Bractwa wojownicze tajemne i złowrogie

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Szkice o tajemnych organizacjach zbrojnych owładniętych duchem religijnym działających w antycznej Grecji i Cesarstwie Rzymskim, o mahometańskich asasynach legendarnego Starca z Gór, japońskich Ninja i Ninjutsu, chińskich bokserach, o Ubogich rycerzach Chrystusa chrześcijańskich templariuszach, którzy rzekomo odkryli przebogate skarby w miejscu, gdzie istniała jerozolimska świątynia Salomona. Te tajne sekty zbrojne do dzisiaj budzą fascynację. Niektóre z nich stały się wzorcem dla współcześnie działających organizacji terrorystycznych. Sekty przeważnie wymagały od swoich członków inicjacji, uprawiały sekretne praktyki izolujące od społeczeństwa i pozostawały w mniejszości. Ich praktyki były zazwyczaj zogniskowane wokół dążenia do osiągnięcia jakichś szczególnych celów grupowych, nierzadko brutalnymi i niestroniącymi od morderstw metodami, wszystko jedno, czy celem było oddanie czci bogini Kali, czy obalenie rządzącej właśnie dynastii. A posługiwanie się mordem i terrorem wymaga prawie zawsze działania w sekrecie, by uniknąć otwartego starcia z siłami prawa i porządku.

rasilio | 2015-10-01
krosciucha | 2014-11-03