Hindusi mitologia
popularnonaukowa

Wiekowość tradycji, mnogość wyznań i prądów ideowych, złożyły się na bogaty obraz mitologii indyjskiej. światy wierzeń aryjskich, przedaryjskich, drawidyjskich oraz wierzeń lokalnych zmieszały się ze sobą, tworząc hinduizm i jego szczególną ścieżkę tantryzm. Obok nich powstały niezależne dźinizm i buddyzm. Książka zawiera: 1. Wprowadzenie 2. Kosmologia Tajemnica prapoczątków świat powstaje w tańcu O utrzymaniu porządku we wszechświecie W krainie zmarłych światy dźinistów i buddystów 3. Panteon Indie, kraj wielu wyznań Brahma Wisznu śiwa Wielkie boginie Ganeśa Kali Zapomniani bogowie i boginie Wierzenia niearyjskie Dźinizm uszanowanie wszelkiego życia Budda

Monika | 2013-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

"Wiekowość tradycji, mnogość wyznań i prądów ideowych" - taka mnogość, że ja osobiście ginę w niej z kretesem :(
Moim zdecydowanym faworytem w mitologii indyjskiej pozostaje Ganeśa - łakomczuch i łasuch :)

Jacek | 2013-03-28
Na półkach: Mam, Przeczytane, Religia
Przeczytana: 27 marca 2013

Jak cała seria - bardzo powierzchowna. Dużo chaosu - autorka przemyka się między różnymi religiami Indii, często bez potrzeby łączy wątki. I duży brak w postaci tylko wzmiankowanych eposów Ramajana i Mahabharata, które aż się prosiły, by je choć częściowo przytoczyć.

Tamanna | 2016-02-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kioskowa edukacja. Na mapie historycznej Indii zabrakło mi Maurjów i Guptów, ale w tekście byli. Czytanie tej książki to okazja do kolejny raz porządkowania sobie wiedzy dotyczącej mitologii, czy też religii hinduskiej. Książka ma charakter albumowy. Dużo zdjęć, niestety brakuje mi podpisów. Przedstawione obrazy budzą wspomnienia lub pragnienie: pojechać, zobaczyć własnymi oczyma. Wrażenie pewnej chaotyczności i powierzchowności.
W ramach serii Mitologie świata - Hindusi. Wiedzę na temat mitów hinduskich przedstawiono tu w sześciu rozdziałach. Oto one:
- KOSMOLOGIA, a w niej tajemnica prapoczatków (także w ujęciu dżinistów i buddystów), o świecie powstałym w tańcu, o krainie zmarłych i utrzymaniu ładu w świecie
- PANTEON, a w nim na temat Trimurti: Brahmy, Wisznu i Śiwy, a także tych, które stanowią ich śakti, siłę: bogiń Saraswati, Lakszmi i Parwati. Ponadto o kulcie Kali, Ganeśa i istocie wyrosłych w tym samym czasie z krytyki hinduizmu dżinizmu i buddyzmu;
w książce o...

jeremiash | 2016-09-18

Bardzo dobrze się czyta, dużo cennych informacji, książka na pewno warta polecenia. Zresztą cała seria jest bardzo ciekawa, to był strzał w 10. Widać, że Rzepie zależało na poziomie - każda książka ma adnotację o konsultacji naukowej, co według mnie bardzo podnosi wartość. Widać też, że książki miały ułożony klucz, wszystkie pisane są według konkretnego schematu, autorzy tym bardziej się więc spisali! Przyznam się szczerze, że w tej konkretnej książce urzekły mnie zdjęcia, są po prostu unikatowe, zdaje się, że są zrobione przez autorkę, a nie tak jak zazwyczaj zakupione w agencjach. Takich popularnonaukowych pozycji powinno być w Polsce o wiele więcej… Książka z wielu powodów zasługuje na ocenę bardzo dobrą: napisana jest bardzo ładnym językiem, zawiera całe mnóstwo informacji nie tylko o mitach i wierzeniach Hindusów, ale także o ich kulturze, obyczajach. Pisana z dużą uwagą i starannością, posiada wiele informacji, których w innych pozycjach popularnych o Indiach zwyczajnie nie...

Ervisha | 2015-02-04
Przeczytana: 2012 rok

Książka w prosty, przyjemny i lekki sposób przedstawia nam kulturę i wierzenia starożytnych Indii, wzbogacona w piękne ilustracje stanowi fajną propozycje dla miłośników starożytności

himmelherrgott | 2013-05-07
Przeczytana: 07 maja 2013

Bardzo ciekawa i fajnie napisana. Warto zauważyć (patrz stopka), że prawie wszystkie fotografie są wykonane przez autorkę. To nie jest zrzut z wikipedii okraszony fotkami z agencji. Widać, że książkę napisała specjalistka, która spędziła w Indiach i nad studiowaniem tamtejszej kultury dużo czasu. Godne polecenia.

Incantarelavita | 2011-03-19

Bardzo to słabe.