rozwińzwiń

Zniknięcie Majorany

Okładka książki Zniknięcie Majorany Leonardo Sciascia
Okładka książki Zniknięcie Majorany
Leonardo Sciascia Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX publicystyka literacka, eseje
64 str. 1 godz. 4 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Tytuł oryginału:
La scomparsa di Majorana
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX
Data wydania:
1985-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1985-01-01
Liczba stron:
64
Czas czytania
1 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
8321106285
Tłumacz:
Kazimiera Fekecz
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
304
138

Na półkach:

Ettore Majorana żył naprawdę. Był znanym włoskim fizykiem, powszechnie uznawanym za geniusza. Odludek. Bawiący się fizyką, a jednocześnie żyjący nią. Błyskotliwy wizjoner.

25 lipca 1938 roku wsiadł na statek z Palermo do Neapolu i od tej pory nikt go już więcej nie widział.

Zapadł się pod ziemię i zniknął. Dlaczego to zrobił? Sprawa jest bardzo ciekawa, ponieważ było to zaplanowane zniknięcie.

Majorana zostawił po sobie dwa listy, w których sugerował chęć popełnienia samobójstwa. Z Neapolu wysłał kolejny list, w którym zanegował to, co pisał wcześniej. Teorii jest wiele: od śmierci samobójczej, przez wstąpienie do klasztoru, po ucieczkę zagranicę. Podobno, obserwując scenę naukową, zrozumiał, że wkrótce możliwe będzie rozszczepienie atomu. Zrozumiał też, jak straszne konsekwencje, włącznie z bombą atomową, może nieść ze sobą taka wiedza.

Teorii o samobójstwie przeczy fakt, iż niedługo przed zniknięciem wybrał z banku oszczędności i pobrał kilka pensji z góry, czego nigdy wcześniej nie robił.

Bardzo intrygująca sprawa i gwarantuję, że po przeczytaniu książki, będziecie na własną rękę szukać więcej informacji, wcielając się w domorosłych detektywów.

I to jest właśnie główna zaleta książeczki Sciascii – sieje ona w czytelniku ziarno, które bezlitośnie kiełkuje, nie dając zapomnieć o tym, jak pewien włoski naukowiec rozpłynął się w powietrzu. Nie dowierzamy, że przez tyle lat nikomu nie udało się rozwiązać tej zagadki, a następnie, gnani jakimś wewnętrznym imperatywem, próbujemy to zrobić sami. "Zniknięcie Majorany" zawiera wiele informacji i ciekawych wątków.

Maleństwo owo liczy niewiele ponad sześćdziesiąt stron i jest rozmiaru ¼ kartki A4. Stylistycznie, to doprawdy przedziwna rzecz, połączenie policyjnych raportów, rysu biograficznego i aluzji naukowo-filozoficznych. Sciascia prowadzi swoje śledztwo i robi to w absolutnie chaotyczny sposób. Pozorowaną chronologię zdarzeń przetyka pobocznymi wywodami, które w wielu przypadkach nie wnoszą absolutnie nic nowego. Rozległe (jak na rozmiary tej mini-powieści) retrospekcje z życia pisarza Stendhala, czy referat o stosunku Majorany do faszyzmu są wciśnięte na siłę i sam autor doskonale zdaje sobie z tego sprawę:

Czytamy więc ostatnie listy Majorany, za chwilę cytat Fermiego, z którym Majorana współpracował, następnie fragment komedii zapomnianego włoskiego pisarza oraz mini-rozprawka na temat profesora Cottarda z "W poszukiwaniu straconego czasu".

Jak Mary Shelley ulepiła swego potwora z fragmentów różnych ciał, tak i Leonardo Sciascia utkał literackiego Frankensteina z wielu różnych nici. Nie czytałem jak dotąd niczego, co przypominałoby konstrukcję włoskiego pisarza.

Ten zlepek literackich form ma swój niepowtarzalny urok, ale wspomniane wyżej wady skutecznie hamują entuzjazm czytelnika. Gdy skończyłem czytać, rzuciłem się na wody Internetu w poszukiwaniu większej liczby informacji. Nie ma w tym wielkiej zasługi Sciasci, to historia Majorany jest po prostu tak niesamowita.

Mimo wielu wad i niełatwej momentami lektury, polecam "Zniknięcie Majorany" wszystkim miłośnikom tajemnic, badaczom nauki oraz czytelnikom lubiącym iść pod prąd.

I choć od ukończenia lektury minęło już trochę czasu, wrócić do szarej codzienności nie pozwalają mi słowa, wypowiedziane przez Enrico Fermiego:

"Gdyby Majorana ze swoją inteligencją postanowił zniknąć, lub spowodować zniknięcie swoich zwłok, na pewno by mu się to udało".

Ettore Majorana żył naprawdę. Był znanym włoskim fizykiem, powszechnie uznawanym za geniusza. Odludek. Bawiący się fizyką, a jednocześnie żyjący nią. Błyskotliwy wizjoner.

25 lipca 1938 roku wsiadł na statek z Palermo do Neapolu i od tej pory nikt go już więcej nie widział.

Zapadł się pod ziemię i zniknął. Dlaczego to zrobił? Sprawa jest bardzo ciekawa, ponieważ było to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
781
48

Na półkach: , , ,

Bardzo ciekawa literatura faktu. Autor przybliża nam fascynującą postać włoskiego fizyka Ettore Majorany i historię jego tajemniczego zaginięcia . Zniknięcia niewyjaśnionego po dziś dzień. Zdaje się, że sporo z tym zniknięciem miały przełomowe odkrycia Majorany, prowadzące do ... wynalezienia bomby atomowej. Czy genialny fizyk przeraził się swoich odkryć, uciekł i zniknął ze strachu przed konsekwencjami? Czy to sprawka mafii, zajmującej się handlem fizykami, tak jak handlem żywym towarem? Czy to zwyczajnie samobójstwo?
Ta książka to też doskonała analiza genialnego umysłu oraz specyficznego sposobu bycia jego posiadacza.

Podobał mi się fragment, w którym autor zwraca uwagę na pewną prawidłowość...:

"U przedwcześnie dojrzałego geniusza - jakim był przecież Majorana - życie ma pewna nieprzekraczalną miarę: miarę czasu, dzieła. Miarę jakby z góry wyznaczoną, niepodlegającą przedawnieniu. Zaledwie dotknie tajemnicy w swym dziele, a już następuje spełnienie, doskonałość; ledwie odkryje pełnię tajemnicy, ledwie nada jej doskonała formę, to znaczy objawi ją - w kategorii poznania czy z grubsza mówiąc piękna w nauce, literaturze czy sztuce, zaraz potem następuje śmierć. A ponieważ śmierć tworzy jedność z naturą, jedność z życiem, natura zaś i życie tworzą jedność z umysłem, ten przedwczesny geniusz wie o tym, nie wiedząc. Jego działanie jest przepojone tym przeczuciem, tym lękiem. Prowadzi grę z czasem, ze swoim czasem, ze swoimi latami, oszukując i odwlekając. Stara się rozciągnąć miarę, przesunąć granice. Stara się uchylić od dzieła. którego zakończenie kończy. Kończy jego życie."

Bardzo ciekawa literatura faktu. Autor przybliża nam fascynującą postać włoskiego fizyka Ettore Majorany i historię jego tajemniczego zaginięcia . Zniknięcia niewyjaśnionego po dziś dzień. Zdaje się, że sporo z tym zniknięciem miały przełomowe odkrycia Majorany, prowadzące do ... wynalezienia bomby atomowej. Czy genialny fizyk przeraził się swoich odkryć, uciekł i zniknął...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    33
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    3
  • 2013
    1
  • 2015
    1
  • Hałda wstydu - do nadrobienia
    1
  • Literatura faktu
    1
  • .Biografie i autobiografie
    1
  • Może kiedyś przeczytam...
    1
  • Bardzo
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zniknięcie Majorany


Podobne książki

Przeczytaj także