Tradycja i władza. Królestwo Włoch pod panowaniem Karolingów 774-875

Okładka książki Tradycja i władza. Królestwo Włoch pod panowaniem Karolingów 774-875 Aneta Pieniądz
Okładka książki Tradycja i władza. Królestwo Włoch pod panowaniem Karolingów 774-875
Aneta Pieniądz Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego Seria: Monografie FNP historia
488 str. 8 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Monografie FNP
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
488
Czas czytania
8 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788322927861
Średnia ocen

5,3 5,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Liber Romani. Studia ofiarowane Romanowi Michałowskiemu w siedemdziesiątą rocznicę urodzin Agnieszka Bartoszewicz, Andrzej Buko, Marian Dygo, Tomasz Jurek, Robert Kasperski, Halina Manikowska, Jakub Morawiec, Grzegorz Pac, Zbigniew Pianowski, Aneta Pieniądz, Jerzy Pysiak, Maksymilian Sas, Krzysztof Skwierczyński, Jerzy Strzelczyk, Jarosław Wenta, Leszek Wetesko
Ocena 0,0
Liber Romani. ... Agnieszka Bartoszew...
Okładka książki Źródła prawne do dziejów reformy monastycznej w czasach karolińskich Michał Tomasz Gronowski OSB, Aneta Pieniądz
Ocena 0,0
Źródła prawne ... Michał Tomasz Grono...
Okładka książki Historia społeczna późnego średniowiecza. Nowe badania Anna Adamska, Agnieszka Bartoszewicz, Roman Czaja, Marian Dygo, Sławomir Gawlas, Juergen Heyde, Andrzej Janeczek, Marek A. Janicki, Tomasz Jurek, Jerzy Kaliszuk, Halina Manikowska, Marcin Rafał Pauk, Aneta Pieniądz, Sobiesław Szybkowski, Rita Regina Trimoniene, Tomasz Wiślicz, Ewa Wółkiewicz, Jan Wroniszewski, Thomas Wuensch
Ocena 7,5
Historia społe... Anna Adamska, Agnie...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
156
146

Na półkach:

W dziejach Italii zawsze istniały dla mnie „wieki ciemne”, nie mylić ze średniowieczem. Był to okres pomiędzy odzyskaniem półwyspu przez Justyniana a XI-XII w., kiedy w niektórych częściach Italii zaczęły powstawać niezależnie komuny miejskie, a papiestwo zaczęło zyskiwać podmiotowość. Widziałam, rzecz jasna, o podboju longobardzkim, coś tam o bizantyjskiej początkowo Wenecji, o podboju Sycylii przez Arabów, ale niewiele więcej.
Książka Anety Pieniądz miała więc wypełnić tę lukę, co w pewnej mierze jej się udało. To, że tylko w pewnej mierze, nie jest winą autorki. Z oczywistych względów zbadała ona tylko wycinek dziejów półwyspu, w jednym aspekcie. Nie jestem specjalistką od tej epoki, ale chyba zrobiła to bardzo rzetelnie. Przede wszystkim wykazała, że pomimo objęcia przez Karolingów władzy w Italii (Królestwo Włoch),nie nastąpiło tam całkowite i szybkie przeniesienie wzorców wasalno-senioralnych istniejących w królestwie Franków. Karol Wielki był zbyt rozsądny, aby na świeżo opanowanym terenie, na którym do niedawna niepodzielnie rządzili dumni Longobardowie, na siłę – i bez sensu – instalować rozwiązania karolińskie, skoro mógł korzystać ze struktury administracyjnej i wzorców zależności już istniejących. Zdecydował się więc na osadzenie na tronie Królestwa Italii swojego kilkuletniego syna Pepina, aby zaznaczyć odrębność tego obszaru od królestwa Franków.
Ponieważ kolejni władcy (po krótkim panowaniu syna Pepina, Bernarda),czyli Ludwik Pobożny i Lotar, traktowali Italię jako oparcie w walce o umocnienie władzy cesarskiej, znaczna część wpływów została scedowana na lokalnych możnych. Długie panowanie Ludwika II także nie usunęło wciąż istniejących zwyczajów i instytucji longobardzkich. Po jego śmierci rozpoczął się okres chaosu i osłabienia, a właściwie zaniku władzy centralnej w Królestwie Włoch. Ale to już zupełnie inna historia.
Książka jest napisana poprawnym, ale suchym językiem. Inna rzecz, że opisywanie dokumentów normatywnych i przedstawienie postaci, które znamy tylko ze wzmianek np. o zasiadaniu w sądach jako ławnicy czy zbywający ziemię, nie może zaowocować fantazyjnym, soczystym stylem. Trochę drętwe, szczerze mówiąc, tak więc do polecenia tylko dla osób zainteresowanych historią średniowiecza, socjologią (ze szczególnym uwzględnieniem układów klientalnych) czy fanów historii Włoch.

W dziejach Italii zawsze istniały dla mnie „wieki ciemne”, nie mylić ze średniowieczem. Był to okres pomiędzy odzyskaniem półwyspu przez Justyniana a XI-XII w., kiedy w niektórych częściach Italii zaczęły powstawać niezależnie komuny miejskie, a papiestwo zaczęło zyskiwać podmiotowość. Widziałam, rzecz jasna, o podboju longobardzkim, coś tam o bizantyjskiej początkowo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    5
  • Średniowiecze
    2
  • Posiadam
    2
  • Historia i kultura
    1
  • Dolce vita
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tradycja i władza. Królestwo Włoch pod panowaniem Karolingów 774-875


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne