Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich

Okładka książki Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich Carlo Gozzi, Justyna Guze, Joanna Kilian, Joanna Sikorska
Carlo GozziJustyna Guze Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Warszawie sztuka
sztuka
Muzeum Narodowe w Warszawie
2013-01-01
2013-01-01
malarstwo włoskie barok

Okładka książki Baśnie z całego świata Joan Aiken, Hans Christian Andersen, Adam Asnyk, Marcel Aymé, Orson Scott Card, Maria Górska, Carlo Gozzi, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Pierre Gripari, Wilhelm Hauff, Tove Jansson, Rudyard Kipling, Maria Krüger, Jeanne-Marie Leprince de Beaumont, Bolesław Leśmian, Wanda Markowska, Anna Milska, Charles Perrault, Aleksander Puszkin, Józef Ratajczak, Sat-Okh, Oscar Wilde, Józef Wilkoń, Marie-Catherine d'Aulnoy
Baśnie z całeg... Joan Aiken, Hans Ch...

Giovanni Francesco Barbieri zwany Guercino od guercio -'zezowaty' pochodzil z rodziny skromnych wiesniakow z Cento. Ten wielki mistrz wloskiego baroku nigdy nie przekroczyl granic Wloch.
Jako chlopiec, za dwa worki zboza i beczke wina rocznie otrzymal mieszkanie, wikt i lekcje malarskie u przecietnego malarza w Bolonii.
Nalezal do pokolenia uczniow i kontynuatorow Akademii Carraccich. Ulegal wplywom malarstwa weneckiego, retoryki i teatru. Jego pierwszymi probami malarskimi byly malowidla scienne. Byl uznanym kolorysta i wirtuozem doskonalego przedstawiania zjawisk meteorologicznych.
Malowal dla wszystkich papiezy epoki, podejmowal u siebie Velazqueza i krolowa Szwecji.
Tworczosc Guercina rozslawil pochodzacy z rodziny bogatych bankierow historyk sztuki Denis Mahon. Kupowal jego prace i wielokrotnie odwiedzal Cento. Poczatki jego fascynacji (zacheta wyszla od legendarnego Pevsnera) malarstwem Mistrza datuje sie na lata 30-te XX wieku. Pasja ta zajmowala Mahon'a az do smierci w 2011 roku.
To jest wspanialy katalog, z obszernymi esejami profesjonalistow, kazda reprodukcja poparta wyczerpujacym omowieniem.

Nalezal do pokolenia uczniow i kontynuatorow Akademii...

• Artystyczne
  • Bardzo ważne książki!!! (już ja wiem, dlaczego) Mus!
  • #architektura, sztuka i muzyka
  • Własne do przeczytania
  • Sztuka, architektura...
  • Histo

Dodaj cytat z książki Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich