To nie na darmo... Grudzień &70 w Gdańsku i Gdyni

Wydawnictwo: Bernardinum
historyczna

Ta książka w założeniu jej inicjatorki Wiesławy Kwiatkowskiej, a także pozostałych autorów nawiązuje wprawdzie do powszechnie znanej, choć często odmiennie interpretowanej faktografii, ale koncentruje się przede wszystkim na tych aspektach i wydarzeniach, o których dotychczas pisano mało lub wcale. Stąd znalazły się w niej m.in. rozdziały poświęcone ważnej roli narodowej pamięci o Grudniu 70, historii budowy pomników grudniowych, śledztwu i ciągnącemu się od lat procesowi grudniowemu. Książka zawiera ponadto bogaty wybór nieznanych dotąd materiałów z archiwum IPN obszerny serwis fotograficzny, w tym po raz pierwszy publikowane tzw. zdjęcia operacyjne, wykonane przez funkcjonariuszy SB. Częścią składową książki jest multimedialna wizja lokalna tych tragicznych wydarzeń w Gdańsku i Gdyni.

Koval | 2013-03-20
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 20 marca 2013

Władze PRL miały jedną odpowiedź dla politycznych przeciwników: „kto podnosi rękę na władzę ludową, niech wie, iż władza ludowa mu tę rękę odrąbie” (słowa premiera Cyrankiewicza, czerwiec 1956). Książka „To nie na darmo…” ukazuje zastosowanie tej zasady podczas tłumienia protestów w Gdańsku i Gdyni w grudniu 1970 roku.
Historycy z jednej strony rekonstruują przebieg wydarzeń, z drugiej prezentują obie strony grudniowej barykady: strajkujących robotników oraz elitę komunistycznej władzy, za którą stały milicja, Służba Bezpieczeństwa i wojsko. Bardzo ciekawy jest aneks źródłowy, zawierający dokumenty stoczniowe i kościelne, poezję uliczną oraz obszerny zbiór fotografii, w tym tzw. zdjęć operacyjnych SB. Przejmująco oddają one ówczesną atmosferę i odsłaniają kulisy tego, co działo się w Trójmieście.

Autorzy poświęcili wiele miejsca represjom, jakie spadły na protestujących stoczniowców i wszystkich, którzy im pomagali. Na żądanie władz SB wydała bezpardonową walkę ludziom i legendzie...

| 2012-11-17
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: wrzesień 2010

Bez wątpienia najlepsza publikacja poświęcona wydarzeniom w Grudniu 1970 roku. Obszerna, fachowa i pełna nie publikowanych dotąd dokumentów, fotografii z tamtego okresu. Pomimo wielu książek poświęconym tej tematyce jest to jedna z tych pozycji po którą naprawdę warto sięgnąć.

Karolina Charchowska | 2013-11-18
Pearon | 2014-09-18