie znajdują "tajemniczego ogrodu" ...

lena | 2019-04-26

Jedna z moich ulubionych lektur ze szkoły podstawowej.

Domeru | 2019-04-22
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 22 kwietnia 2019

Ciepławocukierkowata historyjka, miejscami nawet całkiem przyjemna w odbiorze. A miejscami zupełnie nie.

Marcela | 2019-04-01
Przeczytana: marzec 2019

Książka jest fajna i bardzo ciekawa. Chcę przeczytać ją jeszcze raz.

Ze słońcem twarzą w twarz*

Co czytać w pociągu, a co w autokarze? Po jaką lekturę sięgnąć przed wycieczką do lasu, połączoną z podziwianiem motyli, pszczół i drzew? Który autor będzie idealny, gdy w planach mamy wycieczkę do Poznania lub Wrocławia? Dziś w podróż – także literacką – zaprasza Jowita Marzec, czyli Róża Bzowa.

Tajemnice ogrodu

Za oknem jesienna szaruga, o urlopie i wakacjach już dawno zapomnieliśmy, a następne dni beztroski ledwo majaczące na odległym horyzoncie przesłania gęsta mgła codziennej krzątaniny. Macie jakieś sprawdzone sposoby na tę szarość? Dla mnie pomocne okazują się być książki z opisami bezkresnych horyzontów, wciągające filmy oraz… planowanie przyszłorocznych wojaży.