Faworyty władców Francji

ALFA
1992-01-01
1992-01-01
837001674X
Faworyty Agnès Sorel Diana de Poitiers madame de Pompadour madame du Barry Ludwik XV

Wspomnień czar. Czytałam tę książkę jako nastolatka, na pewno kilkanaście razy. Sięgnęłam ponownie kilka dni temu żeby poczytać tylko o Madame du Barry, a przeczytałam całą. No urocze to jest. Po części przez nostalgię za prostotą i niewinnością lektur moich lat dziewczęcych (jak dobrze było dorastać w czasach, kiedy człowiek dojrzewał stopniowo, poprzez własne doświadczanie, a nie przez wgapianie się w doświadczenia innych i siłowe implantowanie ich we własny umysł),po części przez styl tej książki - autorka bardzo swobodnie podchodzi do prawdy historycznej (czy dana postać zmarła w wieku 28 lat, czy 40, ależ nie będziemy spierali się o takie drobiazgi, a w ogóle to dawno było) oraz beztrosko wkłada w usta przywoływanych osób słowa, o których wypowiedzeniu nie tylko nie ma prawa wiedzieć, ale które nigdy powiedziane nie zostały.
Wątpię żeby ta pozycja znalazła dzisiaj czytelników wśród osób młodszych niż węgiel. Dla współczesnych czytelniczek Wersal nie wydaje się tak atrakcyjny jak wymyślne dwory cierni i róż, mgieł i furii, kości i popiołu, podagry i padaczki... A to błąd, ponieważ dwór francuski był tym wszystkim, co jesteśmy sobie w stanie wyobrazić i wiele, wiele więcej. Seks, przemoc i orzeszki. W lukrze.

Czytało się miło, choć niemożliwie wprost długo, a wynika to nie tyle ze sporej objętości, ale z tego, że każda strona wypełniona jest tekstem do maksimum. Praktycznie zero dialogów; elegancka opowieść o tytułowych faworytach i ich królewskich kochankach. Można się z czasem pogubić w natłoku bohaterów, których są dziesiątki, a zwłaszcza w następcach tronu, przy każdej faworycie innych, a za każdym razem nazywanych jednakowo "delfinami". Ciekawostką są liczne przykłady piosenek i pamfletów, choć nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w oryginale były one rymowane, a tłumacz się coś niespecjalnie postarał, ale mogę się mylić. Współczesnemu czytelnikowi z pewnością może brakować pikantnych opisów scen miłosnych, czy jakże modnego obecnie wyciągania brudów i odbrązowiania pomników, jednak mnie to nie przeszkadzało w lekturze. Autorka ma specyficzny styl, do którego się trzeba przyzwyczaić, trochę jakby sama była XVIII-wieczną arystokratką. No i mimo, że nie jest to jakaś dogłębnie historyczna analiza, ciężko wczuć się w położenie bohaterów, sympatyzować z nimi, czy wprost odwrotnie, nienawidzić ich.

Napisana dość starannie. Umieszczenie i opisanie tylu bohaterów w jednej książce to nie lada wyzwanie. Wiele postaci opisanych jest dość ogólnikowo. Bardziej szczegółowo robi się za ostatnich Ludwików. Książka mnie zainteresowała i pomogła pogłębić wiedzę o historii Francji. To dość ciekawe spojrzenie na osoby i wydarzenia, które kształtowały losy tego kraju.
Dodam jeszcze jedno - książka napisana językiem pełnym kultury i taktu. Nie spodziewajcie się żadnych alkowianych pikantności.

Dodam jeszcze...

Pisane w sposób trochę niedzisiejszy, najpierw byłem zachwycony, potem zirytowany, a potem się przyzwyczaiłem i zarzuty wygasły.

Czytałam jeszcze w szkole średniej. Ciekawa i frapująca lektura bez "ciężkiej" historii.

Znalazłam tą książkę na półce jeszcze w gimnazjum i niesamowicie mnie wciągnęła. Nie wiem, co o tym zadecydowało, może lekki styl autorki, może tematyka - niby historia, ale widziana z drugiej strony. W każdym razie wracałam do tej książki jeszcze parę razy i przez jakieś dwa lata poważnie zainteresowałam się historią Francji (mając niesamowitą satysfakcję, gdy w tych poważnych książkach znajdowałam odniesienia do tytułowych faworyt Dackiewicz).
Bardzo ciekawy temat, fascynujące życiorysy, polecam.

• Biografie
  • Historyczne