Historia starożytnego Bliskiego Wschodu

Seria: Historiai
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
historyczna

Książka w jasny i zwięzły sposób przedstawia historię wielokulturowych cywilizacji Bliskiego Wschodu, omawiając zarówno wydarzenia polityczne i historyczne, jak i zagadnienia kulturowe oraz socjologiczne. Narracja rozpoczyna się w chwili pojawienia się pisma, około 3000 przed Chr., obejmując dzieje od powstania pierwszych miast w Mezopotamii, poprzez rozwój królestw babilońskiego i hetyckiego, po imperia Asyryjczyków i Persów. Jej koniec wyznaczają zmiany wywołane na Bliskim Wschodzie przez podboje Aleksandra Macedońskiego. Przystępny wywód opatrzono mapami i ilustracjami, podano także bogaty wybór przekładów bliskowschodnich tekstów. W każdym rozdziale zwrócono również uwagę na zagadnienia kluczowe dla badań historycznych bądź zamieszczono informacje na temat, na przykład, korzystania z Biblii jako źródła historycznego, fragmenty Eposu o Gilgameszu bądź asyryjskich roczników królewskich, których zadaniem jest ułatwienie możliwie pełnego zrozumienia tekstu. Marc Van De Mieroop wykłada historię starożytnego Bliskiego Wschodu na Uniwersyetecie Columbia w Nowym Jorku oraz na Uniwersytecie Oxfordzkim. Niniejsze opracowanie w pełni zasługuje na miejsce w księgozbiorach historyków starożytności i archeologów, z pewnością zajmie też poczesne miejsce na listach lektur do kursów z dziejów Mezopotamii Norman Yoffee, Uniwersytet Michigan Wprowadzenie do historii Iraku i azjatyckiego Bliskiego Wschodu Marca Van De Mieroopa jest godne polecenia studentom rozpoczynającym studia w zakresie historii starożytnej, archeologii Azji zachodniej i starożytnych dziejów Bliskiego Wschodu w ogóle, a także wszystkim, którzy szukają aktualnego, sumarycznego omówienia tego, co się wydarzyło, zanim na arenie dziejów pojawili się Grecy. aTimes Higher Education Supplementa Nie znam żadnego, podobnych rozmiarów podręcznika, który mógłby się równać z książką Van De Mieroopa pod względem kompetencji filologicznej, metody historiograficznej i jasności wywodu. Mario Liverani, aOrientaliaa

WojciechZmudzinskiSJ | 2012-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2012

Walorem książki jest wysoki poziom profesjonalizmu Autora i jego surowy obiektywizm, a także język, który sprawia, że mimo bardzo skondensowanych opisów i faktów ograniczonych jedynie do weryfikowalnych źródeł archeologicznych, tekst czyta się z przyjemnością i chętnie do niego powraca. Niedociągnięcia korektorskie oraz irytującą polemikę z Autorem prowadzoną w przypisach przez redaktora naukowego publikacji, warto wyeliminować w kolejnym wydaniu.

Imachuemanch | 2013-10-05
Przeczytana: 05 października 2013

Mam wrażenie, że synteza jest co najmniej o połowę krótsza niż powinna być. Próbuje całościowo przedstawić historię blisko trzech tysięcy lat i z grubsza jej się to udaje. Niestety, jej lektura pozostawia olbrzymie uczucie niedosytu. Wiele zagadnień zostało przez Autora zostawionych w pół zdania, inne z kolei są absolutnie nie ruszone, zbyte w dodatku dyskusyjnymi banałami (religia). Niektóre zagadnienia o wiele treściwiej są przedstawione nawet w "trojaczkach". Wspomniana w komentarzach dyskusja wydawcy nie pasuje w formie przypisów - jeśli ma zostać, lepiej by było ją ująć w formie jednolitego komentarza na końcu książki.
Świetnym dodatkiem jest załączona w formie aneksu lista władców Bliskiego Wschodu.

Tę książkę już kilkakrotnie przeczytałem i dość pozytywnie ją oceniam. Dobrze się uzupełnia z nieco bardziej popularną "Mezopotamią" Roux. Pochwalić należy jakość wydania (mapki, porządek na każdej stronie) oraz rozkład materiału. Podział na epokę miast-państw, państw oraz imperiów też wydaje się dosyć rozsądny. Z całą pewnością osoby zainteresowane dziejami starożytnego Bliskiego Wschodu powinny po tę pozycję sięgnąć.

kalantin | 2016-03-21
Na półkach: Historia, Przeczytane