Wołyń. 27 Wołyńska Dywizja Piechoty Armii Krajowej

Wydawnictwo: Replika
historia, II wojna, Wołyń, Akcja
literatura faktu
Bożena

Wojenna historia Wołynia obfituje w wydarzenia dramatyczne, ale też fenomenalne, w akty terroru sowieckiego, niemieckiego i ukraińskich nacjonalistów oraz w brawurowe akty polskiej samoobrony. W latach 1943-1944 pod niemiecką okupacją powstała tam regularna polska dywizja licząca w marcu’44 ok. 6 tys. żołnierzy. 27 WDP AK została zmobilizowana rozkazem z 15 stycznia 1944 r., kiedy to...

W latach 1943-1944 pod niemiecką okupacją powstała tam regularna polska dywizja licząca w marcu’44 ok. 6 tys. żołnierzy. 27 WDP AK została zmobilizowana rozkazem z 15 stycznia 1944 r., kiedy to rozpoczęła się Akcja „Burza” na Kresach. Tworzyli ją mieszkańcy Wołynia, którzy obronie przed OUN i UPA samorzutnie chwycili za broń, cichociemni, a nawet partyzanci, których regularny uzbrojony oddział wraz z dowódcą Janem Kiwerskim „Oliwą” przyjechał ciężarówkami z Warszawy.

Groza sytuacji, duma z walczących i rozczarowanie nierozliczeniem zbrodni wypełniają relacje świadków.

Opowiadają: Feliks Budzisz, Monika Śladewska, Waldemar Skoczek, Henryk Słowiński, Eugeniusz Mariański, Wacław Gąsiorowski, Andrzej Żupański

źródło opisu: Replika, 2013

źródło okładki: http://www.replika.eu/

Koval | 2014-02-03
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 03 lutego 2014

W reakcji na mordy UPA młodzi Polacy z Wołynia chwycili za broń. Niestety, ich historia nie skończyła się happy endem.
„Widziałem wiele różnych armii i narodowości, z którymi w jednym szeregu walczyłem. Nigdzie jednak i nigdy nie spotkałem żołnierzy tak dzielnych, ofiarnych i tak zdolnych do poświęcenia wszystkiego w służbie Ojczyzny jak żołnierze 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty”. Człowiek, który był autorem tych słów wiedział, co mówi. Był to bowiem kapitan Michał Fijałka „Sokół”, cichociemny, weteran kampanii lat 1939 i 1940.
Rzeczywiście, 27. Wołyńska Dywizja była wojskiem znakomitym. W jej skład wchodzili młodzi Polacy, którzy przeżyli ludobójstwo polskiej ludności Wołynia, jakiego dopuścili się ukraińscy nacjonaliści, wielu z nich służyło w lokalnych samoobronach chroniących cywili przed hajdamackimi siekierami i widłami. Byli to prawdziwi twardziele.
Obok wcześniejszych publikacji Marka Koprowskiego z serii „Wołyń…” ta pozycja również dostarcza na to dowodów. Składa się ona...

Magda | 2015-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2015

Bardzo interesująca pozycja tego autora. Szczególnie dla fanów 2 Wojny Światowej i walk na wschodnim froncie.

Arkadiusz | 2014-02-02

Kolejna książka w tym samym klimacie. Losy ludzi czytałem z zapartym tchem. Niesamowite historie ludzi, rodzin, oddziałów AK i samoobrony. Naprawdę warto. Nieznana historia.

Jazz | 2019-01-21
Na półkach: 2019, Przeczytane