Vampire Academy

Okładka książki Vampire Academy Richelle Mead
Okładka książki Vampire Academy
Richelle Mead Wydawnictwo: Penguin Books Cykl: Akademia wampirów (tom 1) Ekranizacje: Akademia wampirów (2014) fantasy, science fiction
Akademia wampirów (tom 1)
Vampire Academy
Penguin Books
2007-01-01
2007-01-01
Ekranizacje:
Akademia wampirów (2014)

Okładka książki Piękne istoty Kami Garcia, Margaret Stohl
Piękne istoty Kami Garcia, Margar...
Okładka książki Naznaczona Kristin Cast, Phyllis Christine Cast
Naznaczona Kristin Cast, Phyll...
Okładka książki Wakacje z piekła Libba Bray, Cassandra Clare, Claudia Gray, Maureen Johnson, Sarah Mlynowski
Wakacje z piekła Libba Bray, Cassand...
Okładka książki Zdradzona Kristin Cast, Phyllis Christine Cast
Zdradzona Kristin Cast, Phyll...

Fajna. Lekko się mi ją czytało

Fajna. Lekko się mi ją czytało

1966

Całkiem dobre dark academia romance - zarówno technicznie i fabularnie. Im więcej czytam tego rodzaju romantasy klasyków, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że te współczesne young adult romantasy są miałkie, kiepskie i nie mają w ogóle startu do starszych.

Co uwielbiam w fantastyce? Świat, w którym wszystko jest możliwe, to że możesz przeżyć przygodę z wróżkami, czy latać na smoku i uczestniczyć w wojnie którą właśnie wygrywasz. Oczywiście to tylko kropla w morzu tego fantastycznego świata. Kto z nas nie chciał być wróżką? Kto z was chciał być jak Piotruś pan? A może być wampirem? Nie bez kozery piszę o tym, bo dzisiejsza recenzja dotyczy pierwszego tomu serii „Akademia wampirów” Ktoś z was mógłby powiedzieć „znowu wampiry”? Ale zanim się uprzedzicie uwieźcie, że tutaj jest to coś, czego jeszcze nie było.
Co powiecie na szkołę, w której wampiry czystej krwi uczą się władać mocami mogącymi pomóc, lecz też takie, które przywołują ciemność… Co za tym idzie? Tego już dowiecie się sami. Tutaj wrogami wampirów są strzygi, lecz przyznam się, że mnie fascynowały, a to za sprawą tego, że trochę mało ich było w tym tomie. Mam nadzieję, że w kolejnej części będzie więcej informacji o nich, takich jak np. gdzie się spotykają, mieszkają co lubią, a czego wręcz przeciwnie nie znoszą. Według wampirów są to bezrozumne istoty, ale czy aby na pewno? Bardzo chce ich poznać, lecz pozostaje mi tylko być cierpliwą i czytać dalej. Nie martwcie się to nie spojler, bo tego wszystkiego dowiecie się na początku. Zachęcam też do zapoznania się z opisem, no chyba że chcecie w ciemno odkrywać przygodę z każdym rozdziałem :p. Książka to nic innego jak walka dobra ze złem, lecz mogę zdradzić co nieco, a mowa o tym, że zawsze najciemniej pod latarnią!
Ta pozycja oferuje wrażenia, na które nie jest się przygotowanym. Mamy magię, uczucia, rozczarowanie, walkę, intrygę, przyjaźń i pewną tajemnicę, ale co najważniejsze mamy księżniczkę, która jest, ostatnią przedstawicielką swojego królewskiego rodu, dlatego musi być chroniona przed strzygami niemającymi litości dla nikogo. Ile jesteś w stanie poświęcić dla miłości, przyjaźni, rodziny? Komu możesz zaufać, a kogo omijać z daleka? Kto dybie na życie królowej? Ile warta jest władza i jak dojść na szczyt, gdzie nagrodą jest władza? Nasi bohaterowie nie nudzą się, a co mnie urzekło to moce, jakimi władają wampiry. Książka dla fanów „Pamiętników wampirów” czy sagi „Zmierzch” itp. lecz podkreślam tutaj wampiry są lekko uzależnione od swoich ochroniarzy, którzy są mieszańcami, a nazywają się Dampiry. Ich zadaniem jest ochrona wampirów czystej krwi, jak i całej Akademii.
Kończąc postanowiłam obejrzeć film, który macie na platformie SkyShoWtime, ale uprzedzam, bo według mnie książka ma o wiele lepszą fabułę i te wszystkie sytuacje, w których podniesie się ciśnienie, a w filmie to wszystko takie bezpłciowe, lecz zdaje sobie sprawę, że może są wśród was fani tego serialu. Szkoda, że książka nie ma audiobooka, bo dla mnie byłoby sporym udogodnieniem ze względu na deficyt czasu, jaki mam na czytanie książek. Polecam i czekam na wasze opinie.

🌹🌹🌹

„— Tak! Musicie uciekać. Łączy was więź. Wszystko zależy od ciebie. Zabierz ją stąd”.
Rose, to dampirka, która jest najlepszą przyjaciółką Lissy i jej najbardziej oddaną opiekunką. Jest w stanie zrobić wszystko, żeby chronić swoją najbliższą osobę, nawet za cenę własnego życia, co wielokrotnie pokazywała podczas historii. Rose jest bardzo odważna, opiekuńcza i lojalna w stosunku do swojej podopiecznej. Naprawdę ją podziwiałam i to w nastoletnim wieku, nie wiem, czy byłabym tak silna na jej miejscu, mam nadzieję, że tak.
„— Wyciągnęłam do niego rękę, chciałam się przekonać, czy potrafię, ale on był cały we krwi ... Nie mogłam się przełamać”.
Lissa jest ostatnią morojską księżniczką, jak również ostatnią przedstawicielką swojego królewskiego rodu. Cały czas musi być pod ochroną, ponieważ strzygi zrobią wszystko, żeby ją dopaść. Natomiast, czy to jedyne zagrożenie? Wasylissa w przeszłości przeżyła, coś strasznego, a teraz sama może być w niebezpieczeństwie. Szczerze mówiąc, miałam wrażenie, że to bardziej Rose wysuwała się na pierwszy plan, ale wampirza księżniczka również grała swoje skrzypce.
„A potem chyba zemdlałam, bo nie pamiętam nic więcej”.
Przyjaźń, która zostanie wystawiona na próbę, do tego jeszcze namiętność, szkoła dla wampirów i intrygi. Bardzo podobała mi się relacja między Hathaway a Dragomir, chociaż ich przyjaźń nie jest idealna, to przez całą historię czułam całą sobą, że mogą na siebie liczyć i jedna staje murem za drugą. Jeśli chodzi o wątek romantyczny, został wykreowany w sam raz, a co do magii i klimatu school for vampires naprawdę, wyszło nieźle, ale zabrakło mi większego vibes. Mam drugą część na półce i mam nadzieję, że tam go dostanę. Dodam jeszcze, że okładka jest piękna, choć nie oglądam serialu, to film był świetny.

#akademiawampirów#wampiryzm#arystokracja#trudnaisilnaprzyjaźńzakazana miłość#intrygi#księżniczka#LissaDragomir#RoseHathaway#najbardziejoddanaopiekunka#szkołdlawampirów#trudnaprzeszłość#szybkie#dorastanie#porównywaniesię#magia#namiętność #nadprzyrodzonemoce

🌹🌹🌹

To pozycja, którą ominęłam w czasie gimnazjum, więc podeszłam do niej w nieco starszym wieku i choć jest to młodzieżówka, totalnie przypadła mi do gustu. Szybko się czyta, wciągająca i ciekawa relacja między główną bohaterką a jej obiektem westchnień. Podoba mi się ich świat, ale trochę nie rozumiem podejścia dampirów, szczególnie, że jakoś bardzo nie różnią się od gatunku ludzkiego, a z drugiej strony wampiry mają większe predyspozycje do stania się silnym i niezależnym gatunkiem, który jest w stanie sam siebie bronić a nie wysługiwać się słabszymi.

Ogromnie polecam i film, który jest świetnym i wiernym odwzorowaniem i serial, który został unowocześniony ale i tak jest dobry

Rose Hathway i Lissa Dragomir od pierwszego dnia przedszkola są nierozłączne. Ich przyjaźni przez lata nie zniszczyło nic. Można rzecz, że stała się jeszcze silniejsza. Bardziej wnikliwi obserwatorzy zauważą też ich niezwykłą więź. Rose ze stuprocentową trafnością potrafi odczytać nastrój Lisy oraz aurę zbliżającego się niebezpieczeństwa. Czy jest coś niezwykłego w przyjaźni dwóch nastolatek? Niby nie, a jednak.

Lissa jest ostatnią przedstawicielką rodu Dragomir. Królewskiego rodu morojów, który tylko dzięki niej może przetrwać. Aby zapewnić jej bezpieczeństwo, uczęszcza do Akademii Wampirów, pilnie strzeżonego przez strażników ośrodka. Jej kompanka Rose, jest dampirką szkoloną na strażnika morojów, a dokładniej strażniczkę księżniczki.

Rose, czując zbliżające się dla przyjaciółki niebezpieczeństwo, planuje ucieczkę ze szkoły. Z powodzeniem udaje im się żyć dwa lata pomiędzy ludźmi, nie spotykając na drodze strzyg ani innych przedstawicieli władzy, którzy wyruszyli za nimi w pościg. Ten stan rzeczy zmienia się kiedy do poszukiwań włącza się Dymitr Bielikow. Odnajduje uciekinierki i sprowadza z powrotem do Akademii. Czy Rose uda się ochronić Lisę przed czyhającym niebezpieczeństwem ale i przed nią samą? Czy zakazane uczucie przeszkodzi dampirce w wykonywanych obowiązkach?

Serię Akademię wampirów po raz pierwszy czytałam trzynaście (!) lat temu. Jako jedna z nielicznych wampirzych książek spodobała mi się i często do niej wracałam. Więc kiedy zobaczyłam nowe wydanie wiedziałam że muszę je mieć. Mimo, że książka jest z gatunku fantasy to każdy znajdzie coś dla siebie przez różnorodność motywów w niej występujących. Nierozerwalna przyjaźń, poświęcenie, zakazana miłość, różnica wieku, nauczyciel-uczennica, wszechobecnie zagrażające niebezpieczeństwo i sekrety które będą rozwiązywane przez kilka kolejnych tomów.

Uwierzcie mi jak Dymitr mówi do głównej bohaterki po rosyjsku Roza to nogi miękną😍

Polecam tę książkę, i nawet jeżeli zarzekacie się że to nie wasze klimaty, spróbujcie. Bo ja też tak mówiłam i się zakochałam

▪️Tytuł: Akademia Wampirów. Tom 1
▪️Seria: Akademia Wampirów
▪️Autor: Richelle Mead @reallyrichelle
▪️Wydawnictwo: Poradnia K @poradnia_k_wydawnictwo
▪️Premiera: 22.02.2023 r.
▪️▪️▪️
(Współpraca reklamowa @poradnia_k_wydawnictwo )
▪️▪️▪️

Wampiry? Nie inaczej 😁❤️ A mianowicie, w świecie przedstawionym przez Richelle Mead poznacie takie postacie jak moroje, dampiry i strzygi. Każdy z tych gatunków jest równie fascynujący, każdy dostał odmienne moce, dzięki którym różni się od pozostałych. I nie będziemy Wam ich uszczegółowiać, gdyż autorka nie szczędziła w tej kwestii wielu ciekawostek, które z chęcią będziecie sami chcieli odkrywać i dać się pochłonąć temu niezwykłemu światu, który nas porwał bez reszty !⚡

Główną bohaterką powieści jest Rose Hateway, zaprzyjaźniona dampirka Lissy Dragomir. Obie dziewczyny, po tym jak siłą zostały ściągnięte z powrotem do szkoły dla wampirów, na nowo zaczynają zyskiwać popularność, jednocześnie sprowadzając na siebie nowe kłopoty. Rose oraz Lissa są połączone wspólną więzią, która na razie jest dla nich zagadką, ale sprawia, że Rose silnie odczuwa emocje swojej morojki, dzięki czemu może ją sprawniej chronić, co stara się wykorzystywać i udowodnić, że to właśnie ona powinna zostać strażniczką swojej przyjaciółki. Gdyż właśnie taka jest rola dampirów – bycie ochroną dla wampirów czystej krwi, by ustrzec je przed niebezpieczeństwem w postaci strzyg.

Jaka jest Rose? To flirciara i mała spryciara. Znacie powiedzenie na temat małych rozszczekanych psów rasy york? Rose jest właśnie taka, tylko pomimo swojej małej postury, potrafi wiele zdziałać, a jej groźby to nie są tylko puste słowa. Dla nas jest postacią, której nie da się nie kochać. Za jej żarty i cięty, niewyparzony język, za empatię i silną więź oraz troskę o swoją przyjaciółkę, a nawet za jej wybuchowy charakter. Powinna być powściągliwa i opanowana jak na przyszłego strażnika przystało, aby skuteczniej rozpoznawać zagrożenie i móc mu skutecznie stawić czoła. Niestety, tutaj Rose wydaje się mieć jeszcze pstro w głowie, ale aby stać się kimś lepszym, a na dodatek silniejszym zaczyna dodatkowe treningi pod okiem strażnika Dymitra, do którego od chwili kiedy go poznała ma słabość. Jest dla niej autorytetem w seksownym ciele, o zbyt pociągającym zapachu, którego nigdy nie ma dość. Ale uczucie, które zaczyna zaprzątać jej głowę, jest zakazane nie tylko ze względu na to, iż jest jej nauczycielem oraz ze względu na ich różnice wieku… w przyszłości mieli by się stać strażnikami samej księżniczki Lissy a wtedy, uczucia nie mogą być silniejsze niż konieczność ochrony moroja.

Dymitr to również Dampir, zbudowany z góry mięśni, wysoki, postawny o sylwetce, która przyprawia jego podopieczną o szybsze bicie serca. Oddany swojej służbie, z charakteru jest zupełnym przeciwieństwem Rose. Opanowany do granic możliwości. Wydaje się być odporny na żarty i wszelki sarkazm, a wywołanie uśmiechu na jego twarzy, powoli wydaje się być większym szczęściem, niż wygrana na loterii 😁 Natomiast jego powściągliwość a jednocześnie troska, drobne gesty, delikatne komplementy sprawiają, iż właśnie takie uczynki rozpalają żar między bohaterami.
Akademia Wampirów to książka z gatuku fantasy, komedii i odrobiny romansu, chociaż licząc na ostatnią kategorię możecie nabawić się tylko sporego niedosytu, który na szczęście będzie powoli zaspokajany w kolejnych tomach tej niezwykłej serii. Dla romantyczek autorka zostawiła nieco smaku ze strony małych romansów z ciekawym bohaterem Masonem, który wyraźnie jest zainteresowany dziewczyną, a łączy ich tylko bliska przyjaźń, chociaż może coś się zmieni? Ich dwuznaczne żarty, coraz mocniej zdają się mieć pokrycie w przyszłości 🤔 .

Książka nie daje się odłożyć również dzięki ciągłym niebezpieczeństwom wiszącym nad przyjaciółką Rose. Ktoś nieustannie grozi Liss, a na dodatek moc, ktorą posiada, może ściągnąć na nie jeszcze większe niebezpieczeństwo. Najlepiej byłoby strzec ją w tajemnicy.

Nie ukrywamy, że miałyśmy przyjemność czytać książkę w przeszłości. Już wtedy była dla nas idealna, a po latach utwierdzamy się w przekonaniu, że jest to książka po którą koniecznie warto sięgnąć w każdym wieku! ❤️ #mustread kochani! ❤️😈

Dziękujemy bardzo @poradnia_k_wydawnictwo za egzemplarz do recenzji i możliwość przeżycia na nowo tych wspaniałych emocji wraz z Rose i Lissą ❤️ Ogromnie cieszymy się na wznowienie serii! 😍

Książka dostępna na stronie:

▪️Tytuł: Akademia Wampirów. Tom 1
▪️Seria: Akademia Wampirów
▪️Autor: Richelle Mead @reallyrichelle
▪️Wydawnictwo: Poradnia K @poradnia_k_wydawnictwo
▪️Premiera: 22.02.2023 r.
▪️▪️▪️
(Współpraca reklamowa @poradnia_k_wydawnictwo )
▪️▪️▪️

Kolejna propozycja z którą do Was przychodzę jest Akademia Wampirów. Już wcześniej miałam z nią styczność ale teraz wspaniale jest sobie ją odświeżyć i dodatkowo obejrzeć serial 🤩 Dzięki współpracy reklamowej z wydawnictwem @poradnia_k_wydawnictwo mogę Wam zdradzić trochę fabuły tej tajemniczej okładki.

Akademia Wampirów

Macie przed sobą książkę która skrywa sekrety nietypowej szkoły. Młodzież tam uczęszczająca to wampiry czystej krwi -moroje oraz ich obrońcy dampiry - połączenie człowieka i wampira. Obie grupy nie tylko się uczą rozwijać swoje dary którymi są żywioły ale również rozwijają przyjaźnie, współpracę oraz w pełni się poświęcają danej sprawie.
Poznajemy Lisse, księżniczka, ostatnia ze swojego rodu oraz jej najlepszą przyjaciółkę i obrończyni Rose. Obie dwie młode i zwariowane jak każde nastolatki próbują normalnie funkcjonować mimo trudów jakie je spotkały.
Lissa po śmierci rodziców i brata pogrążyła się w depresyjnym świecie a Rose stawała na głowie by wyciągnąć przyjaciółkę z mroku w którym sama tkwiła równie mocno. Dziewczyny po czasie dowiedziały się że łączy je niesamowita więź która nie raz wyciągnie je z opresji. Dziewczyny po dwóch latach wracają do szkoły, będzie to ciężka przeprawa nie tylko z nauczycielami ale również z gronem znajomych którzy będą mieli swoje teorie. Niezależnie jaka jest szkoła każdy wie że młodzież potrafi być okrutna. Dziewczyny będą miały nie lada wyzwanie. Lissa znajdzie w końcu odpowiedzi dotyczące swoich umiejętności, a Rosa solidną serie treningów pod czujnym okiem swojego nauczyciela do którego szybko zapala uczuciem...nie muszę dodawać że ze wzajemnością 😏oj będzie się działo. Uwielbiam tą historię do tego stopnia że jak skończyłam pierwsza część to od razu musiałam sięgnąć po nst tom🤩
Jak sądzicie dziewczyny poradzą sobie z natłokiem zarówno obowiązków jak i uczuć? Zapomniałam Wam wspomnieć o strzygach krwiożercze istoty które wyzbyte uczuć zrobią solidne spustoszenie w historii nie tylko szkoły ale również w prywatnych życiach wielu uczniów. Mogę stwierdzić że fabuła wampirów nigdy mi się nie znudzi 🤩🧛🦇

Akademia Wampirów

Macie przed sobą książkę która skrywa sekrety...

Rose to dampirka (pół-człowiek, pół-wampir),która szkoli się na strażniczkę. Jej najlepszą przyjaciółką jest Lissa, morojka (czystokrwista wampirka, która włada magią),w dodatku z królewskiego rodu, ostatnia żyjąca w swojej rodzinie. Strzygi (nieumarli i poniekąd zombie) stanowią zagrożenie dla nich wszystkich, dlatego Rose pod dowództwem bardzo przystojnego - i zrzędliwego - trenera i nauczyciela sztuk walki w akademii, Dymitra, przygotowuje się, by zostać osobistą strażniczką Lissy. Szczególnie teraz, gdy ktoś wewnątrz akademii zdaje się być zdrajcą i morduje uczniów.

𝐀𝐤𝐚𝐝𝐞𝐦𝐢𝐚 𝐖𝐚𝐦𝐩𝐢𝐫ó𝐰, wbrew pozorom, to nie tylko historia o samych wampirach i piciu krwi, nie tylko nawet o miłości, ale przede wszystkim to historia o lojalnej przyjaźni, poświęceniu i nieprzewidywalnej magii. Fakt że większość serii ma miejsce w akademii to dla mnie ogromny plus, bo to jeden z moich ulubionych wątków.

Zakazane uczucie, pradawna przepowiednia, wizje, magia żywiołów, tajemnicze zabójstwa, zagadki, magiczna więź, motyw szaleństwa, różne rodzaje wampirów do wyboru do koloru. Jeśli takie tematy Was ciekawią, to Akademia jest dla Was!

Osobiście zostałam wciągnięta w świat tej wampirzej szkoły, jej dram oraz lojalnych więzi już na wczesnym etapie historii, ale odkrywa ona swój urok tak naprawdę coraz bardziej z każdym tomem. Jest niesamowicie lekka, angażująca, wielowątkowa i bardziej rozbudowana z każdą częścią. Biorąc pod uwagę to, co czeka nas choćby w „W szponach mrozu”, „Akademia” jest dopiero wprowadzeniem do oryginalnego i fenomenalnego uniwersum, które stworzyła Richelle Mead!

@rewi.books
Akademia Świętego Władimira to szkoła w której uczą się wampiry czystej krwi.
Moroje , uczący się panować nad swoimi mocami oraz dampiry. Mieszance, które szkolą się na strażników.
Wszyscy muszą strzeć się sztrzyg ich największego wroga, który potrafi wtargnąć nawet za mury szkoły.
Lissa jest ostatnią potomkinią rodziny królewskiej.
Jej strażniczką jest dampirka Rose. Dziewczyny są najlepszymi przyjaciółkami , które łączy tajemnicza telepatyczna więź.
Kiedy po dwóch latach wracają do szkoły okazuje się, że nawet tam nie są bezpieczne.
Przez korzystanie ze swoich mocy Lissa popada w depresję a Rose jest zmuszona do morderczych treningów w dodatku poznaje czym jest zakazana miłość.
To jednak nie wszystko.
Lissie grozi śmiertelne niebezpieczeństwo...

Seria, którą czytałam jeszcze w gimnazjum. Już wtedy byłam nią zachwycona i z niecierpliwością czekałam na dalsze tomy.
Postanowiłam przeczytać ją ponownie i zobaczyć czy nadal będzie mi się podobać.

Cóż mogę napisać, cała ta historia nadal bardzo przypada mi do gustu.
Nawet jeśli wyrosłam już z historii o wampirach to nadal zdarzają się wyjątki.
Ta książka to młodzieżówka, lekka i łatwa ale czasem potrzebuje takich książek.
Ja jestem już w trakcie drugiej części w której akcja nie zwalnia ani na moment.
Bohaterki też są bardzo ciekawe. Są swoimi przeciwieństwami.
Lissa spokojna a Rose szalona, odważna ale również opiekuńcza w stosunku do swojej przyjaciółki. Wątek pomiędzy Rose a Dymitrem również bardzo mi się spodobał.

Ja niedawno skoczyłam pierwszy i ostatni sezon serialu a szkoda bo nie był taki zły. Bardzo różnił się od książki ale oglądało się całkiem dobrze.

@rewi.books
Akademia Świętego Władimira to szkoła w której uczą się wampiry czystej krwi.
Lissa jest ostatnią potomkinią rodziny królewskiej.
Jej strażniczką jest...

• Wampiry