Japonia w oczach Polaków. Państwo - społeczeństwo - kultura

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Japonia
popularnonaukowa
marlen

Japonia urzeka swoją tajemniczością i odmiennością kulturową. W świadomości Europejczyków wciąż obok myśli o niej pojawia się obraz wiśni rozkwitających w słońcu, ogromnych połaci pól ryżowych, tajemniczych postaci w czerni o niemalże ponadludzkich zdolnościach, walczących pod osłoną nocy, pięknych gejsz oraz walecznych i wiernych aż do śmierci samurajów. Jednak to wyobrażenie, wyrosłe na gruncie podań i legend, choć bliskie rzeczywistości, jest bardzo powierzchowne. Niniejsza publikacja stanowi zatem próbę przedarcia się przez tę osnutą na legendach powłokę i dotarcia do źródeł japońskiej kultury i państwowości, zrozumienia kultywowanych przez mieszkańców Yamato tradycji oraz zaprezentowanych elementów, które ukształtowały bardzo specyficzną - w naszej ocenia - mentalność Japończyków.

źródło opisu: Wyd. Uniw. Gdańskiego, 2008

źródło okładki: Zdjęcie autorskie