Powrót ludności polskiej z byłego imperium Rosyjskiego w latach 1918-1937

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia Polski. Opracowania szczegółowe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
historia
Sosenka

Pierwsza na polskim rynku tak kompleksowa publikacja omawiająca problem powrotów ludności polskiej z byłego Imperium Rosyjskiego. W książce przedstawiono akcje reemigracyjno-repatriacyjną ludności polskiej, która w wyniku różnych splotów okoliczności, a przede wszystkim w konsekwencji I wojny światowej znalazła się na terenie byłego Imperium Rosyjskiego. Praca ma układ chronologiczno-problemowy. Powstała w oparciu o przeprowadzone liczne kwerendy archiwalne i biblioteczne oraz bogaty zbiór prasy i literatury. W zamieszczonych w książce aneksach znalazły się nie publikowane wcześniej dokumenty oraz zdjęcia pochodzące z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Dopełnieniem jest mapa przedstawiająca rozmieszczenie ludności polskiej na terenie byłego Imperium Rosyjskiego w latach 1915–1924, a więc w okresie, gdy jej skupiska były bardzo liczne. Mapa ta nie stanowi dokładnego odbicia rozmieszczenia ludności na omawianym terenie, ale daje pewne wyobrażenie o jej rozproszeniu i skali zjawiska.

źródło opisu: Wyd. Trio, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwotrio.pl