Kiedy złe rzeczy zdarzają się dobrym ludziom

Okładka książki Kiedy złe rzeczy zdarzają się dobrym ludziom Harold S. Kushner
Okładka książki Kiedy złe rzeczy zdarzają się dobrym ludziom
Harold S. Kushner Wydawnictwo: Zysk i S-ka religia
religia
When Bad Things Happen to Good People
Zysk i S-ka
1981-01-01
1981-01-01
Małgorzata Koraszewska
duchowość

Ta książka właściwie nie daje jednoznacznej odpowiedzi na tytułowe pytanie. Pozwala za to przyjąć inny punkt widzenia, perspektywę na zaistniałą sytuację. Sugeruje aby przyjąć to, co się stało i przepracować w swoim sercu. Nie karze oceniać i zwalać winę na cokolwiek/kogokolwiek. Daje za to radę jak wspierać w potrzebie innych.

Chyba każdy z nas zadawał sobie w chwilach cierpienia to pytanie: Dlaczego właśnie ja? Czym zawiniłem, ze spotyka mnie takie nieszczęście? Rownież autor tej książki, amerykański rabin nie został oszczędzony przez los. Jego syn zachorował na ciężką chorobę, która nie pozwoliła mu cieszyć się życiem jak innym dzieciom i dorosnąć. Dlaczego los zsyła na mnie takie doświadczenia? A może to nie los, tylko jest to wola Boga, aby człowiek cierpiał? Autor w swojej książce próbuje znaleźć odpowiedz na to pytanie. Pojawiają się w niej przykłady z życia, zwykłych ludzi, którzy zostali dotknięci nieszczęściem i poszukiwali odpowiedzi na pytanie dlaczego. Pojawiają się także w tej książce historie biblijne, jak np. bardzo dobrze znana opowieść o Hiobie, który musiał przejść przez cierpienie. Jak się wtedy zachował, czy i my możemy czerpać z jego przykładu? A jak zachowują się ludzie obok, świadkowie tragedii, jak się należało by wtedy zachować?

Autor jest wiarygodnym człowiekiem, który opowiada z własnej perspektywy. A także z perspektywy innych ludzi i z perspektywy wiary. Choć zabrakło mi w tej książce chrześcijańskiego spojrzenia na problem cierpienia, to jednak uważam ja za wartościowa, przekazująca, to co w istocie jest najbardziej wartościowe: liczy się drugi człowiek, pomoc i wspólnota w cierpieniu.

DLACZEGO WŁAŚNIE JA ? HAROLD S. KUSHNER
Kiedy złe rzeczy zdarzają się dobrym ludziom.

Bardzo zaintrygowała mnie tematyka, zapowiedź tej książki, oraz recenzje.
Przeczytałam : "Jedna z najważniejszych książek o rozwoju duchowym, która stała się źródłem inspiracji dla milionów czytelników na całym świecie".
Przyznam, że mnie absolutnie NIE porwała i nie stała się inspiracją, a szkoda.
Nie spodziewałam się tutaj tak dużo religii, sądziłam, że będzie to książka w formie poradnika.
Język i styl, zupełnie nie zachęca do czytania. Straszne nudy.
Przeczytałam, bo się uparłam, że przeczytam.

Jak pewnie większość z Was chciałam poznać odpowiedzi na niezwykle ważne pytania np. "Dlaczego właśnie ja ? ", "Dlaczego mnie to spotkało ?","Gdzie jest Bóg, gdy dzieją się tak straszne rzeczy ?". Oczywiście nie liczyłam na konkretną informację, gdzie jest Bóg będąc ateistką- jednak byłam ciekawa odpowiedzi.
To co otrzymałam nie dało mi żadnych odpowiedzi, nie skierowało w żadnym kierunku.

Dodam, że autor jest amerykańskim teologiem i rabinem. Sam musiał stawić czoło trudnym pytaniom, gdy zachorował jego syn.
Czy w obliczu tak wielkiego nieszczęścia zachował swoją wiarę w Boga ? Nie zdradzę tego - jeśli jesteście ciekawi, to sięgnijcie po tę lekturę.

DLACZEGO WŁAŚNIE JA ? HAROLD S. KUSHNER
Kiedy złe rzeczy zdarzają się dobrym ludziom.

Bardzo zaintrygowała mnie tematyka, zapowiedź tej książki, oraz recenzje.
Przyznam, że mnie absolutnie NIE porwała i nie stała się inspiracją,...

Pewnie wielu z was zadawało sobie pytanie: "Dlaczego właśnie ja?", odczuwając, że nie zasłużyliście na okropny los, który was spotkał. Bo tak właściwie, jak on działa? Dlaczego złe rzeczy zdarzają się dobrym ludziom i co trzeba zrobić, by go uniknąć? Czy Bóg faktycznie ma z tym związek? Czy każe on nas za nasze przewinienie lub grzechy, zsyłając na nas los niefortunnych zdarzeń? Odpowiedzi na te pytania stara się rozwikłać Harold S. Kushner w swojej najnowszej powieści pt. "Dlaczego właśnie ja? Kiedy złe rzeczy zdarzają się dobrym ludziom".

Harold S. Kushner to amerykański teolog i rabin, który musiał sam radzić sobie z trudnymi pytaniami w momencie, kiedy okazało się, że jego syn Aaron jest nieuleczalnie chory i nie dożyje starości.

Dlaczego nieszczęścia i nagła śmierć spotyka niewinnych?

Gdzie jest Bóg, kiedy cierpią i giną dobrzy ludzie?

Dlaczego uczciwi i przyzwoici ludzie cierpią?

Parę lat później Kushner napisał książkę, aby pomóc innym ludziom w podobnej sytuacji, radzić sobie z wątpliwościami i lękiem oraz jak zachować wiarę w obliczu tragedii. Jest to niezwykle wnikliwa i mądra powieść napisana z perspektywy kochającego rodzica i duchownego w jednym, która wskazuje jak znaleźć pocieszenie i nie obwiniać się w chwilach smutku i zwątpienia z powodu strasznej personalnej straty.

Jeśli mam być szczera to nie przeczytałam opisu tej książki i kierowałam się wyłącznie tytułem, więc nie spodziewałam się tej całej religijności zawartej przez rabina. Myślałam raczej, że będzie to zwyczajny, życiowy poradnik. Przynajmniej mam nauczkę, żeby czytać deskrypcję. Już więcej nie popełnię tego błędu. Lecz mimo tego, iż autor moim zdaniem w większości zawarł w powieści filozoficzny bełkot, to było troszeczkę ironicznie, z uwagi na to, że jestem ateistką. Tak czy siak, nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że kompletnie nic nie wyniosłam z tej książki. Ceniłam sobie fakt, jak autor ze starannością ukazał znaczenie relacji międzyludzkich w życiu człowieka. W pierwszej chwili przekonana byłam, że Kushner za wszelką cenę będzie starał się ochronić stanowisko Boga i przekonywać czytelników, że to bagno, przez które musieli przejść, stanowili część "bożego planu". Jak bardzo byłam zdziwiona, gdy to okazało się nieprawdą! Harold S. Kushner konsekwentnie podszedł do tematu z perspektywy zwykłego człowieka, który doświadczył straty. Autor uważa za normalne to, że początkowo obwiniamy Boga. Sugeruje nam, że na los nie da się wpłynąć i nie można nic w nim zmienić, bo jest z góry zaplanowany, co strasznie mnie zirytowało, ponieważ w powieści nie było praktycznie niczego nowego. Książka zdecydowanie oparta jest na filozofii, więc przygotujcie się mentalnie na trudne do zrozumienia kwestie (przynajmniej w moim przypadku tak było). Autor niekiedy komplikuje swój tekst, przez co robi się niepotrzebnie zawiły.

Jest to raczej pozycja skierowana do osób wierzących, więc nie będę się bardzo zagłębiać w niebiańskie wartości. Być może ta książka pomogła wielu ludzkim istnieniom – co autor stwierdza we wstępie – ale nie mnie to oceniać. Podobało mi się w ogóle to empatyczne podejście do człowieka połączone dobrym warsztatem pisarskim, aczkolwiek powieść zdecydowanie nie była dla mnie. Czytając inne opinie, wierzę, że była ostoją spokoju dla ludzi religijnych i polegających na Bogu. I to wszystko.

Więcej recenzji i ciąg dalszy tej powyższej na blogu czytelnika :)
Link:

Zapraszam też na naszego Instagrama z książkowymi recenzjami — @tzczytelnika <3

Bełkot nieprzeciętny 🤮

Bełkot nieprzeciętny 🤮

#733 - Dlaczego właśnie ja ? - Harold S. Kushner - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#293/52/2021

Książka ma 196 stron.. Swoją premierę w tym wydaniu miała dnia 30.09.2021 roku.

Zadajemy sobie często różne pytania, jak chocby dlaczego właśnie ja ? Na niektóre z nich nigdy nie poznajemy odpowiedzi.
"Kiedy nauczymy się więcej o zasadach działania ludzkiego organizmu, kiedy zrozumiemy więcej praw naturalnych rządzących naszym światem, będziemy mieli więcej odpowiedzi."

Autor uruchamia wiele procesów myślowych w naszych głowach, które raz odpalone rezonują z nami przez cały późniejszy czas.

Kiedy warto sięgnąć po tą książkę ? - Gdy nie potrafisz sobie poradzić z apatią, odrętwieniem, bólem, stratą, ta książka Cię wzmocni i obudzi w Tobie potrzebę zmian w swoim życiu.

Poradnik odnosi się do moralnosci, duchowosci i religii. Jest to idealna książka na czas kryzysu. Bardzo dziękuję za nią Zysk i S-ka Wydawnictwo.

#733 - Dlaczego właśnie ja ? - Harold S. Kushner - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#293/52/2021

Książka ma 196 stron.. Swoją premierę w tym wydaniu miała dnia 30.09.2021 roku.

"Kiedy nauczymy się więcej o zasadach działania ludzkiego organizmu, kiedy...

Autor Harold S. Kushner rabin, który w swoim życiu musiał zmierzyć się z ogromnym bólem, strachem, stratą oraz poczuciem niesprawiedliwości.
Wszystko zaczęło się gdy usłyszał, że jego pierworodny syn jest nieuleczalnie chory na dziwną chorobę, która nie pozwoli mu doczekać dorosłości i już powoduje jego starzenie się mimo, że ma dopiero 3 lata.
Nie jestem w stanie wyobrazić sobie co czuje człowiek w takim momencie, z pewnością ogromne poczucie niesprawiedliwości... on rabin, starający się żyć jak najlepiej w zgodzie z Bogiem i ludźmi dostaje taką... karę?
i tu właśnie pojawia się pytanie dlaczego właśnie Ja?
Dlaczego mnie to spotyka, dlaczego?
Autor w książce próbuje nam odpowiedzieć na to pytanie, podsuwa nam swoje teorie i tezy, które bardzo umiejętnie tłumaczy na przykładach. Znajdziemy też bardzo dużo obalonych teorii, bo niby dlaczego ginie córka, a rodzice obwiniają się, że zginała za ich grzechy? Jaki miałoby to większy sens, skoro ginie niewinne dziecko?
Możemy się zmierzyć z wiara w Boga oraz ludzkimi odczuciami krzywdy i bólu, który szuka wytłumaczenia...
To musi mieć jakiś sens, dlaczego nas to spotyka...
Bardzo trudny temat opisany prosto, trafia w samo sedno i dociera do nas bardzo głęboko. Na długo pozostanie w głowie.
Bez względu na to czy wierzymy w Boga, jak bardzo praktykujemy naszą wiarę w naszym życiu może pojawić się ogromny ból, choroba, śmierć, wypadek, katastrofa... bardzo ważne jest abyśmy nie byli wtedy sami. Obecność drugiej osoby dodaje nam dużo siły i pozwoli przetrwać najgorsze momenty.

Nie jestem w stanie...

"Dlaczego właśnie ja" to pytanie, które każdy choć raz w życiu sobie zadał. Książka, która daje olbrzymią nadzieję, wiarę i otwiera oczy na szersze perspektywy...

IG: Czytomanka

👉Nie jestem mocno uduchowiona. Jestem wierząca, ale nie zaborczo praktykująca. Nie jest mi obcy temat wiary, ale też nie jestem zagorzałą wierzącą. Książka porusza wątki wiary, ale w sposób, który takim osobom jak ja to w ogóle nie przeszkadza, a raczej zachęca...

👉Książka stylem pisania mocno kojarzy mi się z Ajahn Brahm, słynnym buddystą, którego uwielbiam. Genialny człowiek- polecam posłuchać jego wykładów na YT.

👉W książce mocny nacisk jest na to, jak ważne są relacje międzyludzkie i jak ważne jest wsparcie bliskich osób. Autor tłumaczy skąd bierze się cierpienie, ból i jaki jest stosunek człowieka do bólu. Odpowiada co można zrobić, żeby go zmniejszyć.

👉Podaje znakomite przykłady, które w 100% potwierdzam jak np. fakt, że będąc rodzicem kochamy nasze dzieci, ale kiedy robią coś złego, albo kiedy my mamy gorszy dzień i jesteśmy przewrażliwieni to krzyczymy, dajemy klapsa, czy dajemy kary nieadekwatne do czynu. Czy to oznacza, że nie kochamy swojego dziecka? To oznacza, że jesteśmy tylko ludźmi. Nie ideałami, a człowiek uczy się na błędach.

👉To naprawdę bardzo mądra książka, gdzie znajdziemy ukojenie duchowe i odpowiedzi na pytania mocno egzystencjonalne... Szczerze polecam! Potrzebna książka, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie wzrost depresji jest olbrzymi..

❗ Ocena: 9/10

IG: Czytomanka

Słuchajcie, ja jestem pewna, że to będzie jedna z ponadczasowych książek. Nie uwierzycie, ale zarwałam dla niej trzy godziny snu. Nie mogłam uwierzyć w jak lekkiej formie jest napisana i jak bardzo to wszystko do mnie docierało. Ta książka to powiernik, którego nam w życiu brakuje. Umie pocieszyć i pokrzepić. Wyciągnie do was pomocną dłoń i za pomocą treści sprawi, że nie będziecie się czuli samotni. Udowodni, że do jakiegokolwiek cierpienia bardzo potrzebujemy drugiego człowieka. Przykładem była tu postać mężczyzny, który miał trzymać stopy w lodowatej wodzie. Będąc samemu jego stopy moczyły się bardzo krótko. W momencie, kiedy powtarzał to zadanie i był przy nim ktoś bliski, on wytrzymał trzy razy dłużej.
Zgadzam się z tym stwierdzeniem. Sama doświadczyłam go wielokrotnie. To prawda, że nawet jeśli nie chcemy się przyznać, że potrzeba nam czyjegoś towarzystwa, to jednak będąc samemu cierpimy jeszcze bardziej.
Autor przez cały czas wysuwa do nas tezy, które zauważył w swoim życiu i zaraz argumentuje je przykładami, byśmy dokładniej zrozumieli jego przesłanie. Tłumaczy nam dlaczego ludzie cierpią i jaki jest stosunek ludzki do bólu. Co możemy zrobić by go zmniejszyć? Bo czy to, że przytrafia nam się coś złego jest dziełem przypadku, czy raczej Bożego planu?
My sami będąc rodzicami kochamy nasze dzieci, ale kiedy robią coś bardzo złego krzyczymy na nie, bądź dajemy klapsa. Ale czy ten klaps oznacza, że nie kochamy swojego dziecka, czy raczej, że chcemy, by postępował właściwie?
Sama wielokrotnie zastanawiałam się dlaczego dobrych ludzi spotykają krzywdy. Albo czemu skoro chcę kimś być, to nic nie idzie po mojej myśli, a życie wciąż ustawia na mojej drodze same przeszkody? Jak odebrać te znaki i jak rozpoznać o co może chodzić? Na wszystkie pytania znajdziecie tam odpowiedzi. Zawsze jest konkretnie i na temat. Tutaj autor nie unika odpowiedzi stosując ogólne frazesy. On chce nam pomóc i ja tą pomoc odebrałam.
Jest to bardzo mądra i potrzebna wszystkim książka. Gdybym mogła dałabym jej tysiąc na dziesięć. Bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach.

Teolog i rabin Harold S. Kushner dwadzieścia lat temu napisał książkę o wielkiej żałobie. Jego syn chorował i zmarł w wieku nastoletnim nie było ratunku a on poczuł w sercu głęboki bunt. Bunt przeciw Bogu, w którego wierzył, któremu służył i wiedział, że to, co się stało, nie było sprawiedliwe. Gdzie więc jest Ten sprawiedliwy Bóg?
Ta niedługa książka, jest lekiem, jest zrozumieniem i jest pomocną dłonią, wyciągniętą do każdego, kto kogoś stracił, kto jest chory, kogo spotkało nieszczęście i kto zadaje sobie pytanie DLACZEGO JA? Mogę napisać, że jest to pozycja skierowana do ludzi wierzących, ale uważam, że każdy będzie w stanie coś z niej dla siebie wyciągnąć. Jest to bolesna, ale i piękna relacja człowieka z Bogiem, który zawsze - na końcu - okazuje się miłością. Może brzmi to bardzo religijne, ale ten utwór jest w gruncie rzeczy pełnym szacunku pochyleniem się nad bólem, cierpieniem... a kto nigdy nie cierpiał, niech podniesie rękę. Nie ma rąk w górze... prawda?
Wiarygodność autor zbudował na osobistym dramacie, a książkę tę zadedykował swojemu synowi. To buduje z nim więź i sprawia, że mu ufamy, bo on naprawdę cierpiał. Jego naprawdę bolało. Jest to poruszająca opowieść, w której znajdziemy inne poruszające opowieści, bo świat... niestety... pełen jest niesprawiedliwości.
Do czego mogę się przyczepić? Cóż... do mitycznych "nazistów" i ich obozów - bo przecież to nie byli Niemcy? Ja już nie mam sił na to nazewnictwo. No dobra, nazistowskie... ale piszcie też niemieckie, bo takich uproszczeń być nie może. Absolutnie! Oczywiście to nie wpływa na wartość psychologiczną książki, to tylko obserwacja, która wnerwia... lecz co zrobić.
Podkreślam, że "DLACZEGO WŁAŚNIE JA? Kiedy złe rzeczy zdarzają się dobrym ludziom", jest opowieścią bardzo prywatną i bardzo mądrą. Autor kocha życie, kocha ludzi i walczy o nich. Próbuje zrozumieć ból, cierpienie, stratę. Jest rzeczowy i nie udaje, że wszystko będzie dobrze. Mówi o niesprawiedliwości, mówi o tym, że złe rzeczy przydarzają się dobrym... bez powodu.
Książka została bardzo ładnie wydana. Twarda oprawa, przyjemna w dotyku, elegancka, miły papier. Lektura na jeden dzień. Pozycja ta pomogła wielu, miała też promocje w świecie chrześcijańskim, katolickim, za co autor na początku dziękuje. To piękny przykład współpracy, jedności - bo wszyscy cierpimy, każdy niesie swój "krzyż". Ach i nie bójcie się, jeśli nie jesteście wierzący, bo dostajemy tu wiele pięknych opowieści, historii inspirujących, o ludziach, którzy dali radę. Mamy też moc mądrych przypowieści, niekoniecznie biblijnych. Jest więc to książka głęboko filozoficzna, więc jeśli ktoś filozofią się interesuje, to powinno mu się spodobać. Lecz przede wszystkim jest to książka o ŻAŁOBIE.

nie zasłużyłem na to - nie zasłużyłem na ten ból
6.5/10
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Ta niedługa książka, jest lekiem, jest...

• Chcę kupić
  • 2015
  • Rozwój

Harold S. Kushner Dlaczego właśnie ja? Kiedy złe rzeczy zdarzają się dobrym ludziom Zobacz więcej