Dziwniejsze brzegi. Eseje literackie 1986-1999

Tłumaczenie: Anna Skucińska
Wydawnictwo: Znak
Stranger shores. Literary essays 1986-1999

Pierwszy w Polsce zbiór esejów noblisty. J.M. Coetzee, jeden z najważniejszych współczesnych prozaików, noblista i dwukrotny zdobywca Nagrody Bookera, jest także wykładowcą na University of Cape Town i twórcą esejów. W dwudziestu sześciu zebranych w tym tomie tekstach przybliża sylwetki i dzieła ważnych postaci literatury światowej. Krytycznie analizuje twórczość takich pisarzy, jak: Doris Lessing, Salman Rushdie, Josif Brodski, Amos Oz, Nadine Gordimer, Nadżib Mahfuz, Robert Musil czy Iwan Turgieniew. W swoich precyzyjnych, wyważonych szkicach Coetzee podnosi zagadnienia wpływu biografii i kontekstu historycznego na twórczość, porusza problemy kolonializmu i rozważa kwestie przekładu współczesnych klasyków, jak Kafka i Borges. Dziwniejsze brzegi to pierwszy wydany w Polsce zbiór esejów Coetzee'ego. Pomieszczone w nim teksty stanowią lekturę obowiązkową dla literaturoznawców i filologów, a także wszystkich wielbicieli dobrej współczesnej literatury.

Zbiór "Dziwniejsze brzegi" rzuca światło na intelektualną podróż przez świat najbardziej wpływowych i znaczących pisarzy dnia dzisiejszego.
(James Shapiro, "The New York Times Books Review")

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2008

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Fajny drogowskaz dla poszukiwaczy lektur. Polecam! Fajnie o Tołstoju, ale dla mnie bez odkrywczych rewelacji. Fajni też, kiedy okazuje się, że pan noblista czytał to samo co ja!

ouLIPOgram | 2012-03-04

Rzadzizna. Bryk dla licealistów. Nie rozumiem, co Warlikowski w nim widzi.

Magdalena | 2015-01-01
Na półkach: Nonfiction, Przeczytane