Narodziny człowieka kulturalnego. Kształtowanie się klasy średniej w Szwecji XIX i XX wieku

6 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
9788361199083
historyczna

Książka choć dotyczy szwedzkiego społeczeństwa na przełomie wieków XIX i XX, jest niezwykle ciekawa dla polskiego czytelnika. Pokazuje procesy modernizacyjne przejście od późnej formy społeczeństwa

Lukullus | 2016-08-21
Przeczytana: 21 lutego 2016

Społeczeństwo szwedzkie przełomu XIX i XX wieku, a dokładnie jego mieszczańska część postanawia „ucywilizować” resztę społeczeństwa na swój obraz i podobieństwo. Tak w krótkich słowach można oddać sens niniejszej książki. Sam proces tworzenia nowoczesnego człowieka był o tyle ciekawy, że powszechny dla większości zindustrializowanych państw europejskich tego okresu. Wywyższenie kultury mieszczańskiej, a następnie narzucenie jej wartości pozostałym grupom społecznym, było przedsięwzięciem nowatorskim i w dużej mierze udanym. Do upowszechniania nowych wzorców wykorzystywane były w szczególności szkoły, środki masowego przekazu informacji czy administracja państwowa.
Ślady mieszczańskiej mentalności bez problemu widoczne są i w dzisiejszym społeczeństwie m.in. w stosunku do miłości, rodziny, czy przesadnej walka z brudem i nieporządkiem.

sih87 | 2015-09-01
Przeczytana: 01 września 2015

Po przeczytaniu jestem w szoku. Zaczalem sie zastanawiac skad sie wzielo to wywyzszanie sie skandynawow ponad inne Narody? Po lekturze moge stwierdzic, ze kulturowo Szwecja (Skandynawia) jest bardziej zacofana niz reszta Europy.

VeraSonatti91 | 2016-03-15
gumby | 2015-02-22