Okładka książki Japoński blitzkrieg na Pacyfiku 1941-1943 Strategia, taktyka, dyplomacja od Pearl Harbor do Guadalcanal Alan Schom
Alan Schom Wydawnictwo: Bellona historia
historia
The Eagle and The Rising Sun: the Japanese-American war, 1941-1943, Pearl Harbor through Guadalcanal
Bellona
2012-01-01
2012-01-01
Sławomir Kędzierski
II wojna światowa Japonia

Niestety tę książkę wypada ocenić jako dość słabą. Dzieło to miało w założeniu ukazać ukazać zagadnienia polityczne i militarne jakie były związane z pierwszą fazą wojny na Pacyfiku. Niestety autor nie bardzo wywiązał się z tego zadania. Przebieg działań politycznych ukazany jest w sposób wysoce chaotyczny i niekompletny. Jeszcze gorzej w tym dziele są przedstawione działania militarne. Przebieg działań militarnych jest ukazany w sposób wysoce wybiórczy i zdarzają się autorowi bardzo poważne błędny rzeczowe (Niekiedy autor przeczy nawet sam sobie bo w jednym zdaniu potrafi napisać co innego niż kilka zdań potem) Obok tego wiele działań wojennych jest do tego często przedstawionych w sposób rażąco uproszczony a autor ma swoje ulubione postacie historyczne, dla wybielenia których autor gotów jest poważnie naginanie opisu przebiegu działań wojennych, przez co tezy które autor stawia są poważnie dyskusyjne. Nawet już dość leciwa książka Zbigniewa Flisowskiego o wojnie na Pacyfiku jest zdecydowanie lepsza od tego dzieła. Mówimy tu przypominam o zagadnieniu do opracowania którego jest mnóstwo źródeł i opracowań zwłaszcza obcojęzycznych a autor nie powinien mieć problemu z o wiele lepszym wykorzystaniem dostępnych na ten temat materiałów źródłowych. Innymi słowy nie polecam tego dzieła.

• Przeczytane na studia
  • 1