Rewolucja rosyjska Trzy pytania

Wydawnictwo: Magnum
historia

Dlaczego carat upadł? Dlaczego bolszewicy odnieśli zwycięstwo? Dlaczego Stalin został następcą Lenina? Richard Pipes, autor znakomitej trylogii poświęconej historii Rosji, odpowiada na te trzy zasadnicze dla rewolucji rosyjskiej pytania. W książce uwzględnia fakty, o których dowiedział się już po ukończeniu dwóch wcześniejszych dzieł: "Rewolucji rosyjskiej" i "Rosji bolszewików", między innymi z tajnej spuścizny Lenina przechowywanej w byłym Centralnym Archiwum Partyjnym w Moskwie.

źródło opisu: wydawnictwo-magnum.com.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Monika Zielińska | 2015-03-06
Przeczytana: 05 marca 2015

Ta książka trafiła na "stosik do przeczytania" zupełnie przypadkowo. Jest to moje pierwsze spotkanie, ze znanym historykiem, Richardem Pipesem, ale na pewno nie ostatnie.

Nie mogę powiedzieć, żeby do gustu przypadła mi okładka, według mnie jest zbyt krzykliwa i wyglądem przypomina raczej teorio-spiskową broszurę, ale na szczęście "nie ocenia się książki po okładce".

"Rewolucja rosyjska. Trzy pytania" jest dopełnieniem dwóch poprzednich prac Richarda Pipesa, "Rewolucji Rosyjskiej" oraz "Rosji bolszewików". W tych książkach omawiane są fakty, na których autor oparł uogólnienia z recenzowanej przeze mnie książki.

Trzy zasadnicze pytania postawione w tej publikacji to:

1. Dlaczego carat upadł?

2. Dlaczego bolszewicy zwyciężyli?

3. Dlaczego Stalin został następcą Lenina?

Same pytania brzmią dość kontrowersyjnie. Trudno powiedzieć, czy można udzielić na nie jednoznacznej i satysfakcjonującej odpowiedzi. Na pewno książkę tę warto czytać jako uzupełnienie do dwóch poprzednich...

bafomet | 2014-08-19

Nic dodać, nic ująć. Trzy konkretne pytania, trzy konkretne odpowiedzi. Odpowiedzi dogłębne i zrozumiałe. Richard Pipes po raz kolejny pokazuje, że o sprawach akademickich, można pisać przystępnie a jednocześnie wnikliwie. Książkę można potraktować jako bazę do dalszego wgłębiania wiedzy na temat komunizmu.

weronikamarc | 2015-10-23
Na półkach: 2015, Przeczytane