Hindusi mitologia
popularnonaukowa

„Rzeczpospolita” przedstawia kolekcję MITOLOGIE ŚWIATA poświęconą mitom, podaniom i legendom ludów z całego świata. Seria składająca się z 25 tomów, ilustrowanych największymi dziełami artystów, zabiera czytelników w niezwykłą podróż w czasie, której towarzyszami drogi będą herosi o nadludzkiej sile, potwory i zwierzęta fantastyczne, stwórcy świata, demony i dobre duchy. Seria opisuje nie...

Seria opisuje nie tylko mitologie najważniejszych cywilizacji, które uznaje się za filary europejskiej kultury, jak Grecja czy Rzym, ale także sięga po prastare wierzenia ludów jak Fenicjanie czy plemiona starożytnej Syberii. Dzięki temu powstała barwna, fascynująca kolekcja o sprawach, które mają zasadnicze znaczenie w życiu człowieka.

Każdy tom przedstawia bogaty zbiór mitów danej cywilizacji, prezentuje panteon bóstw, tłumaczy, jak ludy świata wyobrażały sobie powstanie i koniec świata oraz zaświaty. To także podróż przez miejsca święte, jak Piramida Słońca w Teotihuacan, kurhan Newgrange w Irlandii czy góra Uluru w Australii.

źródło opisu: www.rp.pl

źródło okładki: www.rp.pl

Monika | 2013-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

"Wiekowość tradycji, mnogość wyznań i prądów ideowych" - taka mnogość, że ja osobiście ginę w niej z kretesem :(
Moim zdecydowanym faworytem w mitologii indyjskiej pozostaje Ganeśa - łakomczuch i łasuch :)

Jacek | 2013-03-28
Na półkach: Przeczytane, Religia, Mam
Przeczytana: 27 marca 2013

Jak cała seria - bardzo powierzchowna. Dużo chaosu - autorka przemyka się między różnymi religiami Indii, często bez potrzeby łączy wątki. I duży brak w postaci tylko wzmiankowanych eposów Ramajana i Mahabharata, które aż się prosiły, by je choć częściowo przytoczyć.

jeremiash | 2016-09-18

Bardzo dobrze się czyta, dużo cennych informacji, książka na pewno warta polecenia. Zresztą cała seria jest bardzo ciekawa, to był strzał w 10. Widać, że Rzepie zależało na poziomie - każda książka ma adnotację o konsultacji naukowej, co według mnie bardzo podnosi wartość. Widać też, że książki miały ułożony klucz, wszystkie pisane są według konkretnego schematu, autorzy tym bardziej się więc spisali! Przyznam się szczerze, że w tej konkretnej książce urzekły mnie zdjęcia, są po prostu unikatowe, zdaje się, że są zrobione przez autorkę, a nie tak jak zazwyczaj zakupione w agencjach. Takich popularnonaukowych pozycji powinno być w Polsce o wiele więcej… Książka z wielu powodów zasługuje na ocenę bardzo dobrą: napisana jest bardzo ładnym językiem, zawiera całe mnóstwo informacji nie tylko o mitach i wierzeniach Hindusów, ale także o ich kulturze, obyczajach. Pisana z dużą uwagą i starannością, posiada wiele informacji, których w innych pozycjach popularnych o Indiach zwyczajnie nie...

Tamanna | 2016-02-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kioskowa edukacja. Na mapie historycznej Indii zabrakło mi Maurjów i Guptów, ale w tekście byli. Czytanie tej książki to okazja do kolejny raz porządkowania sobie wiedzy dotyczącej mitologii, czy też religii hinduskiej. Książka ma charakter albumowy. Dużo zdjęć, niestety brakuje mi podpisów. Przedstawione obrazy budzą wspomnienia lub pragnienie: pojechać, zobaczyć własnymi oczyma. Wrażenie pewnej chaotyczności i powierzchowności.
W ramach serii Mitologie świata - Hindusi. Wiedzę na temat mitów hinduskich przedstawiono tu w sześciu rozdziałach. Oto one:
- KOSMOLOGIA, a w niej tajemnica prapoczatków (także w ujęciu dżinistów i buddystów), o świecie powstałym w tańcu, o krainie zmarłych i utrzymaniu ładu w świecie
- PANTEON, a w nim na temat Trimurti: Brahmy, Wisznu i Śiwy, a także tych, które stanowią ich śakti, siłę: bogiń Saraswati, Lakszmi i Parwati. Ponadto o kulcie Kali, Ganeśa i istocie wyrosłych w tym samym czasie z krytyki hinduizmu dżinizmu i buddyzmu;
w książce o...

himmelherrgott | 2013-05-07
Przeczytana: 07 maja 2013

Bardzo ciekawa i fajnie napisana. Warto zauważyć (patrz stopka), że prawie wszystkie fotografie są wykonane przez autorkę. To nie jest zrzut z wikipedii okraszony fotkami z agencji. Widać, że książkę napisała specjalistka, która spędziła w Indiach i nad studiowaniem tamtejszej kultury dużo czasu. Godne polecenia.

Ervisha | 2015-02-04
Przeczytana: 2012 rok

Książka w prosty, przyjemny i lekki sposób przedstawia nam kulturę i wierzenia starożytnych Indii, wzbogacona w piękne ilustracje stanowi fajną propozycje dla miłośników starożytności

Incantarelavita | 2011-03-19

Bardzo to słabe.