Klub siostrzyczek. Prawo serii

Okładka książki Klub siostrzyczek. Prawo serii Megan McDonald
Okładka książki Klub siostrzyczek. Prawo serii
Megan McDonald Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Klub siostrzyczek (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Klub siostrzyczek (tom 1)
The sisters club
Egmont Polska
2013-10-14
2013-10-14
Aldona Możdżyńska-Biała

Jest to prześmieszna książka o środkowej siostrze z rodziny Reel'ów. Nazywa się Stevie i jako jedyna w rodzinie nie ma aktorskiej żyłki. Ale nagle zaczyna się wszystko mieszać. Mama zostaje kucharką z telewizji, a starsza siostra Stevie, Alex, ma powód do wściekłości, bo kolacja z "chłopakiem" nie udała się najlepiej...
To, plus przedstawienie "Piękna i Bestia" w którym bierze udział Alex sprawia, że życie Reel'ów staje na głowie...

To, plus przedstawienie "Piękna i Bestia" w którym...

Gdy moja Gosia zobaczyła nazwisko Megan McDonald na okładce od razu przypomniała sobie postać Hani Humorek. Radość była ogromna, zresztą z myślą o mojej jedenastolatce brałam ten tytuł. I faktycznie, jest dla dziecka w tym wieku idealna.
"Klub siostrzyczek. Prawo serii." to pierwsza część o zabawnych przygodach trzech siostrzyczek. Poznajemy je dzięki środkowej z sióstr, bo to ona wprowadza nas w opowieść, która zaczyna się od słów:

"Jeśli znajdujesz się pośrodku, stajesz się niewidzialny."*
Czy to prawda, nie wiem, sama jestem trzecim, ostatnim potomkiem moich rodziców i nie mam żadnego pojęcia o tym, jak czuje się środkowe dziecko. Może rzeczywiście Stevie ma powody do narzekania, czując się mało komfortowo znajdując się pośrodku? W każdym bądź razie próbuje przekonać nas do swoich racji, oczywiście w sposób wesoły i wywołujący uśmiech na naszych twarzach już od pierwszej strony tej książki.
Najstarsza z sióstr to Alex, utalentowana teatralnie, po rodzicach. Najmłodsza ma na imię Joey. We trzy postanawiają założyć tytułowy Klub siostrzyczek, by w każdej sytuacji pomagać sobie nawzajem i wpierać się w każdej sytuacji, chociaż pomysł był Stevie. Prezesem zostaje najstarsza siostra, a najmłodsza jest skarbnikiem. Środkowa ma dbać o spokój, dochodzi zatem do wniosku, że jest po prostu... klejem!

Młode czytelniczki doskonale odnajdą się w rzeczywistości naszych bohaterek. Na pewno niejedna z nich utożsami się z którąś z sióstr, będzie rozumiała problemy, z jakimi się boryka ta czy inna postać. I przekrój wieku w tej historii jest zróżnicowany, zarówno dwunastolatka, jak i dziesięciolatka, czy ośmiolatka może spokojnie zainteresować się taką lekturą. Tyle lat bowiem mają trzy siostrzyczki. Jak myślicie, co może się przytrafić ciekawego tej rodzinie? Oj, nie będzie nudno, szczególnie biorąc pod uwagę, że to rodzina z tradycjami aktorskimi. Mama zaczyna pracę, dosyć nietypową, bo choć nie potrafi gotować, będzie miała własny program w telewizji o gotowaniu właśnie. Sądzi jednak, że od tego jest aktorką, by umiejętnie zagrać kucharzenie!

Książeczka idealna dla starszych dzieci, interesująca, zaskakująca, świetnie napisana! Doskonale bawiłam się poznając losy tej pięcioosobowej rodzinki. Nie sposób się z nimi nudzić! Pomysły dziewczynek są niesamowite. Najbardziej podobał mi się fragment, gdy do najstarszej przychodzi chłopak. Chłopak, na którym Alex zależy i na którym chce zrobić dobre wrażenie, czy to jest jednak możliwe z tak zwariowanymi siostrami? Jak myślicie? Polecam jak najbardziej. Świetna zabawa gwarantowana!

*fragment pochodzi z książki
Klub siostrzyczek Prawo serii Megan McDonald Egmont, 2013

Prawo serii to książka, która opowiada o typowo aktorskiej rodzinie Reelów, gdzie prym wiodą trzy siostry: najstarsza - Alex, najmłodsza - Joey i środkowa (która nazywa siebie klejem) - Stevie. Dziewczyny zakładają Klub Siostrzyczek, który ma wspomagać wzajemne wsparcie. Ostatnio jednak, jedna z sióstr - Alex nie ma czasu na uczestniczenie w zebraniach klubu z powodu prób do szkolnej sztuki Piękna i Bestia.

Kiedy usłyszałam, że autorka znanej mi dobrze serii o Hani Humorek napisała nową książkę, byłam bardzo ciekawa jak będzie się ona prezentować. Na szczęście nie zawiodłam się, spędziłam przy niej miło czas, przypominając sobie, jak to kiedyś sama zakładałam różnego rodzaju kluby i kłóciłam się z podobnych powodów jak siostry Reel. Powieść jest napisana bardzo prostym i błyskawicznym do czytania językiem, pewnie głównie z tego powodu, że jest ona skierowana do tych młodszych czytelników, ale nic mylnego - nawet ci starsi będą mieli ubaw po pachy, bo historia, którą przedstawia Megan McDonald rozweseli nawet największego ponuraka. Jak już wspomniałam, lektura zajmuje niewiele czasu, ale jest doskonałą odskocznią od jesiennej, szarej rzeczywistości. Perypetie sióstr są nie tylko śmieszne, ale także ciekawe, choć z początku jakoś nie czułam się zainteresowana nimi, potem to się zmieniło. Ukazują one silną więź, jaka łączy dziewczynki i sprawia, że tworzą jedność.

Podsumowując, jeśli macie chwilkę czasu, a nie wiecie za jaką książkę się zabrać, polecam wam sięgnięcie po Prawo serii, chociażby po to, by przypomnieć sobie czasy, kiedy to największym zmartwieniem były drobiazgowe kłótnie z moją siostrą czy inne, zabawne dla mnie teraz zdarzenia.

Moja córka Amelka ma już siedem lat. Coraz częściej wykazuje zainteresowanie literaturą ciut "dojrzalszą" niż do tej pory. Proste, krótkie w treść , okraszone sporą ilością ilustracjami książki pomału przechodzą do lamusa.

Niestety jej umiejętności czytania , jak na świeżą pierwszoklasistkę przystało nie pozwalają na samodzielne zapoznawanie się z tak obszernym tekstem, jak dziś dwóch recenzowanych pozycji pt. "Klub siostrzyczek. Prawo serii" oraz "Klub siostrzyczek. Zasada trzech".

Ale od czego ma się mamę? Mama zawsze chętnie otuli swoje maluchy cieplutką kołderką, zapali nocną lampkę i będzie czytać. Ja właśnie jestem taką mamą. Skoro Amelka , ale Maciek również chcą słuchać opowieści , to czemu im tego odmawiać?

Więc się zaczytaliśmy . W nowościach Wydawnictwa Egmont. Obie powieści widoczne powyżej wyszły spod pióra pisarki Megan McDonald. Megan McDonald jest popularną autorką książek, którego targetem jest dzieci od 7 lat w górę. Największą popularność pisarce przyniosła seria o perypetiach Hani Humorek. Jest ona najmłodsza z rodzeństwa. Posiada cztery starsze siostry. Pisarka jest Amerykanką.

Skoro tytuły obu pozycji głoszą, że ich fabuła kręci się wokół klubu siostrzyczek , to czy tak jest?
Owszem jest. Trzy siostry: dwunastoletnia Alex, ośmioletnia Joey oraz dziesięcioletnia Stevie. Wszystkie nadzwyczaj radosne, nowatorskie i pomysłowe.

Pierwszą częścią o zabawach, troskach, przygodach, ale także niezwyczajnej więzi sióstr jest "Klub siostrzyczek. Prawo serii", w której to siostry zakładają klub, którego główną zasadą jest zawsze i wszędzie być dla siebie wsparciem. Siostry przyrzekają sobie, że będą dla siebie oparciem, niczym przysłowiowe "palce u jednej ręki". Dziewczynki pochodzą z rodziny z tradycjami aktorskimi, dlatego Alex czując, że i ona może się spełnić w tej roli postanawia spróbować swoich sił w szkolnym przedstawieniu "Piękna i Bestia". Ale aspiracje aktorskie dziewczynki to nie jedyny powód czasochłonnych prób do spektaklu. Drugi powód jest bardziej prozaiczny. Jest nim Scott, chłopak , w którym Alex się podkochuje. Młodsze siostry mają powody to słownych przytyków starszej siostrze. A , jak to będzie, kiedy chłopka odwiedzi Alex w jej rodzinnym domu....

Z kolei "Klub siostrzyczek. Zasada trzech" jest kontynuacją "Klubu siostrzyczek. Prawa serii". Do gry wkracza Stevie. Ona także jest w końcu "obciążona" genetycznie zdolnościami aktorskimi. Czuje się odsunięta na boczny tor, ale zbiera się w sobie i postanawia udowodnić, że też może zagrać z szkolnym musicalu. Zaczyna się rywalizacja między siostrami. Wygra lepsza.....

Muszę przyznać, że bawiliśmy się z Amelką przednio. Czasami odnoszę wrażenie, że taki wiek przejściowy między dzieckiem, a młodzieżą jest odcięty od świata. Książki nie są pisane, ani wydawanie na równi z dorastaniem dzieci. Skoki w tematyce, języku, stylu są widoczne. Granica jakby się nie zacierała. Dlatego szukam lektur, które nie są już zbyt dziecinne, ale i nie poruszają tematów, które chciałabym jeszcze ukryć przed córką. Te dwie pozycje są idealne.

W książkach Megan McDonald pierwsze skrzypce grają relacje sióstr. Mimo tego, że są inne,mają inne temperamenty, zachowania, to są jednością. Na ich przykładzie można dzieciom pokazać, że mimo różnic, potknięć, obopólnych utarczek można się kochać i wspierać. I nawet jeśli występuje rywalizacja, jak chociażby między Stevie, a Alex, to nie znaczy , że więź zostaje przerwana, a wręcz przeciwnie, pokazuje jedynie indywidualizm każdej z postaci.

Największa zaletą tych lektur jest humor sytuacyjny. Język jest dostosowany to wieku czytelnika. Jest on bardzo prosty, nie ma tu zbytecznych, zbyt elokwentnych określeń i sformułowań. Jest dużo dialogów, przedstawiających rozmowy między siostrami. Są wstawki np. czego nie przynosić na spotkanie z chłopakiem . Czego? Oczywiście pluszowej małpki!. Są również elementy, jakby z pamiętnika, odręczne rysunki, ważne dla konkretnej bohaterki zapiski. , psychotesty. Czyli to, co dziewczynki kochają najbardziej. Swój dziecięcy świat.

Wydanie jest piękne. Okładki w dziewczęcej tonacji. Dużo pasteli sprawia, że od razu wyróżniają się z pośród białych, szarych i nieciekawych okładek. Amelce się książki bardzo podobały i wiem, że nie raz do nich wrócimy. A może i ona za chwilę sama zacznie w nich zanurzać nos wieczorami?
Dla mnie to był powrót do chwil dziecięcych zabaw, wrażeń i wspomnień. A przyznam, że obie książki wprawiły mnie w nostalgiczny nastrój. Szkoda, że nie ma nawet jednej siostry? Wszak z braćmi zabawa była zupełnie inna.
Polecam

W rodzinie Reelów panuje poruszenie, bo oto mama dziewczynek, żona swojego męża rozpoczyna pracę w programie telewizyjnym, dokładnie ma prowadzić kącik kuchenny i serwować widzom przepisy, pokazywać jak się wykonuje szybkie i dobre potrawy. Może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, iż zupełnie nie potrafi gotować. Dlatego też rodzicielka postanawia podszkolić się z wiedzy kulinarnej, przez tydzień eksperymentuje na swojej rodzinie, co nie za bardzo podoba się dzieciom i mężowi, ale dzielnie starają się znieść te wyczyny. Domownicy należą do osób pozytywnych dla tego też nie mają zamiarów podcinać jej skrzydeł.W prawdzie z chęcią zamówiliby coś na wynos...
Na szczęście sama uczennica odpuszcza, twierdząc,że w programie i tak będzie korzystała z gotowych już produktów..
Tymczasem najstarsza z sióstr przygotowuje się do bardzo ważnej roli Belli w bajce o Pięknej i Bestii, bardzo jej na niej zależy ponieważ jak chodzą słychy, odtwórcą Bestii ma być chłopak, który bardzo ale to bardzo się jej podoba. Więc wystąpić u jego boku będzie spełnieniem marzeń. Daje tym wspaniały powód do plotek młodszego rodzeństwa, dziewczynki co chwila naśmiewają się z niej oraz kolegi Scotta.
Największy popis dają podczas wizyty chłopca w ich domu, powodem jego przybycia było przećwiczenie roli do występu, lecz gdy na pierwszy plan wyszła najmłodsza Joey nic nie mogło pójść Alex po jej myśli...

Między siostrami nie brakowało poczucia humoru, zresztą tym odznaczała się cała rodzina. Dzielnie się wspierali oraz pomagali gdy sytuacja tego wymagała. Przede wszystkim książkę cechuje lekki styl, dzięki któremu czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Problemy ukazane są takie jak w większości rodzinach, sposób radzenia sobie z nimi oraz jakie nie raz wynikają konsekwencje z nieodpowiednich zachowań. Na szczęście siostry wyciągają wnioski, nawet największe kłótnie się kończą i powracają do zgody. Bo w końcu nie przestaje się być rodziną z powodu jakiegoś sporu.
W książce nie brakuje wstawek rozmów prowadzonych między poszczególnymi siostrami, notatek z ich przemyśleniami, a nawet przepisów do prostych potraw. Jako,że jest to lektura kierowana dla młodszych czytelników to pod ich kątem właśnie została zilustrowana, jak notatnik bądź pamiętnik. Dodatkowo można znaleźć psychotesty do rozwiązania.
Według mnie ta pozycja jest świetnie skonstruowana tak by mogła trafić do tej młodszej grupy czytających,Szczerze polecam, również dorosłym.

Głównymi bohaterkami Klubu Siostrzyczek są trzy siostry, pochodzące z aktorskiej rodziny. Dosłownie. Ta tradycja sięga kilka lat wstecz. Każda z sióstr jest inna, na swój sposób wyjątkowa i oryginalna. Alex ma dwanaście lat i pretenduje na miano przyszłej aktorki, Joey ma osiem lat i tryska humorem, w środku jest dziesięcioletnia Stevie, która jest spoiwem trzymającym całą familię razem, czyli po prostu "klejem", jak sama siebie nazywa. Wszystkie noszą chłopięce imiona, ponieważ ich mama była pewna, iż będą chłopcami.

Bohaterki "Prawa serii" są niesamowicie zabawne, a ich unikalne i nietypowe zabawy sprawiają, iż czytelnik wraca wspomnieniami do swoich dziecięcych czasów. Siostry robią to, co razem robi rodzeństwo, kochają się, pomagają sobie, kłócą się tylko po to, aby zaraz się pogodzić i w końcu zakładają swój tytułowy klub. Nie ma jednak tak łatwo, bowiem jak każdy klub i ten ma swoje zasady (podczas których czytania z mojej twarzy nie schodził szeroki uśmiech).

Głównym motywem "Prawa serii" oczywiście zamiast Klubu Siostrzyczek jest występ najstarszej z sióstr w sztuce "Piękna i Bestia", Alex przez ciągłe przygotowania nie ma czasu, aby spędzać czas ze swoimi siostrami. Czy Stevie i Joey uda się uratować sytuację?

Megan McDonald, autorka serii o Hani Humorek, która ukazała się nakładem wydawnictwa Egmont po raz kolejny napisała serię skierowaną głównie do dzieci w przedziale wiekowym 7-12. I choć się w nim nie mieszczę, to w ogóle nie przeszkadzało mi to podczas czytania o losach zwariowanej rodzinki Reel'ów. McDonald niezwykle sprawnie operuje swoim warsztatem pisarskim, który jest plastyczny i łatwo przyswajalny, przez co nawet najmłodszych czytelników zaciekawią losy naszych młodych bohaterek, ja, jako nieco starsza osoba mogę stwierdzić, iż nie mam żadnych zastrzeżeń.

Nie pamiętam, kiedy tak mocno się śmiałam przy jakimkolwiek dziele. "Prawo serii" to jedna z najprzyjemniejszych książek, jakie miałam kiedykolwiek okazję przeczytać. To świetna retrospekcja dziecięcych czasów, w których nie miało się żadnych trosk i zmartwień.

• Rok 2013
  • Wypożyczone z biblioteki