Jutro

Tłumaczenie: Anna Gralak
Wydawnictwo: Znak Literanova
Tomorrow, When the War Began
geokuba

Mam na imię Ellie. Kilka dni temu wybraliśmy się w siedem osób na wyprawę do samego Piekła. Tak nazywa się niedostępne miejsce w górach. Wycieczka była próbą naszej przyjaźni. Niektórych z nas połączyło nawet coś więcej. Szczęśliwi wróciliśmy do domu. Ale to był powrót do piekła. Znaleźliśmy martwe zwierzęta, a nasi rodzice i wszyscy mieszkańcy miasta zniknęli. Okazało się, że naszego świata już nie ma.
Że nie ma już żadnych zasad.
A jutro musimy stworzyć własne.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak Literanova, 2015

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Angela | 2017-06-20

Książka idealna,aby spędzić miło dzień!
Podchodziłam do niej dość sceptycznie. Całkowicie niesłusznie!!!
Spodobała mi się historia i pomysł autora, jestem pod dużym wrażeniem.
Uważam,że jest bardzo dobrze napisana i mam nadzieję, że wkrótce przeczytam kolejne części. To miła odmiana przeczytać książkę dla młodzieży, która rzeczywiście niesie pewne przesłane i przekazuje niezwykle ważne wartości.
A jakie?
Przeczytajcie, a sami się dowiecie!

Ania | 2015-05-24
Przeczytana: 24 maja 2015

Dzisiaj żyjemy w dobrobycie. Dzisiaj nie brakuje nam wody ani jedzenia. Dzisiaj jesteśmy cali, zdrowi i szczęśliwi. Dzisiaj wszystko, czego zapragniemy jest na wyciągnięcie dłoni. Dzisiaj bawimy się beztrosko. Dzisiaj pracujemy albo uczymy się. Dzisiaj jesteśmy wolni. Dzisiaj myślimy, że problemy, które spotykają inne państwa, nas nie dotyczą. Dzisiaj jesteśmy bezpieczni. Dzisiaj codziennie widzimy nasze rodziny i przyjaciół.
Dzisiaj nie myślimy o jutrze.
A może powinniśmy?
Co, jeśli jutro zmieni się diametralnie nasze życie? Co, jeśli stracimy wszystko, na czym opierał się nasz dawny byt? Co, jeśli jutro nie zobaczymy najbliższych i stracimy wolność? Co, jeśli jutro przestaną obowiązywać stare zasady? Co, jeśli jutro zostaniesz zmuszony do zabijania ludzi, aby przeżyć?

Martyna | 2015-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2015
Weronika Rudnicka | 2014-06-14
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Wyobraź sobie, że postanawiasz wyjechać ze znajomymi w góry. Pakujecie plecaki, ładujecie się do starego jeepa i jedziecie na małą przygodę. Spędzacie kilka cudownych dni na łonie natury, zajadacie pianki z ogniska i snujecie plany o przyszłości. Przyszłości, która zostanie zaraz brutalnie sprowadzona do walki o przetrwanie.
Wspaniale napisana powieść, język jest idealny-lekki i przyjemny w odbiorze, i jednocześnie nie zapchany pseudo młodzieżowymi zwrotami. Autor świetnie oddał uczucia i zachowania młodych ludzi postawionych w tak trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się Ellie, Homer i ich przyjaciele. Czyta się szybko, akacja płynie jednostajnym, wartkim prądem, ale zdarzają się też nagłe zawirowania i szalone niespodzianki.
Poleciłabym wszystkim, którzy lubują się w powieściach "survivalowych". Ja na pewno sięgnę po kolejne części.

aktorka246 | 2017-08-16
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

I znów, trochę starsza książka, dzięki czemu nie znajdziemy powielanych się schematów, jak teraz, w ówcześnie wydawanych książkach. Ma ona bardzo ciekawy pomysł, grupka nastolatków, która musi przeżyć sama, bo świat otaczający ich jest pogrążony w wojnie. Nigdy nie spotkałam się by opisywać fikcyjną wojnę w naszym świecie. Podoba mi się. Choć jest to jak sami nastolatkowie nazwali "czysta wojna", jeśli czekać na sceny wzięte z II wojny światowej, to się grubo pomylicie. Mimo wszystko jest to wojna, obcy najechali na ich ojczyznę, a każdy nieostrożny krok może doprowadzić do twojej śmierci. To nie znaczy, że książka jest pełna akcji. Akcja jest przeplatana z przeżyciem, i rozmyślaniem nad planem postępowania. Bohaterowie nie są głupi, co mnie cieszy, zastanawiają się co robić, ale również nad sensem życia. Czy narażać swoje życie dla ojczyzny, bohaterstwa? Czy przeczekać tą wojnę w bezpiecznym schronieniu? Dobrze też autor pokazał zmianę bohaterów, bo takie wydarzenia zmienią...

Hmmm | 2015-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2015
Maruda007 | 2014-02-09
Przeczytana: 03 listopada 2011

Pewnego dnia Ellie wraz z sześciorgiem swoich przyjaciół postanowiła zorganizować biwak w miejscy zwanym Piekłem. Mimo wielu przeszkód, min. przekonanie rodziców całej siódemki, zorganizowanie pojazdu i prowiantu, dostali zgodę na wyjazd. Podróż do Piekła była męcząca, ale polana, którą tam znaleźli, była cudowna. Dodatkowo obok płyną strumyczek, więc wody nie brakowało. Kiedy nadszedł czas powrotu do domu, wszyscy ze smutkiem żegnali piękne miejsce. Nikt z nich nie miał ochoty wracać do codziennych obowiązków i szkoły. Chcieli zostać tam dłużej. Nie mieli jednak pojęcia, że ich prośby się spełnią… W domach nie było rodziców ani rodzeństwa, wszystkie zwierzęta były martwe, wysiadł prąd, przez co większość zapasów nadawała się do wyrzucenia. Nie działały telefony, a radia nie odbierały żadnych lokalnych stacji. To tak jakby zostali ostatnimi ludźmi na ziemi, ta przerażająca cisza… Teraz musieli sami zbudować swój świat, zapewnić przetrwanie. A co byście zrobili wiedząc, że macie...

Fangirl1molksiazkowy | 2017-07-07

Miałam cztery podejścia do niej, ale za każdym razem poddawałam się przed 100 czy nawet 50 stroną. Ponieważ, nie mam w zwyczaju nie kończyć książek, zrobiłam piąte podejście. I udało się, jestem z siebie bardzo zadowolona bo książka (choć krótka) była bardzo fajna. Mam zamiar w najbliższej przyszłości kupić kolejne tomy.
Pozdrawiam

Zetka | 2014-03-30
Przeczytana: 23 marca 2014

„Jaka jest przyszłość? To czysta kartka papieru, na której rysujemy kreski, ale czasami osuwa nam się ręka i kreski nie wychodzą tak, jakbyśmy chcieli.”
Jutro, kiedy zaczęła się wojna to pierwsza z siedmiu części serii JUTRO. Akcja książki rozpoczyna się tak gdy siedmioro przyjaciół (Ellie, Homer, Fi, Lee, Kevin, Robyn i Corrie) jadą na kamping do niedostępnego miejsca w górach zwanego Piekłem. Okazuje się jednak, że Piekło to fantastyczne miejsce, w którym przyjaciele przeżyli fantastyczne chwile. Jednak po tygodniu nastolatkowie wracają do domu i zastają puste domy i martwe zwierzęta. Telefony nie działają i nie ma elektryczności. Spróbujcie sobie wyobrazić co byście zrobili na ich miejscu jak byście się czuli w takiej sytuacji. Przyjaciele jeżdżą do domów każdego z nich aż wreszcie natrafiają na informację, później sklejają wiele faktów i odkrywają zaskakującą prawdę-Australia, czyli ich państwo podległo inwazji innej cywilizacji. Nastolatkowie uczą się żyć bez ich rodzin, bez...

PannaDragon | 2017-01-10

Szczerze nie zachwyciła mnie ta historia. Nie dałam nawet rady dojść do końca opowieści, gdyż nie przejęły mnie losy bohaterów. Miałam kilka podejść do tej książki i mimo to po prostu nie potrafiłam wciągnąć się historię.
Doceniam jednak sam pomysł na opowieść, nie często spotyka się tak kreatywne historie. Mimo to nie mogę dać większej oceny niż dwie gwiazdki.