Choinka, stół przykryty białym obrusem, blask palących się świec, opłatek, Pismo Święte otwarte na Ewangelii św. Łukasza, a za oknem wszystko przykryte białym puchem. Tego Wieczoru będą działy się cuda, zdolne przeobrazić życie każdego z nas. Czy chcielibyście spędzić go w towarzystwie wspaniałych autorów, z których każdy opowie Wam niepowtarzalną historię, przesyłając pełne optymizmu i dobroci świąteczne przesłanie?

Wojciech Cejrowski uraczy Was gawędą o zamorskich Wigiliach. Jan Góra namaluje Wam górzystą krainę jamneńską, gdzie wedle wiarygodnych źródeł narodził się Pan Jezus. Jan Grzegorczyk wraz z księdzem Groserem wprowadzi Was w noc świętą, cichą, ale i huczną... Małgorzata Kalicińska ugości Was w Rozlewisku rozświetlonym płomieniami tradycji. Legendarna piosenkarka Urszula Sipińska nie tylko zaśpiewa cudownie tradycyjne kolędy, ale opowie Wam o radości, jaką daje zaproszenie do wigilijnego stołu niespodziewanego gościa. Tomasz Olbratowski wraz z Maciejem Rybińskim potężną dawką humoru zadbają, byśmy nie popadli w zbyt patetyczny nastrój. Postawią szereg arcyważnych pytań w stylu: czy nie warto byłoby przenieść wigilię na spokojny czas poświąteczny, gdy opadnie gorączka bezsensownych zakupów, wieszania firanek i trzepania dywanów.

Już, już za chwilę zabłyśnie na niebie ta Pierwsza i Najważniejsza Gwiazda. Wesoła Nowina...

Do książki dołączona jest płyta z najpiękniejszymi 10 kolędami w wykonaniu Urszuli Sipińskiej.

Evik | 2014-05-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 maja 2014

Trochę zawiodła mnie ta książka. Czego innego się spodziewałam. Opisu, czym dla danej osoby jest Boże Narodzenie. Tymczasem tylko kilka historii jest autentycznych.

Oczywiście opowiadanie Cejrowskiego. Ten znany podróżnik spędza święta z dala od Polski. I tam też przeżył najbardziej rodzinne święto Bożego Narodzenia. Było to w Acapulco. Tam podczas Pasterki do kościoła została wprowadzona kobieta z nowo narodzonym synkiem.

Niemniej jednak kilka opowiadań jest fajnych. Opowieść konia arabskiego może być prawdziwa, nie zdawałam sobie sprawy, że los koni wyścigowych może być tak okrutny (Opowiadanie Krzysztofa Czarnoty - Mameluck).

Opowieść Jarosława Moździocha (Boże Narodzenie on-line) zawiera elementy fantastyczne.

Fajna jest też opowieść Hanki Lemańskiej. Byłam oburzona. Jak można zabić ukochanego króliczka swojego wnuczka, przerobić go na pasztet i dać mu do zjedzenia?

Dużo bardziej podobała mi się książka Ewy Gil-Kołkowskiej "Opowieści wigilijne". I tę polecam!

Eniutek | 2011-01-22

Jedne opowiadania ,lepsze inne gorsze.
Czyta się całkiem przeciętnie żadnych rewelacji.

magdusia87 | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Po tytule spodziewałam się opisów tradycyjnych Wigilii w polskich rodzinach, może nawet trochę przesłodzonych, ale zaskoczyłam się już od pierwszej historii, a przy każdej kolejnej nie chciałam by się ona skończyła. Książka ukazuje nam, jak wiele jest różnych ludzkich historii, jak los może zmienić plany, jak nie zawsze życie układa się tak jak byśmy tego chcieli. Każdy bohater ma własny sposób i podejście do Świąt Bożego Narodzenia i tradycji, jedni szanują ją w każdym detalu i pragną przekazać kolejnym pokoleniom, inni - doceniają dopiero po pewnym czasie. Mimo czasem smutnych początków, każda historia przekazuje nam jakąś prawdę, nad którą warto się zastanowić. Chociaż nie każda opowieść jest prawdziwa, to bardzo miło mi się czytało i za każdym razem zastanawiałam się nad tym, co mogło być dalej. Dla mnie ciekawa i optymistyczna.

kyriake | 2016-01-07

Często takie zbiorowe spotkania z polskimi pisarzami są ogromnym rozczarowaniem. Zdarzają się wydania, w których większość opowiadań to po prostu buble - wynurzenia nie na temat, bez ładu i składu. "Nasze polskie wigilie" pod tym względem pozytywnie mnie zaskoczyły - większość opowiadań można przeczytać, kilka nawet mnie wciągnęło. Nie jest to oczywiście literatura wysokich lotów, ale chyba nie o to w tym chodzi. Zresztą, już nazwiska autorów mówią wiele - poza pisarzami swoje refleksje w tomie zamieścili psycholodzy, podróżnicy, piosenkarze i "ludzie wszechstronni". Jednak książka zamyka w sobie to, co najważniejsze w tym czasie - zapach choinki, odświętnie przystrojony dom, pachnące wigilijne tradycyjne potrawy, refleksję nad tym, co w święta kluczowe, spotkania z bliskimi, powrót do lat dzieciństwa,trochę magii, trochę wspomnień, ale też trochę samotności, porzucenia, poszukiwania.

Więcej: http://kyriakczyta.blogspot.com/2016/01/nasze-polskie-wigilie.html

Rajtuzo | 2013-03-03

Bardzo fajna książka. Przeczytałam ją w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Wprowadziła mnie we wspaniały nastrój.

BiBi | 2012-08-09
Przeczytana: grudzień 2011

Książka, do której powracam w czasie Świat, wprowadza mnie dobry świąteczny nastrój.

Iza | 2016-11-18
malena | 2016-03-23