Święty i historia. Dynastia Przemyślidów i jej bohaterowie w dziele mnicha Krystiana

Wydawnictwo: Avallon
historia

Książka poświęcona została historii pierwszych czeskich świętych Wacława i Ludmiły, spisanej u schyłku X wieku przez mnicha Krystiana, książęcego syna i przyjaciela świętego Wojciecha. Losy świętych nierozerwalnie splecione zostały dziejami państwa czeskiego i władającego nim rodu Przemyślidów. Krystian przedstawił dzieje swojej dynastii od mitycznych początków aż po czasy niemal mu współczesne; nie poprzestał też na opisaniu czynówi zasług dwojga przemyślidzkich świętych, lecz wprowadził do swojej opowieści także świętych morawskich - Cyryla i Metodego i związał początki czeskiej państwowośic z Wielkimi Morawami, czyniąc Przemyślidów sukcesorów morawskiego władcy Świętopełka. Jednocześnie w postaci świętego księcia Wacława uosobiony został idealny chrześcijański władca, którego cnoty i zasługi rozsławiają i "opromieniają" Czechy i dynastię Przemyślidów.

Homo_Mediaevalis | 2014-03-02
MarcusProbus | 2010-11-20