Maestro. Historia milczenia

Seria: Reporterzy Dużego Formatu
Wydawnictwo: Agora SA
7,62 (282 ocen i 48 opinii) Zobacz oceny
10
9
9
52
8
93
7
93
6
28
5
4
4
1
3
1
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788326812828
liczba stron
320
język
polski
dodała
Ag2S

„Maestro” Marcina Kąckiego - pisana przez 10 lat reporterska historia pedofilskiego skandalu w chórze Polskie Słowiki oraz jego dyrygenta Wojciecha Kroloppa. To jednocześnie wielowymiarowy obraz sieci zależności, uwikłań, kłamstw i interesów, który sprawił, że przez dziesięciolecia sprawa była zamiatana pod dywan. Bohaterami książki Marcina Kąckiego, który jako pierwszy dziennikarz wydobył na...

„Maestro” Marcina Kąckiego - pisana przez 10 lat reporterska historia pedofilskiego skandalu w chórze Polskie Słowiki oraz jego dyrygenta Wojciecha Kroloppa. To jednocześnie wielowymiarowy obraz sieci zależności, uwikłań, kłamstw i interesów, który sprawił, że przez dziesięciolecia sprawa była zamiatana pod dywan. Bohaterami książki Marcina Kąckiego, który jako pierwszy dziennikarz wydobył na światło dzienne pedofilski skandal w Poznaniu, są również sami chórzyści, ich rodzice, urzędnicy i dziennikarze.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Agora, 2013

źródło okładki: http://www.agora.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (673)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 422
Dia | 2014-01-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Przejmujące dziennikarskie śledztwo w głośnej sprawie dyrygenta- pedofila w chórze Polskie Słowiki zwanym tytułowym Maestro. W rozmowie z redaktorem Krolopp pyta "A proszę powiedzieć , czy Pan w tej książce robi ze mnie ostatniego skurwysyna?” Po przeczytaniu mogę odpowiedzieć, że oprócz tego, że jednoznacznie przedstawia go jako pedofila to nie znęca się nad czytelnikiem nadto szczegółowymi opisami samych aktów – a tego bardzo się bałam. Jego winy są trochę zneutralizowana innymi antybohaterami całej tej sytuacji.
Równie w złym świetle Kącki przedstawia rodziców, urzędników, nauczycieli, dyrektorów i wszystkich, którzy byli świadomi i przez dwadzieścia parę lat i spuścili na tę sprawę zasłonę milczenia, godzili się na nie dostrzeganie oczywistej pedofilii szerzącej się pod ich nosem. Wszystko z uwagi na chore ambicje ulokowane w dzieciach, na zysk , bo dzieci zarabiały na wyjeździe równowartości ich pensji , czy na gwarancje spokoju i czerpanie korzyści ze sławy i...

książek: 544
Jeżynka | 2018-06-18
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 18 czerwca 2018

"Maestro. Historia milczenia" to książka wstrząsając której lekturę każdy, a szczególnie rodzic, będzie odchorowywał przez wiele dni.
Marcin Kącki w tekście który powstawał przez wiele lat w sposób niezwykle rzetelny, drobiazgowy i nie pozostający najmniejszej wątpliwości gdzie jest sprawca, gdzie ofiary a gdzie morze biernych świadków (rodziców, urzędników, lokalnych polityków) opowiada historię seksualnego wykorzystywania dzieci śpiewających w chórze Polskie Słowiki przez Wojciecha Kroloppa.

To historia która nie mieści się w głowie. Historia milczenia, biernego przyzwolenia na przemoc seksualna wobec dzieci i nieudolnego racjonalizowania że przecież przytulanie, branie na kolana i zabawy w malowanie nagich ciał małych chłopców to tylko oznaki sympatii ze strony maestro.
Marcin Kącki drążąc, szukając, pukając do setek drzwi odkrywa przerażającą prawdę o której milczano przez lata.
To była tajemnica poliszynela skrzętnie zamiatana przez dywan przez wszystkich: bo nigdy nie...

książek: 2080
Wojciech Gołębiewski | 2016-06-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Temat węższy niż w dopiero co recenzowanym "Białymstoku"(7 gwiazdek), może za to ocena będzie wyższa. Przed przeczytaniem książki wiem już z jakim pytaniem bez odpowiedzi pozostał autor i czytelnicy:
JAK TO MOŻLIWE, ŻE MĘŻCZYŹNI ŚWIADOMI DEWIACJI POSYŁALI SWOICH SYNÓW W RĘCE ZBOCZEŃCA????
Nim przejdziemy do książki parę słów o pozornie głównym bohaterze Wojciechu Kroloppie. Pozornie, bo prawdziwym bohaterem jest Plica polonica tj polski kołtun, lecz o tym później. Na podstawie Wikipedii podaję:
„Wojciech Aleksander Krolopp (1945 – 2013) –polski dyrygent, długoletni śpiewak. (..), dziennikarz, menedżer, dyrektor i kierownik artystyczny „Polskich Słowików”....
...Od 1957 był solistą Międzyszkolnego Chóru Chłopięcego założonego przez Jerzego Kurczewskiego; w 1961 przemianowanego na Poznański Chór Chłopięcy....
….W 1968 roku, w wieku 23 lat, został zastępcą Jerzego Kurczewskiego ...

książek: 1082
Zuba | 2015-07-12
Przeczytana: 10 lipca 2015

“Maestro” to reportaż o znanym w Poznaniu dyrygencie chóru chłopięcego, Wojciechu Kroloppie, który przez lata wykorzystywał swoją władzę i autorytet i bez skrupułów molestował chórzystów. Sama historia jest tym bardziej oburzająca, że działo się to przy oczach szeroko zamkniętych wielu wysoko postawionych urzędników, członków PZPR, artystów i rodziców. I jak zasłanianie się oficjeli procedurami, brakiem twardych dowodów, zeznań na piśmie jest mi łatwo zrozumieć, tak przez całą lekturę zastanawiałam się, jak bardzo zdesperowani/biedni/zakłamani musieli być rodzice wysyłający swoje dzieci do chóru, mimo pogłosek o dziwnych praktykach, wspólnych nagich kąpielach, nocowaniu chłopców z dyrygentem i innych niepokojących zachowaniach. Można się zarzekać, że my byśmy nigdy w życiu dzieciom takiej traumy nie zafundowali, ale tamte matki łudziły się, że ich synowie nie padną ofiarą Kroloppa, że uchronią ich w razie czego. Nie uchroniły, bo dyrygent wiedział gdzie i jak uderzyć, jak...

książek: 7597
Antoni Leśniak | 2014-05-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Czytałem z ciarkami na rękach i z rodzącym się we mnie wewnętrznym gniewem, który ogarniał jak ogień swym zasięgiem nie głównego sprawcę czyli Wojciecha Kroloppa, ale cały poznański establishment, który poświecił swoje dzieci, by bez zmrużenia oka i z chęci osiągnięcia wymiernych materialnych korzyści, mając kuluarową wiedzę o niemoralnych i niedopuszczalnych zachowaniach, wyrazić zgodę na trwające wiele lat homoseksulano-pedofilskie działania dyrygenta chóru, wielkiego Maestro. Rodzi się nieodparte wrażenie, że ta opowieść nie może być prawdziwa, że jest złym snem, bądź dotyczy zjawiska i ludzi pozbawionych elementarnych zasad moralnych, funkcjonujących gdzieś w jakiejś nieznanej małej miejscowości, gdzie ktoś taki jak Krolopp mógł być panem i władcą. A i wtedy zdrowe instynkty nie pozwoliłyby na to, by zło się tak rozprzestrzeniało. Kącki jest bardzo dociekliwym śledczym i bardzo sprawiedliwym. To nie płaska, jednostronna historia tego, co rozegrało się za murami szkoły, podczas...

książek: 349
pikowy | 2013-11-22
Na półkach: Przeczytane, Czytnik
Przeczytana: 22 listopada 2013

Książka "Maestro" jest efektem dziennikarskiego śledztwa Marcina Kąckiego, w której opisuje skandal pedofilski w chórze Polskie Słowiki jaki wiele lat rozgrywał się na oczach poznańskiego establishmentu (wszyscy coś wiedzieli i nikt nie reagował).

Tytułowy MAESTRO (dyrygent Wojciech Krolopp) niczym najzręczniejszy pająk usnuł sieć wpływów, nepotyzmu, manipulacji, układów, zależności finansowych i towarzyskich, jakimi otoczył DOROSŁYCH (rodziców, personel szkoły, władze miasta, urzędy) natomiast ofiarami na które przygotował pajęczynę były DZIECI (chłopcy).
Obietnica zagranicznych wyjazdów i przeżycie przygody były dla chłopców wystarczającym magnesem. Maestro pełnił role Boga-ojca, decydował o statusie w chórze i rozdziale pieniędzy co zapewniało bezwzględne wśród dzieci posłuszeństwo. Dla dorosłych to właśnie dewizy (wielokrotności miesięcznej pensji) stały się pretekstem by mimo pogłosek wpychać dzieci w ręce dyrygenta.

Jeden z fragmentów "Uczty" Platona jakie czytał chłopcom...

książek: 709
Jonasz | 2016-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Wojeciech Golebiowski na w swej recenzji na “Lubimy Czytac” piesze “Pozornie, bo prawdziwym bohaterem jest plica polonica tj polski kołtun”. Czy na pewno? Jesli juz sprowadzamy caly problem do koltunerii to dla czego ograniczac to do polskiej. Juz w tej samej ksiazce Kacki wspomina o podobnych mechanzimach w francuskich chorach oraz ekskluzywnychszkolach dla chlopcow. Takze, o czym Kacki nie wspomina – podobny skandal w Bostonskiej diezecji Kosciola Katolickiego, albo ekscesach pedofilskich w Nibylandii “krola popu” Michela Jacksona.
Wszyskie przypadki bardzo bodobne do siebie – ze strony rodzicow prestiz (w czasie PRLu takze dramatyczny korzysci finansowe), oraz podobne do sekciarstwa daznosc do przynaleznosci. Takze wywysznie dziecka. Ze strony dzieci, wolnosc, poczucie przyjazni, bunt, w koncu starch i wstyd.
Pozostaje jeszcze spoleczenstwo, ktore przymykajac oczy przyzwala, ktore raczej jest sklonne oskarzac ofiare niz sprawce. To przyczyny, dla ktorych we wszytskich...

książek: 613
Lucjush | 2015-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 07 listopada 2015

Rzetelne dziennikarskie śledztwo o pedofilii w chórze.
To jedna z tych książek którą chcę przeczytać ale się boję bo wiem co w niej jest.
Wszyscy wiedzą ale nikt nie nic nie mówi, bezradni rodzice, rodzice podejrzewąjcy coś ale i tak pchający synów w łapy zboczeńca, ojcowie z traumą (przechodzący przez to wcześniej) posyłający swoich synów na rzeź. Cała "góra" niby wiedząca ale nie wiedząca. Straszne to. Czytałam to i byłam wściekła.

"Widzę w końcu ten wieloletni mechanizm, gdy maestro pełnił rolę Boga-ojca, któremu rodzice podrzucali synów i mówili "Rób co każe, tylko przywieź kasę"

PS. Z jednym z tych "niewiedzących" miałam kontakty zawodowe - zawsze był i pozostał kanalią

książek: 894
czytankianki | 2013-12-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 listopada 2013

„Maestra” miałam nie czytać ze względu na odstręczający temat, na dodatek sprawa poznańskiego dyrygenta wydawała się oczywista: są ofiary pedofilii, jest prawomocnie skazany przestępca, nie ma zatem o czym dywagować. A jednak. O lekturze przesądził wywiad z autorem zamieszczony w Dużym Formacie (nr 45 z 7.11.2013 r.), a dokładnie dwa fragmenty. W pierwszym Marcin Kącki mówi o zaskakującym odkryciu w śledztwie:

Kiedy miałem zebrany materiał, poszedłem do Kroloppa i usłyszałem od niego coś, co zwaliło mnie z nóg. Kiedy zapytałem go o M., przytoczyłem szczegóły jego opowieści, usłyszałem: "Jeśli to prawda, to po co dał mi do chóru swojego syna?". Później Kroloppa aresztowano, skazano, ale we mnie pozostała masa pytań, na które wtedy, w 2003 roku, nie byłem w stanie odpowiedzieć. To było jedno z nich: jakim cudem ktoś seksualnie wykorzystywany w dzieciństwie wysyła własne dziecko do chóru kierowanego przez swojego prześladowcę? To pytanie wiązało się z kolejnym: dlaczego...

książek: 993
Mamerkus | 2014-11-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 29 listopada 2014

Dziennikarz śledczy Marcin Kącki w swojej książce "Maestro" postanowił przedstawić efekty swojego śledztwa w sprawie czterdziestoletniej, pedofilskiej i homoseksualnej kariery Wojciecha Kroloppa w Poznańskim Chórze Chłopięcym. Reportaż Kąckiego jest wstrząsający nie tylko przez bliskość zdarzeń dla mnie, Wielkopolanina z dziada pradziada, ale przede wszystkim na to, że składa się z samych faktów, chociaż oczywiście dziennikarz nie pozostaje obojętny wobec ogromu zbrodni dokonanej przez Kroloppa. Nie wnikam w szczerość intencji Kąckiego, czy zrobił to dla swojej sławy, czy też dla ujrzenia prawdy przez opinię publiczną, ważne, że fakty zebrane przez dziennikarza mówią same dla siebie. "Maestro" to katatoniczny obraz chorego społeczeństwa, rodziców, którzy oddają swoje dzieci pedofilom za bibeloty i casio z Zachodu, urzędników i nauczycieli bojących się o własne cztery litery, innych osób z otoczenia chóru, które były całkowicie obojętne na jednoznaczne sygnały o krzywdzie dzieci.
Ta...

zobacz kolejne z 663 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Zamek Reporterów – spotkanie z Marcinem Kąckim

W ramach cyklu Zamek Reporterów czeka nas dziś spotkanie w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Tym razem gościem spotkania będzie Marcin Kącki, autor książki „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”. Wydarzenie będzie zwieńczeniem cyklu.


więcej
Zamek reporterów - warsztaty

Poznański CK ZAMEK zaprasza na warsztaty reporterskie, które poprowadzi Marcin Kącki. Warsztaty poświęcone będą Poznaniowi, a dokładniej – ulicy Święty Marcin. To tam uczestnicy będą szukać tematów i bohaterów tekstów. Chęć udziału można zgłaszać do 15 lutego.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd