Stworzenie Świata

Wydawnictwo: Poligraf
poemat, poezja, Tomasz, Kowalczyk, poeta
poezja
yky7kyuk

Stworzenie świata to poemat trzynastozgłoskowy ujęty w dziewięciu częściach. Kanwą tego dzieła są: apokalipsa wartości, wizja zagłady świata, religia chrześcijańska. Dzieło dopełniają mniejsze formy poetyckie imające się uniwersalnych tematów – chociażby takich jak: rodzicielstwo, oddanie, egzystencjalizm, miłość. Dwudziestotrzyletni autor, prócz niniejszej pozycji, ma na swoim koncie tom wierszy pt. „Kontrasty” (2011).

„Wyobraźcie sobie zawieszony w niezmierzonej próżni niewielki punkt, w którym – poza czasem lub też na nieskończenie krótką chwilę – zawarł się cały nasz świat z całą jego potencjalnością we wszystkich możliwych jej przejawach. Punktem tym jest moment starcia dwóch pozornie przeciwnych sił – Boga i Szatana, wieczności i nicości, istnienia z nieistnieniem, czy wreszcie dobra i zła. To iskra spajająca skrzyżowane miecze odwiecznych wrogów – niebiańskiego archanioła i piekielnego demona. Ta iskra-myśl-idea być może jest prasiłą stwórczą jakiegokolwiek bytu – jest jego ciągłym źródłem. Niewątpliwie stała się w duszy Kowalczyka punktem wyjścia – rodzajem błysku – po którym eksplozja weny i stanu oświecenia nakazała poecie stworzyć wizję uniwersalnego, choć jego własnego wszechświata pełnego zaskakujących odcieni. Czasem najbardziej mrocznych, ukazujących słabego człowieka nierozerwalnie związanego z naturą wymagającą śmierci i nieustającej walki, ale też odcieni eterycznie przejrzystych, będących odzwierciedleniem nieodgadnionej potrzeby – chęci ucieczki przed naturą w świat piękna, harmonii – jaką tylko może nam dać prawdziwa sztuka. Poeta, spełniając swą powinność wobec muzy, zabiera nas w podróż do wnętrza swej wyobraźni i wrażliwości, tworząc metafizyczne sfery, które, gdyby przemierzyć, odczuć i zrozumieć, stają się obrazem wszystkiego, co można by nazwać CZŁOWIEKIEM. Ale zanim powstał człowiek – stworzony został świat”. – Piotr Wiese

źródło opisu: Wydawnictwo Poligraf, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwopoligraf.pl

Immortalon | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Armagedon i wizje końca czasów ludzkiego świata są motywem, który od wieków inspiruje pisarzy i pozwala wyrzucić im najgłębiej skrywane emocje. Pośród wielu dzieł podejmujących tę tematykę, dane mi było ostatnio zagłębić się w twórczość młodego polskiego poety Tomasza Kowalczyka.
Urodzony w Lesznie Kowalczyk wydał do tej pory dwa dzieła - Kontrasty oraz Stworzenie Świata.
To właśnie tę drugą pozycję chciałbym Wam dzisiaj zaprezentować.

Stworzenie Świata to poemat trzynastozgłoskowy, który roztacza przed nami wizję końca czasów. Autor ujął go w trzech głównych częściach, z których każda składa się z trzech rozdziałów.
Ziemia, będąca początkiem poematu, jest zobrazowaniem końca naszej planety. To tutaj czytelnik ściera się z przerażającymi obrazami ludzkiej bezsilności, strachu, zwątpienia i śmierci. Skrajnym uczuciom towarzyszą drastyczne, niezwykle sugestywne wizje kruchości ludzkiego ciała, które niezwykle dosadnie przypominają nam o naszej śmiertelności.
Druga...

Bieszannaja | 2015-10-23

Jaki świat stworzył poeta ?

Autor : Tomasz Kowalczyk
Tytuł : "Stworzenie Świata"
Liczba stron : 75
Wydawnictwo : Poligraf

Znów zagłębiłam się w twórczość Tomasza Kowalczyka. Tym razem
w "Stworzenie świata" - trzynastozgłoskowy poemat, nawiązujący do tradycji polskiej literatury doby romantyzmu. (Zarówno, jeśli chodzi
o zapis, jak też o sam język tekstu). Ewidentnie silne są w nim odwołania do religii chrześcijańskiej i biblii, historia snuje się właśnie na ich kanwie. Odwieczna walka światła z ciemnością, dysonans między dobrem
a złem... Świat jest mroczny, okrutny, obrzydliwy, karty rozdają tu demony. Bóg początkowo wydaje się być obojętny, staje jednak do boju
z Szatanem. Ale, czy ta "rozgrywka" jest w ogóle możliwa do rozstrzygnięcia ? Jeśli tak, to na czyją korzyść ??? Autor
w metaforycznym sensie opisuje bitwę, jaką każdy człowiek toczy ze sobą samym, dwubiegunowość naszej psychiki.

Początkiem oraz swoistym uzupełnieniem niniejszej książki są małe formy...

hakaba | 2014-05-15
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Poemat Pana Tomasza pokazuje się, jako przedstawienie apokalipsy w lustrze Genesis - istne światło ciepłymi literami rysowane.
Ziemia objawiona niczym XVII-wieczna Anglia, targowisko zbutwienia tak biedoty, jak i bogactwo próżniactwa.
Gdy Ziemia się kończy dostrzegamy diabły i anioły tańczące wokół realiów wszechświata.
Spaleniem Rzymu krzyczą kartki, a my Neronami neuronów.
Świat zaginiony przywraca niczym Doyle lub nekromanty współczesności.
Okazujemy się czterema jeźdźcami w tej konfabulacji naszych doznań, w których nieraz zagubiony czytelnik być może.
Aby dać smaczek, bo nie ukrywam, z miłą chęcią wczytywałem się w poemat, powiem, iż poczułem smak pieczonego Rimbauda na małym ogniu, a jako że Arturek był fatalistą i podobała się mu gra płomyków na pieczonym cieście.
Przeczytałem zarzut, iż tak już pisać się nie powinno.
Język staroświecki, toż to wierutna bzdura - autor czerpie pełnymi garściami ze skarbnicy, a co poza tym idzie – może zawstydzić jedynie czytających...

zaczytanywksiazkach | 2014-10-07

Stworzenie świata to poemat trzynastozgłoskowy ujęty w dziewięciu częściach. Kanwą tego dzieła są: apokalipsa wartości, wizja zagłady świata, religia chrześcijańska. Dzieło dopełniają mniejsze formy poetyckie i mające się uniwersalnych tematów – chociażby takich jak: rodzicielstwo, oddanie, egzystencjalizm, miłość.

Tomasz Kowalczyk to dwudziestotrzyletni autor, który oprócz niniejszej pozycji ma na swoim kocie tom wierszy pt. Kontrasty.

Utwór składa się z dwóch części. Pierwsza to wiersze, które nie są ze sobą powiązane, a druga to wizja stworzenia świata, która ukazuje nam Ziemię, Piekło i Niebo.

Reinkarnacja to pierwszy wiersz. Podmiotem lirycznym najprawdopodobniej jest autor.

Uciekam jak kula z broni

I chwytam się Twego oblicza,

Plecy jak grobu płyta

Czerstwieję... i nagle ta cisza...

Wiersz pobudza nasze emocje, a tytuł zachęca do czytania. Reinkarnacja to pogląd, według którego dusza po śmierci ciała, może się wcielić w nowy byt fizyczny.

Rodzę się znowu na...

Pantomima | 2014-06-09
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Poezja jest wyjątkową dziedziną sztuki. Aby odpowiednio pojmować jej sens trzeba mieć specyficzną wrażliwość. Są nawet tacy, którzy twierdzą, że poezja nie jest dla każdego. To nieprawda. Gdybyśmy w dzisiejszym świecie znajdywali więcej czasu na wyciszenie się i zagłębienie w metaforyczne treści, wszyscy moglibyśmy być wybitnymi krytykami. A oni z kolei temu obrębowi literatury wyrządzają ogromną krzywdę. Od początków edukacji uczy się dzieci i młodzież myślenia zgodnie ze schematem zawartym w kluczu odpowiedzi, pozbawiając ich tym samym zdolności samodzielnego odczuwania i interpretowania treści, w zgodzie z własnym sercem. Gdzie w tym miejsce dla poezji? Nie wiem. Głównym zagadnieniem w czasie recenzowania liryki jest to, czy utwór do mnie – jako adresata – trafia czy nie. Ostatnio miałam przyjemność przeczytać poemat Tomasza Kowalczyka o tytule ,,Stworzenie świata”. Na pytanie czy mnie poruszył odpowiadam: Tak. Zamierzam Wam wyjaśnić dlaczego.

Książka Tomasza Kowalczyka składa...

Paproch53 | 2016-01-08
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Bezwartościowa moim zdaniem iluzja wyimaginowanych przez niezrównoważonego emocjonalnie człowieka zjawisk.
Poezja w ponurym stylu. Uderza zbyt duża dawka abstrakcji i brak realizmu. Nieudolna próba twórcy o wygórowanych ambicjach.
Pierwszą połowę książki stanowią krótkie formy poetyckie, po przejrzeniu których traci się chęć do dalszego czytania. Zasadniczy poemat jest w drugiej części zamiast na początku.
Treść utworów kojarzy mi się bardziej z monologiem wizji satanisty niż poety, od którego oczekuję pewnych doznań estetycznych. Uważam, że nie pasują one zupełnie do tytułu książki, którego używali inni autorzy.
Uważam, że czytelnik spodziewa się tu treści nawiązujących do Biblii, powstawania nowych form życia, ewolucji a nie ponurych szatańskich wersetów.
Nie rozumiem czy autorowi chodziło o zobrazowanie sił ludzkich czy nadprzyrodzonych. W każdym bądź razie trudno jest pojąć czy książka ma dać jakieś wartości estetyczne czy też ma zmęczyć czytelnika i wprowadzić go w ponury...

Emil Śmistek | 2017-09-17
Przeczytana: 09 maja 2014