History of Russia
Rosja, historia
historia

Ten tekst jest wartościowy nie tylko z powodu niewiarygodnej dokładności i szerokiego zakresu tematycznego, lecz także ze względu na jego niezwykłą elastyczność oraz rozsądne i stonowane podejście do rozlicznych zagadnień z historii Rosji, co powoduje, że znajduje on zastosowanie na rozmaitych zajęciach z tej dziedziny. W. Artur Mckee, American University Od dwudziestu pięciu lat na swoich...

W. Artur Mckee, American University
Od dwudziestu pięciu lat na swoich zajęciach poświęconych dziejom Rosji wykorzystuję Historię Rosji Riasanovsky’ego. Choć eksperymentowałem też z innymi tekstami, zawsze do niej powracałem ze względu na jej wspaniałą narrację, zrównoważenie i obiektywizm. Jest świetna.
Carl H. Wilson, Sain’t John’s Prep Schooll

Obecne wydanie Historii Rosji obejmuje całe dzieje tego kraju, począwszy od czasów najdawniejszych, na okresie postkomunistycznym skończywszy. Zasługą współautora, Marka Steinberga, jest gruntowna aktualizacja materiału na podstawie najnowszych badań, w tym także niedawno udostępnionych dokumentów archiwalnych. Riasanovsky i Steinberg analizują wszystkie wymiary historii Rosji – polityczny, międzynarodowy, militarny, gospodarczy, społeczny i kulturalny – zachowując przy tym obiektywizm, jasność oraz zrównoważony osąd.

Podręcznik zawiera bogaty zasób nowych ilustracji oraz uaktualnioną bibliografię. Dwa nowe rozdziały poświęcone polityce, społeczeństwu i kulturze po 1991 roku ukazują skomplikowane doświadczenia Rosji po epoce komunizmu oraz analizują jej szanse na osiągnięcie większej stabilizacji i zamożności.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2009

źródło okładki: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1150,strona,...»

Imachuemanch | 2013-09-26
Przeczytana: 2012 rok

Blisko 800 stron może wydawać się, że mamy do czynienia z wyczerpującą syntezą. Niestety, temat nie nadaje się do aż takiego skompresowania, tym bardziej, że autorzy historię Rosji zaczynają od najdawniejszych dziejów Rusi w ogóle (co może wydawać się dyskusyjne, ale chyba na dobre zadomowiło się dzięki rosyjskiej historiografii). Jako bardzo podstawowe źródło dotyczące faktografii może być tylko dopuszczające, tym bardziej że część dotycząca czasów sowieckich jest mocno dyskusyjna i w oczywisty sposób mało wiarygodna.
Z drugiej tłumaczenie wypadło bardzo dobrze i książkę jako całość czyta się przyjemnie.

Asiulka | 2013-08-05

Pomija wiele ważnych faktów lub opisuje je króciutko. W zamian sporo miejsca poświęcono kulturze czy gospodarce. Dla filologów i historyków to zdecydowanie za mało.

oureion | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

Sięgnąłem po „Historię Rosji” Riasanovsky’ego i Steinberga kierowany zasadniczo dwoma motywami – z jednej strony była to aktualna, niepokojąca sytuacja polityczna u naszego ukraińskiego sąsiada, z drugiej ciekawość, jak to faktycznie ma się z tym Krymem i na ile propangadowy konflikt między Zachodem a Rosją ma pokrycie w rzeczywistych faktach. Niestety, w przypadku obu tych zagadnień po lekturze wspomnianej książki moja wiedza niewiele się zmieniła, daleki jednak jestem od negatywnej oceny dzieła jako całości.

Wśród różnorakich opinii (także i na tej stronie) spotkałem się nieraz z takimi, że w takiej objętości (810 stron) nie da się w sposób wyczerpujący opowiedzieć o historii tak niezwykle ważnego dla historii świata państwa, jakim jest – czy to jako księstwo, cesarstwo czy w końcu komunistyczny moloch – Rosja. Moje odczucia są w tym przypadku co najmniej ambiwalentne – z jednej strony zgadzam się z zarzutami, że sporo wydarzeń i zjawisk omawianych jest w dziele obu autorów dość...

koti91 | 2015-03-22
Pasztetinho | 2014-08-02