Ania na uniwersytecie

Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 3)
Wydawnictwo: Publicat
1 030
1 273
2 754
1 072
Anne of the Island
Ania, Avonlea, studia, nauka, miłość

Przyjaciele z lat dziecięcych z Avonlea dorastają i podejmują wyzwanie dorosłego życia. Ania Shirley opuszcza Zielone Wzgórze, by ro zpocząć wymarzone studia na Uniwersytecie Redmondskim w Kingsport. Czy Ania zrealizuje swoje marzenia? Czy zdobędzie nowych przyjaciół? Czy spotka wymarzonego księcia z bajki? Czy przyjaźń Gilberta przetrwa próbę czasu? Tego wszystkiego dowiecie się z tej książki.
"Pierwsze trzy tygodnie pobytu w Redmondzie zdawały się ciągnąć w nieskończoność, lecz za to następna część semestru upłynęła prawie niepostrzeżenie. Wreszcie nadszedł okres egzaminów przed Bożym Narodzeniem, z których nasi przyjaciele wyszli mniej lub bardziej zw ycięsko. Zaszczytny tytuł prymusa w klasie nowicjuszów przechylał się raz na stronę Ani, to znów Gilberta lub Izabeli. Priscilla tak że zdała doskonałe, a Karol Sloane przebrnął przez egzamin jako tako, lecz potem zadzierał głowę tak, jakby to on właśnie był prymus em. - Nie chce mi się wierzyć, że jutro o tej porze będę już na Zielonym Wzgórzu - mówiła Ania w przeddzień wyjazdu. - A jednak to prawda."

źródło opisu: Publicat, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Aneta Wiola | 2018-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2018

ŁAMACZKA MĘSKICH SERC
Marzenia odżyły na nowo i to ze zdwojoną siłą. Ania żegna się z Avonlea, by rozpocząć naukę na uniwersytecie. To właśnie tam przyjdzie zmierzyć się jej z trudnymi wyborami i konsekwencjami własnych decyzji, jakie będzie podejmowała. Złamie wiele serc, by poznać tego „swojego wymarzonego księcia z bajki” – Roberta. Wśród nowych przyjaciół oraz bogatego adoratora, nie dostrzeże najważniejszego: prawdziwej miłości.

Nigdy nie lubiłam studenckiego życia, czy to w powieściach, filmach lub realnym życiu. Niedojrzali, wprost głupi rzekomo-dorośli-ludzie, zachowujący się gorzej od stada pawianów. W tym przypadku nie było inaczej.
Ania stała się Andzią. O tak! Po tej książce, tylko tak miałam ochotę ją nazywać. Bo jak mogła łamać komuś serca w tak okrutny sposób? I jak mogła tak karygodnie potraktować Gilberta?!
Przyznam, że z miejsca znienawidziłam tego całego Roberta. Każdy rywal Gilberta był dla mnie wstrętnym, podstępnym jaszczurem, a ten utopijny ideał tym...

"- Nigdy nie lubiłam kotów - oznajmiła pani Gardner wyniośle.
- Ja je ogromnie lubię - wtrąciła Dorota. - Są ładne i egoistyczne. Psy są stanowczo za dobre i za mało samolubne. Natura kotów przypomina mi zawsze naturę ludzką".

Chyba właśnie dlatego tak bardzo uwielbiam te charakterne, mruczące kulki futra.

Ania w końcu trafia na swój wymarzony uniwersytet. Strasznie jej zazdrościłam mieszkania w "Ustroniu Patty", bo opisywane miejsce wydaje się być wymarzonym mieszkaniem dla mnie. Poza nauką nasza główna bohaterka stanie przed pewnym wyborem. Oj Ania, Ania. Latka lecą, a ty dalej nie potrafisz ustrzec się kłopotów. Tylko ich kaliber już nie jest ten sam, bo o ile zielone włosy i niezamierzona sprzedaż cudzej jałówki to drobnostki, tak wybór przyszłego towarzysza życia to poważna sprawa. Tylko czy zbyt wielkie pragnienie romantycznej miłości pozwoli naszej Ani wybrać mądrze? Musicie się przekonać sami :)

ChicaDeAyer | 2015-12-30
Przeczytana: 2009 rok

Ach, słodkie to były czasy gdy zaczytywałam sie jak szalona w przygodach Ani. Dorastałam i marzyłam razem z nią - i jakże jej skrycie zazdrościłam, bo był taki okres kiedy to chętnie zamieniłabym się z nią miejscami. Szczerze przywiązałam się do tego rudzielca i identyfikowałam się z treścią wypływającą z kart powieści, na których została uwieczniona. Może dlatego, że obfituje w emocje tak bliskie i znane każdemu z nas - a cóż dopiero rozstrojonemu hormonalnie podlotkowi. Tu zakręciła się w oku łezka, tam przemknął cień uśmiechu - jednak stale wyobraźnia pracowała na pełnych obrotach.

A że jest przejaskrawiona i nazbyt idylliczna? Taki już urok tej serii - niemniej w mojej pamięci niedoskonałości ustąpiły miejsca samym ciepłym wspomnieniom.

CuriousSoul | 2017-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Uwielbiam wracać do tych lat dzieciństwa, do marzeń o życiu Ani z Zielonego Wzgórza...
Zawsze pozostanie we mnie sentyment do autorki, która stworzyła tak cudowny świat, do którego lubię wracać niezależnie od wieku.
Po jej książki będę sięgać do końca moich dni, bo dają mi tyle pozytywnej energii.
Ania na uniwersytecie jest moją ulubioną częścią, w której po wielu perypetiach spełnia się miłość Gilberta i Ani.

Polecam kobietom w każdym wieku - od lat 5 do 105! :D

Justyna Antoniewicz | 2014-10-16
Przeczytana: 15 czerwca 2011

Uwielbiam przygody Ani Shirley wszystkie jej przygody ciekawe i fajne są. Wracam do tej książki kilkakrotnie i przeżywam losy Ani....Bardzo ciepła, wspaniała książka :)

Świat Ani wciąga i pochłania. Naprawdę nie rozumiem jak mogłam uważać, że to nudziarstwo i ramota, a Ania to marzycielska mimoza bez charakteru?
Aniu wybacz i nie pamiętaj. Jesteś kobietą z krwi i kości, ironiczną, z własnym zdaniem. Idziesz pod prąd, a ja to bardzo cenię. Dołączasz, kochana, do moich ulubionych bohaterów literackich.

ardnaskela | 2017-01-29

Pamiętam tą okładkę. W miejskiej bibliotece gdzie chodziłam jako dziecko była właśnie "Ania" a w twym wydaniu. Mam ogromny sentyment do tych okładek, miały w sobie to coś, bez nachalnej grafiki i pstrokatych kolorów.

Wracając do książki, zawsze mówię, że polecam Anię wszystkim młodym kobietkom. Mimo, że napisana ponad 100 lat temu, Ania jest wciąż aktualna. Pokazuje bohaterkę, która nie jest idealna ale jest zasadniczo dobra. Ania jest pracowita i ambitna, mądra, niezależna, nie jest pustą panienką, uczy się, nie boi się wyzwań i ciężkiej pracy.

W tomie trzecim sagi Ania jest studentką. Odrzuca wieloletniego przyjaciela Gilberta wraz z jego uczuciem dla tajemniczego wielbiciela. Popełnia pomyłkę ale potrafi zobaczyć swój błąd i się z niego wycofać. Jednak dopiero ciężka choroba Gilberta uświadamia jej siłę jej uczuć do niego.

Polecam gorąco.

Shama | 2016-04-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ania wraz z Gilbertem i innymi przyjaciółmi wstępuje na uniwersytet. Jest już dorosła, więc adoratorów też nie brakuje. Rudowłosa nasza przyjaciółka nie zdaje sobie sprawy z miłości do Gilberta i pierwszą jego prpozycje o zamążpójściu odżuciła. Mieszka wraz z swoimi 3 przyjaciółkami i ciotką Jakubiną w ,,Ustroniu Patty" gdzie są szczęśliwe. Diana została żoną Alfreda i urodził im się synek.Jak są radości, także są i smutki. Ruby, przyjaciółka z szkolnych lat umiera. Robert, który pokochał Anię, oświadczył się jej, ona jednak gdy zrozumiała że kocha i kochała zawsze Gilberta odmówiła.
Koniec tej części jest przepełnony szczęściem i nadzieją na nadchodzącą przyszłosć. Gilbert wyzdrowiał ze swej choroby i postanowił oświadczyć się Ani raz jeszcze. Tym razem odpowiedź brzmiała inaczej i młodzi zakochani patrzyą teraz z radością i miłością na nadchodzącą przyszłosć.
Wspaniała część z resztą jak wszystkie :)

lacerta | 2015-09-27
Przeczytana: 2008 rok

Tym razem dorosła Ania wędruje w świat. Bardzo brakowało mi w tej części Diany, Maryli oraz Zielonego Wzgórza i nie potrafiłam pokochać nowych bohaterów tak jak poprzednich, tak dobrze mi już znanych.
Byłam przerażona podczas próby pozbawienia życia kota - czasami cieszę się, że czasy się zmieniły.

Ta część jest niczym prawdziwe życie - jest pełna ciepła i miłości, ale nie brak tutaj przykrych zdarzeń. W "Ani na uniwersytecie" bardzo wyraźnie widać nie tylko wszechobecną miłość, ale również smutek i stratę. Wzruszyłam się tutaj nie raz, nie tylko z radości, ale również ze smutku.

Kornelia | 2010-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2010