Pozostać sobą w Polsce Ludowej Życie w cieniu podejrzeń t. II

Cykl: Relacje i wspomnienia (tom 11)
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historyczna

Wspomnienia te powstały w 2005 roku, tak więc od opisywanych zdarzeń dzieli je sporo czasu. Ich wartość poznawcza jest jednak znacząca. Oparte bowiem zostały na dwóch źródłach znakomitej pamięci Profesora oraz dokumentach wytworzonych przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej. Z opisanych w książce faktów i odczuć wyłania się sylwetka uczonego kierującego się w życiu publicznym wartościami uniwersalnymi, takimi jak honor, sprawiedliwość czy wierność tradycji, do których w trudnych momentach zawsze się odwołuje..