O powstawaniu doznań mistycznych. Podejście neurokognitywne

Wydawnictwo: Instytut Filozofii Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego
Psychologia, filozofia, religia, mistyka
Mniszka

Słowa autora: W pracy opieram się na najnowszych badaniach w tej materii (nazwisko przewodnie to Kanadyjczyk Michael Persinger - jego laboratorium odwiedziła np. Susan Greenfield w cyklu dokumentalnym BBC "Brain Story" - sporo tego w sieci, ale chyba nikt w Polsce nie zajął się tym na poważnie, odwołując się do jego źródłowych publikacji). Bazuję również na własnych obserwacjach przy użyciu Shakti Todda Murphy'ego (współpracownik Persingera - shaktitechnology.com), zatem w książce zawarta jest również autorska część empiryczna. Mimo że publikacja wyszła spod pióra absolwenta filozofii, to bliżej jest jej do psychologii, biologii, a nawet fizyki. Niemniej - jak wyraził się recenzent naukowy - jest doniosła filozoficznie. Większość przypisów w dokumencie odnosi się do światowych publikacji z dziedzin neuronauk (łącznie ponad 200 pozycji). Pracę starałem się jednak pisać tak, by została zrozumiana przez tradycyjnych humanistów. Zależało mi, aby typowy humanista, nawet jeśli nie ma wiedzy z neuronauk, wyciągnął z pracy kilka wniosków natury ontologicznej. Poza tym, książka na wstępie woła o zmianę tradycyjnie pojmowanej humanistyki i filozofii.

źródło opisu: Instytut Filozofii Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego ( UWM ) 2010

źródło okładki: Instytut Filozofii Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego ( UWM ) 2010

Rafał | 2018-03-06
Paweł Chról | 2017-03-04