Na zygmuntowskim dworze

Okładka książki Na zygmuntowskim dworze Marek Hryniewicz
Okładka książki Na zygmuntowskim dworze
Marek Hryniewicz Wydawnictwo: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Seria: Biblioteczka Historyczna [WSiP] powieść historyczna
powieść historyczna
Biblioteczka Historyczna [WSiP]
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
1980-01-01
1980-01-01
8302000167
Jagiellonowie Zygmunt Stary Zygmunt August

Książeczka wydana nakładem WSiP w roku 1980, w ramach serii Biblioteczka historyczna. Powróciłam do niej z sentymentem, bo przecież zaczytywałam się w tych skromnych objętościowo i bardzo przystępnie napisanych historycznych opowiastkach już w szkole podstawowej, a i potem nie raz do nich wracałam. To m.in. one rozbudziły moje zainteresowania i zdeterminowały późniejszy wybór kierunku studiów.

Jak na tamte lata, które przyzwyczaiły nas do ubogich wydań, w biało-czarnej tonacji, znajdziemy tu lepszą szatę graficzną, bo naliczyłam aż osiem kolorowych ilustracji całkiem niezłej jakości.

Sama treść skupiając się na dworze królewskim ostatnich Jagiellonów dotyka nie tylko tematów poświęconych strukturze i funkcjonowaniu dworu, ale i szeroko pojętej kulturze Odrodzenia. Sporo miejsca poświęcono jego genezie i wpływom włoskim na polskim dworze, a przez to nie mogło zabraknąć i królowej Bony z włoskiego Bari.

Cała seria ma dużą wartość popularyzatorską i dla takich, jak ja, którzy przed laty odnaleźli pasję w poznawaniu przeszłości, albo takich, którzy dopiero ją odkrywają, te książeczki są nieocenione i głęboko zapadną w pamięć.

Prosta książeczka na temat dworu ostatnich Jagiellonów. Raczej nic nowego ona nie wnosi, dla osób niezaznajomionych może być świetnym początkiem do pogłębiania swej wiedzy w tej materii. Prosty, ale plastyczny język Hryniewicza sprawia, że szybko można pochłonąć tę książeczkę.

Ciekawy opis życia dworskiego oraz panujących zwyczajów na dworze dwóch ostatnich Jagiellonów. Książeczka jest cieniutka, czyta się szybko i przyjemnie.

Bardzo fajna książeczka dotycząca życia, polityki i dworu dwóch ostatnich Jagiellonów Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Porządnej wiedzy nigdy za mało.

• Popularnonaukowe/Naukowe
  • Archeologia i historia
  • Plany biblioteczne
  • Epoka Jagiellonów
  • Historia/Fakty
  • Posiadam i Chcę przeczytać

Dodaj cytat z książki Na zygmuntowskim dworze