Ja Ciebie też

Warszawska Firma Wydawnicza
2013-01-01
2013-01-01
romans cudzoziemiec intryga

Romans ze szczyptą sensacji albo odwrotnie…

nie czytam ogólnie tego typu książek, można na początku się zrazić dość trudnym językiem ale po dwóch rozdziałach już go nie ma. cała historia fajnie napisana przyjemnie się czytało.

Dla osób które lubią czytać historie osadzonych w Polskich realiach

Dla osób które lubią czytać historie osadzonych w Polskich realiach

Książkę polecił mi czytelnik, Kolega z LC. Pozdrawiam Serdecznie. Przyznaję że jest ciekawa, dzieje się w niej sporo, kilka sytuacji zaskakujących, Ale są też i takie przewidywalne, Polecam ją oczywiście dalej, Jednak mnie troszkę nudziły opisy uczuć miłosnych głównej bohaterki, niby dorosłej mamy z dzieckiem a miałam wrażenie czytając o jej rozterkach, że ma lat naście i nie wie co z czym się "je". Taki mój mały minusik do książki, bo jak mam być szczera w swoich opiniach, to piszę nie tylko o jej plusach. Pozdrawiam serdecznie i polecam :)

Czytało się nawet przyjemnie, ale pozostaje niedosyt. Widać błędy. Sensacja zbyt naciągana, a wątek miłosny jakiś rozmyty, nieokreślony, mało wyrazisty.

Książka romans, ale romans nie pomiędzy głównymi bohaterami, a raczej zaskakujący objawiający się pod koniec książki. Pomiędzy głównymi bohaterami są emocje związane z erotyką, ale wiszące tylko w powietrzu. Szkoda, że jak zwykle mężczyzna jest pokazany, że nie przepuści okazji (wątek przyjaciółki głównej bohaterki). Trochę nudziła mnie ta książka gdyby nie trochę sensacji to całkowicie odłożyłabym tą książkę. Więc po prostu zasili konto biblioteki :) Nie twierdzę, że nie znajdzie zwolenników, ale mnie nie zachwyca.

Muszę powiedzieć, że zakończenie jest zupełnie nieprawdopodobne. Człowiek do końca nie wie jak zakończy się ta historia i pewnie dlatego nie można się od niej oderwać. Nie mogę powiedzieć, że książka rzuciła mnie na kolana. Ale nie jest zła. Historia Asi i tajemniczego Dylana. Przez postać głównej bohaterki autor pokazuje nam problem zdrady. Czy tak łatwo zdradzić kogoś bliskiego, czy jesteśmy do tego zdolni, czy dla innej osoby jesteśmy w stanie poświęcić wszystko albo prawie wszystko? Czy Asia również jest zdolna do tego? Czy najważniejsza jest dla niej rodzina, dziecko, mąż a dopiero później znajomość z Dylanem. Aby się tego dowiedzieć trzeba koniecznie przeczytać. Z pewnością nie jest to strata czasu.

Co to ma być zastanawiam się?
Na pewno debiut tego autora.
Co widać słychać i czuć.
Książka słaba w konstrukcji, dość infantylna, o "akcji" na poziomie "poniżej poziomu", nie przyciagająca zarówno napięciem, fabułą, dialogiem jak i bohaterami.
Strata czasu.

Co to ma być zastanawiam się?
Na pewno debiut tego autora.
Co widać słychać i czuć.
Strata czasu.

Recenzowaną dzisiaj książkę polecił mi jakiś czas temu pewien czytelnik z portalu Lubimy Czytać (Janku, dziękuję!). Miała to być pewnego rodzaju alternatywa "Samotności w sieci" i rzeczywiście, jeśli czytaliście książkę J.L. Wiśniewskiego, to "Ja Ciebie też" przypadnie Wam do gustu. Historia napisana przez Wojtka Nerkowskiego, który jest scenarzystą telewizyjnym i filmowym, a także współtwórcą popularnych seriali (BrzydUla, Na Wspólnej) ma niebywały klimat i wciąga od pierwszych stron. Fabuła, choć na pozór banalna, fascynuje i przyciąga, a finał - wzrusza i zaskakuje. Zapraszam.

Asia jest młodą mamą i na pozór szczęśliwą żoną, wraz z rodziną mieszka w Warszawie, tuż obok Sejmu (co ma niebagatelne znaczenie dla niektórych wydarzeń). On, to tajemniczy Amerykanin, który rozpoczyna znajomość z Asią od zamachu na jej 4-letniego synka. Co z tego wyniknie i jakie są prawdziwe motywy znajomości tych dwojga? Czy Asia oprze się urokowi cudzoziemca i pozostanie wierna mężowi? Jakie są granice przyjaźni damsko-męskiej i czy jest ona wogóle możliwa? Jakim cudem rozsądna kobieta daje się wplątać w międzynarodową intrygę, o jakich dotąd czytała w gazetach? Przeczytajcie, to naprawdę ciekawa lektura :)

Przyznam szczerze, że okładka i blurb nie zachęcają do lektury i gdyby nie polecenie, nigdy nie sięgnęłabym po tą pozycję. Na szczęście stało się inaczej i miałam okazję poznać osobliwe połączenie romantycznej historii z bardzo sprawnie nakreślonym wątkiem sensacyjnym. Autor zdobył moje serce fantastycznie budując klimat powieści, w której akcja rozwija się niespiesznie, a wątek romansu ma tak naprawdę drugie dno. W książce nie chodzi o miłosne uniesienia, a raczej o sens istnienia przyjaźni kobiety z mężczyzną. Nerkowski przedstawia rodzące się uczucie w sposób nienachalny, delikatny, mamiąc czytelnika wplecionymi wątkami różnic kulturowych i językowych, oraz profesjonalnie wikłając bohaterów w tajną misję. Bardzo podobało mi się skonfrontowanie kulturowego bagażu bohaterów: scena, w której Dylan gotuje bigos jest moją ulubioną ;) Zabawne dialogi wykorzystujące odmienność kulturową bohaterów oraz niejasności językowe nadały powieści specyficzny styl:

"- A już myślałem, że stereoyp Polaków pijących morze wódki jest przesadzony.
- Tak się składa, że jedyną osobą, która piła, byłeś ty - odparła droczącym się tonem. W odpowiedzi ściągnął usta w ciup i posłał jej teatralnie obrażone spojrzenie. Bez dwóch zdań, Dylan upijał się na uroczo."

" (...) magnolie przed domem babci Beth, które nazywały się potocznie bull bay, były innego rodzaju - wiecznie zielone.
- Nie miałam pojęcia. Przepraszam.
- wszystko w porządku. Nie przepraszaj. Nie jestem rasistą - próbował, jak to miał w zwyczaju rozbroić ją żartem(...)"

Zaskoczyło mnie to, jak autor szczegółowo i prawdziwie opisał relacje między Asią a Dylanem. Nie używając ckliwego języka i romantycznych dyrdymałów pokazał, że przyjaźń dwojga ludzi odmiennej płci jest niemożliwa (chyba, że jedno z nich jest homoseksualne :) Budowanie platonicznej relacji graniczy z cudem, tym bardziej, że otoczenie (rajska wyspa, samotne podróże, wspólna pasja) nie ułatwiają zachowania dystansu. O tym, czy Asia oprze się urokowi Dylana musicie przekonać się sami, ale mogę Wam powiedzieć, że warto :) Za to mogę pokazać Wam urocze wyjaśnienie przyczyn zdrady:

"Mężczyźni mają zadatki, by zradzać łatwiej i częściej, bo w ten sposób ich geny rozprzestrzeniają się bardziej efektywnie. Teoretycznie wystarczy kilka minut i po sprawie. Natomiast geny kobiety, gdy chcą się rozprzestrzenić , muszą poświęcić na to conajmniej dziewięć miesięcy"

Oczywiście książka nie jest bez wad, znalazłam kilka schematycznych i przez to oklepanych scen rodem z marnych fimów akcji, a moralne dylematy Asi czasem doprowadzały mnie do rozpaczy, jednak takie wady są niczym w odniesieniu do całości powieści. Od momentu odkrycia przez Dylana właściwych motywów swojego działania akcja nabiera zawrotnego tempa, w odbiorze pomaga świetna narracja (widać scenograficzne doświadczenie autora ;) i historia staje się kawałkiem bardzo przyjemnej lektury.

Podsumowując: polecam książkę każdemu, kto lubi romantyczne historie z sensacją w tle. Wszystkim, którzy lubią moralne rozważania dotyczące ludzkiej natury oraz wielbicielom polskich seriali. Historia może nie należy do ambitnych, ale na pewno miło spędzicie przy niej czas. Bardzo polubiłam styl autora i jeśli jeszcze coś napisze - z przyjemnością przeczytam, tym bardziej, że zakończenie budzi nadzieję na dalszy ciąg losów Asi i Dylana.

Książka została mi polecona jako warta zainteresowania.
Zaopatrzyłam się w tę lekturę i już na wstępie wciągnęły mnie losy Asi i Dylana .
Mimo, że książka jest utrzymana na pograniczu sensacji i niedoszłego romansu,albo zrealizowanego romansu kogoś innego,nie brakuje w niej humoru.
Polecam, zaczynając czytać tę książkę,musisz ją skończyć jak najszybciej.

Książka została mi polecona jako warta zainteresowania.
Polecam, zaczynając czytać tę książkę,musisz ją skończyć jak najszybciej.

Książkę przeczytałam z polecenia. Otrzymałam ją z wydawnictwa za pośrednictwem mojego brata za co jestem wdzięczna i za co serdecznie dziękuję. Samo nazwisko autora jak i okładka nic mi nie mówią, nie mniej jednak jestem pozytywnie rozczarowana ponieważ miałam sceptyczne nastawienie do książki. Jeżeli chodzi o samą treść i opisaną historię to muszę przyznać, że wciągnęła mnie ale dopiero od mniej więcej połowy. Jako kryminał nie zakwalifikowałabym tej książki. Raczej jako lekką sensację. Liczyłam na dobry dreszczyk emocji ale nie powiem trzyma dobrze w napięciu. Jeżeli chodzi o zakończenie to ja bym dopisała drugą część, ponieważ jak dla mnie ona nie ma jasnego końca.

Troszkę ciężkim językiem napisana książka, czasami nie mogłam skupić uwagi na tym co czytam. Ale ogólnie OK.

• Poszukuję
  • Chcę mieć