8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Opierając się na archiwaliach dotychczas niedostępnych i nieznanych, autorzy przedstawiają, analizują i oceniają złożony problem powstania, rozwoju i udziału Wojska Polskiego w walkach z Niemcami. Poznajemy aspekty polityczne i organizacyjne, technikę, kadry i szkolenie bojowe oraz przebieg walk. Pracę wzbogacają dokumenty polskie i rosyjskie (w większości dotąd niepublikowane). Okładka: miękka, Rok wydania: 2009,

Bauero | 2015-07-20

Bardzo interesujący rozdział o politycznych aspektach tworzenia armii polskiej w Związku Sowieckim, dyskusjach o politycznym kształcie powojennej Polski w armii i stopniowym przejmowaniu kontroli nad nią przez komunistów. Przydałoby się więcej o problemach "braterstwa broni" z Armią Czerwoną, tym bardziej że problem pojawia się w pozostalych rozdziałach. Część poświęcona szkoleniu i organizacji raczej dla pasjonatów wojska, choć i dla niezainteresowanego takimi szczegółami znajdzie się coś ciekawego. Na końcu książki kilka wartościowych dokumentów. Opisy działań bojowych zmieniają spojrzenie na Berlingowców. Zbyt często żołnierze płacili życiem za nieudolność dowódców, zwłaszcza z Armii Czerwonej. Świetny, choć krótki, rozdział o 2 Armii WP i generale Świerczewskim. Warto przeczytać, polecam szczególnie tym, których w szkole nie uczono o 17 września i serwowano legendę o Lenino i Studziankach.

Lucas86 | 2016-06-29
MaxWielki | 2016-05-02